jamejamnashriyat
کد خبر: ۶۸۴۳۶۵   ۲۵ خرداد ۱۳۹۳  |  ۱۹:۲۶

قائم مقام وزیر نیرو با اعلام این‌که سالانه 50 درصد دشت‌ها دچار 60 سانتی‌متر فرونشست می‌شود، گفت: هم‌اکنون در ایران بیش از هر دوره دیگری از طبیعت استفاده می‌شود و استفاده از طبیعت تخریب شدیدی به همراه دارد.

ستار محمودی افزود: اکنون در حوضه آب‌های سطحی مانند رودخانه‌ها، دریاچه‌ها و تالاب‌ها، نگرانی‌های بسیاری وجود دارد که برگرفته از فعالیت‌های مردم و برداشت‌های نامعقول و بی‌رویه است.در همین حال، رئیس گروه محیط‌زیست آب منطقه‌ای استان فارس نیز به مهر گفت: در 90درصد از دشت‌های استان، برداشت آب با مشکل روبه‌روست و حتی در برخی از این دشت‌ها برداشت ممنوع اعلام شده است.

احمدرضا عیسایی افزود: در این دشت‌ها با افت 30 سانتی‌متری آب تا 3.5 و حتی 4 متر هم مواجه هستیم که این نشان‌دهنده عمق بحران است.

وی با اشاره به ضرورت تغییر الگوی کشت در این استان تصریح کرد: در برخی از شهرستان‌های استان از جمله شهرستان جهرم عمق کف‌شکنی به حدود 500 متر می‌رسد که این یک فاجعه است.

نماینده مردم شهرستان‌های مرودشت، ارسنجان و پاسارگاد در مجلس نیز با اشاره به شرایط بحران آب در استان فارس و 500 روستای این استان که اکنون با تانکر آبرسانی می‌شود، گفت: میزان زیادی از آب شرب مردم استان از چاه‌ها تامین می‌شود، اما اکنون به دلیل برداشت‌های زیاد، سطح آب سفره‌ها کاهش زیادی داشته و حتی برخی از این چاه‌ها نیازمند کف‌شکنی است.

مهدی برومندی با بیان این‌که تعداد زیادی از چاه‌های استان خشک شده است، افزود: البته امسال اعتبارات خوبی از سوی دولت برای رفع مشکلات در روستاها در نظر گرفته شده است و با توجه به بحرانی بودن شرایط روستاهای استان، دولت باید توجه ویژه‌ای به این استان داشته باشد.وی با انتقاد از برداشت‌های بی‌رویه از آب‌های زیرزمینی در استان یادآور شد: اکنون 80 هزار حلقه چاه در سطح استان فارس وجود دارد که از این تعداد، حدود 20 هزار حلقه چاه غیرمجاز است و باید برای پر کردن آنها اقدام کرد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
یقینا «خیر» است

یقینا «خیر» است

نشست خبری آقای رئیسی به عنوان رئیس‌ جمهور منتخب در فاصله کوتاه بعد از پیروزی در رقابت‌ های انتخاباتی آن هم با حضور تعداد زیادی از خبرنگاران داخلی و خارجی که به طور معمول سوالات چالش‌ برانگیز در حوزه‌های بین‌المللی و موضوعات مرتبط با سیاست داخلی ایران را مطرح می‌کنند، در نوع خود حاکی از شجاعت بالای اوست.

همان امام رضایی که داشتم، دارم

همان امام رضایی که داشتم، دارم

بارها وقتی پسرم یا دخترم در حیاط و روی مرمرهای خنک و تمیز صحن‌تان بدو بدو می‌کردند، همان‌طور که یک چشمم به گنبد شما بود و یک چشمم به بچه‌ها که گم نشوند و سکندری نخورند و نیفتند، به این فکر می‌کردم یعنی همین‌ قدری که مشهد رفتن کودکی‌های ما کیف می‌داد، مشهد رفتن اینها هم کیف می‌دهد؟ همان‌قدر به ما که خوش می‌گذشت به اینها هم خوش می‌گذرد یا نه؟

توسعه تجارت از طریق دیپلماسی اقتصادی

توسعه تجارت از طریق دیپلماسی اقتصادی

دولت یازدهم و دوازدهم تمام تمرکز خود را روی حوزه خارجی، دیپلماسی سیاسی و پیش‌بردن قرارداد برجام گذاشت که این امر نیز صرفا وعده‌ای بیش نبود، به‌طوری‌که در هشت سال گذشته شاهد آن بودیم که در وضعیت اقتصادی کشور، وضعیت اشتغال و معیشت مردم گشایشی به‌وجود نیامد و حتی سفره مردم نیز کوچک‌تر شد و در کنار کاهش ارزش پول ملی اغلب خانوارها قدرت خرید خود را از دست دادند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر