jamejamnashriyat
کد خبر: ۶۸۷۲۸۵   ۰۱ تير ۱۳۹۳  |  ۲۲:۱۰

نمایندگان مجلس شورای اسلامی به دو فوریت طرح حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر رای موافق دادند.

به گزارش ایرنا، در صورت تصویب نهایی این طرح که به امضای 19 نفر از نمایندگان رسیده است، هرگاه فردی در مقام دفاع از شعائر اسلامی به شرط استفاده نکردن از الفاظ رکیک، به امر به معروف و نهی از منکر اقدام کند و به این جهت به او صدمه جسمی و جانی وارد آید حسب مورد، مشمول قوانین و مقررات مربوط به جانبازان و شهدا قرار می‌گیرد.

براساس این طرح، چنانچه شخصی نسبت به آمر به معروف و ناهی از منکر مرتکب رفتار مجرمانه‌ای شود به حداکثر مجازات تعزیری برای همان جرم، مقرر در قانون مجازات اسلامی مصوب 1392 محکوم خواهد شد؛ علاوه بر این چنانچه جنایتی علیه آمر به معروف و ناهی از منکر انجام شود و اولیای دم یا کسی که علیه او جنایت شده از حق قصاص خود گذشت کنند اگر جنایت مزبور موجب اخلال در نظم و امنیت عمومی شده یا احساسات عمومی را جریحه‌دار کند به جنایت ارتکابی، مطابق ماده 286 قانون مجازات اسلامی رسیدگی خواهد شد.

در صورت تصویب نهایی این طرح در صحن علنی مجلس، در مواردی که نسبت به آمر به معروف و ناهی از منکر جنایت عمدی وارد شود و دسترسی به مرتکب به علت مرگ یا فرار ممکن نباشد و صاحب حق‌خواهان دیه باشد دیه مزبور از صندوق تامین خسارت‌های بدنی پرداخت می‌شود، همچنین در صورتی که عمل ارتکابی علیه اطفال، نوجوانان، زنان و اشخاص بیمار و افراد دارای قیم فاقد صلاحیت، محیط‌زیست، میراث فرهنگی و بهداشت عمومی شود، سازمان‌های مردم‌نهادی که اساسنامه آنها درباره حمایت از آمر به معروف و ناهی از منکر است، می‌توانند بر اساس مفاد ماده 66 آیین دادرسی کیفری اقدام کنند.

به گزارش ایرنا، این طرح از مجموع 211 نفر از نمایندگان حاضر در صحن علنی، رای موافق 142 نماینده را اخذ کرد، ضمن این‌که 21 نماینده با دو فوریت آن مخالفت کردند و 11 نماینده به آن رای ممتنع دادند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تازه اول کار است

تازه اول کار است

دوستی صاحب‌نظر را جایی دعوت کرده بودند برای جلسه بارش افکار طرح و ایده برای سالگرد شهادت عزیز دل‌مان حاج قاسم سلیمانی.

عقب‌ نشینی مقابل قاطعیت

عقب‌ نشینی مقابل قاطعیت

استراتژی مقاومت و ایستادگی در برابر زورگویی‌ های غرب موجب عقب‌نشینی آنها در برابر مقاومت ملت ایران شده است.

ناجیان صلح در سرزمین جنگ

ناجیان صلح در سرزمین جنگ

شنبه گذشته در افغانستان روز ملی سرباز بود. بسیاری از مسؤولان آنجا هم در رثای سربازان حرف‌هایی زدند. در استان‌های مختلف محافل بزرگداشت برایشان برگزار شد.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

پیشخوان

بیشتر