jamejamnashriyat
کد خبر: ۶۸۲۲۶۱   ۱۹ خرداد ۱۳۹۳  |  ۲۲:۳۴

مدیر شبکه مستند در افتتاحیه جشنواره عکس ایرانشناسی:

مستندسازی از داشته‌های فرهنگی وظیفه ماست

مراسم قدردانی از برگزیدگان چهارمین جشنواره عکس ایرانشناسی با موضوع آثار تاریخی و فرهنگی ایران‌زمین با مشارکت بنیاد ایرانشناسی و شبکه مستند، صبح دیروز در بنیاد ایرانشناسی برگزار شد.

در این مراسم رضا پورحسین، مدیر شبکه مستند طی سخنانی بر اهمیت مستندسازی در گسترش فرهنگ و تمدن اسلامی - ایرانی تاکید کرد و گفت: در گستره فرهنگ و تمدن اسلام و ایران علاوه بر تمام داشته‌ها، نقطه ضعفی اساسی وجود دارد که بتدریج در حال بهبود است و آن نیز مستندسازی و ثبت حقایق فرهنگی و تاریخی است.

وی با اشاره به نقش مستند در هویت‌سازی برای نسل آینده تصریح کرد: وقتی مستندسازی می‌کنیم در واقع هویت‌سازی کرده‌ایم و وقتی هویت‌سازی کنیم به شناخت تبار خود کمک کرده‌ایم و این احساس اصالت و ریشه‌دار بودن به انسان انگیزه حرکت و تلاش می‌دهد. ما وظیفه داریم تاریخ خود را ثبت کنیم، گرچه انعکاس آن به عنوان میراث بشری انسان برای تمام جهانیان باقی خواهد ماند. اگر ما گستره فرهنگ و تمدن خود را معرفی نکنیم دیگران با جعل تاریخ آن را دگرگون کرده و ارائه می‌دهند.

مدیر شبکه مستند ادامه داد: مستندسازی باید در ابعاد مختلف به شکل تصویر، فیلم، نوشته و ثبت در زمینه‌های مختلف ایجاد شود که با توجه به غنای فرهنگی و تاریخی کشور، برگزاری این گونه جشنواره‌ها، حرکت بزرگی در آغاز این راه است. در این وهله تاریخ، مستندسازی حرکتی بسیار مهم است. گرچه خوشبختانه ما احساس خودباوری مذهبی، ملی و تمدنی داریم اما نیازمندیم برای جهش و حرکت در این مسیر گام‌های بعدی خود را محکم‌تر برداریم.

پورحسین درباره نقش شبکه مستند در برگزاری این جشنواره گفت: مهم‌ترین دغدغه شبکه مستند در وهله اول ثبت تمدن و فرهنگ این سرزمین است که شامل کالبد این آثار تاریخی و روح آنهاست. متاسفانه برخی آداب و رسوم، ریشه‌ها و رفتارهای قومی مثبت به‌مرور در جامعه کمرنگ شده‌ است و اگر با ثبت‌شان بتوانیم دوباره به احیای آنها کمک کنیم در واقع سبک زندگی اسلامی - ایرانی خود را دوباره احیا کرده‌ایم. این وظیفه شبکه مستند است که در خدمت این جشنواره باشد و امیدواریم این حرکت‌ها باز هم ادامه یابد.

وی با تاکید بر تغییر ذائقه مخاطبان تلویزیون و استقبال آنها از مستند گفت: آمارها نشان می‌دهد برخی آثار مستند با اقبال بسیار زیادی از سوی مخاطبان مواجه شده‌ است و این نشان‌دهنده ارتقای فرهنگی بینندگان ماست. امیدواریم عکس‌های برگزیده این جشنواره در اختیار شبکه مستند قرار گیرد تا با پخش روزانه آنها، بینندگان نیز از آنها بهره ببرند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نشانه‌گذاری‌ های غدیر

نشانه‌گذاری‌ های غدیر

واقعه غدیرخم را نمی‌توان صرفا یک اتفاق در بستر زمان دانست که اگر چنین باشد، ما که سال‌ها و قرن‌ها پس از این واقعه زندگی می‌کنیم، ناگزیریم آن را در بستر تاریخ بنگریم و چگونگی این رویداد را در زمان، مکان و شرایط تاریخی مورد نقل یا حداکثر نقل و بررسی قرار دهیم، اما به درستی باید به غدیر نگریست و درباره آن سخن گفت.

بازخوانی شکست خط نفاق

بازخوانی شکست خط نفاق

سازمان مجاهدین خلق روز چهارشنبه 25 بهمن‌ماه سال 1357 هجری شمسی (سه روز پس از پیروزی انقلاب اسلامی) اقدام به برگزاری راهپیمایی مسلحانه و اجرای نمایش قدرت از حد فاصل دانشگاه تهران تا خیابان تخت‌ جمشید (طالقانی) کرد.

عید مظلوم غدیر در حجاز

عید مظلوم غدیر در حجاز

10سال پیش توفیق داشتم بروم حج تمتع. روزهایی تکرارنشدنی در زندگی‌ام. بین همان روزها هم روزهایی بود که در عمق جان‌ودلم ثبت شد. این روزها و ماجراها به این دلیل خاطره شد که با مظلومیت وجود نازنین مولای ما امیرالمؤمنین بی‌نسبت نبود.

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر