jamejamnashriyat
کد خبر: ۶۷۸۴۶۲   ۰۷ خرداد ۱۳۹۳  |  ۱۹:۳۸

برخلاف انتظار، استقبال از انتخابات ریاست‌جمهوری مصر طی دو روز نخست بسیار اندک بود و به همین دلیل مقامات مسئول ناچار شدند انتخابات را یک روز دیگر تمدید کنند تا میزان مشارکت کلی مردم در یک وقت اضافی به حد قابل قبولی برسد.

به این ترتیب انتخاباتی که قرار بود روزهای پنجم و ششم خرداد برگزار شود، دیروز هفتم خرداد نیز جریان داشت.

گرچه هنوز در این باره آماری منتشر نشده است، اما به گزارش مهر، کمیته عالی انتخابات مصر گفته است تاکنون(دیروز) 20 میلیون نفر در انتخابات ریاست‌جمهوری مصر شرکت کرده‌اند.

به این ترتیب میزان مشارکت شهروندان در این دور از انتخابات طی دو روز نخست بالغ بر 38 درصد بوده است. در مصر بیش از 53 میلیون نفر واجد شرایط رای دادن هستند.

روز گذشته در حالی که برخی از منابع خبری از کناره‌گیری حمدین صباحی از دور رقابت‌ها و اعتراض او به تقلب گسترده خبر می‌دادند او در صفحه خود در شبکه اجتماعی فیسبوک اعلام کرد از انتخابات ریاست‌جمهوری مصر کناره‌گیری نمی‌کند و رقابت او با عبدالفتاح السیسی وزیر دفاع پیشین ادامه دارد.

در پی تمدید انتخابات ریاست‌جمهوری مصر برای یک روز دیگر از سوی کمیته عالی انتخابات، ستادهای تبلیغاتی صباحی و السیسی به این اقدام اعتراض کرده بودند. روز گذشته یک نهاد نظرسنجی در مصر اعلام کرد براساس نظرسنجی در 800 حوزه انتخاباتی تاکنون عبدالفتاح السیسی 93 درصد و حمدین صباحی 6 درصد از آرای انتخابات ریاست‌جمهوری را به خود اختصاص داده‌اند. این نظرسنجی در 16 استان و 800 حوزه انتخاباتی انجام گرفته است.

همزمان با تمدید انتخابات، دولت مصر نیز اعلام کرد به تمام کسانی که قصد شرکت در انتخابات را در استان‌های مختلف دارند بلیت مجانی می‌دهد تا در انتخابات شرکت کنند.

پیشتر کمیته انتخابات یک بند قانونی را که اجازه تعیین جریمه 500 پوند مصر معادل 70 دلار را می‌دهد، اجرایی کرد. همچنین ابراهیم محلب، نخست وزیر مصر روز سه‌شنبه را روز تعطیل رسمی اعلام کرد. گفته می‌شود ازدحام رای‌دهندگان بیشتر غروب به بعد است و در طول روز مراکز اخذ رای خلوت بوده‌اند. مقامات دولتی علت این مساله را به گرمای هوا نسبت می‌دهند.

«مخالفان کودتا» که این انتخابات را تحریم کرده‌اند دیروز نیز در محکومیت انتخابات و درخواست برای تحریم آن تظاهرات کردند.

در شهر دسوق در استان کفرشیخ تظاهراتی برگزار شد که طی آن تظاهرکنندگان شعارهایی علیه السیسی و نیز ادامه اعتراض‌ها تا براندازی وی سر داده و تصاویر محمد مرسی، رئیس‌جمهور برکنار شده مصر را در دست داشتند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نباید دوباره معطل غرب شویم

نباید دوباره معطل غرب شویم

تحولاتی که در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران در روزهای اخیر در اروپا و با حمایت آمریکا در حال رخ دادن است عمدتا به‌دلیل موضع قاطع ایران در اجرای حرف قطعی است که مقام معظم رهبری اعلام کردند مبنی بر این‌که تا وقتی لغو تحریم‌ها به صورت کامل صورت نگیرد ما نیز به تعهدات برجامی خودمان باز نخواهیم گشت و فقط وقتی آمریکا به‌صورت عملی، تحریم‌ها را بردارد و این مساله راستی‌آزمایی شود آن زمان ایران هم حاضر است بار دیگر تعهدات برجامی خود را به‌صورت کامل اجرا کند.

چراغ سبز به کرونا و سفر

چراغ سبز به کرونا و سفر

براساس آخرین اطلاعات می‌توان گفت وضعیت کرونا در کشور بسیار شکننده است، چراکه وضعیت ‌ ۱۱ شهرستان ‌قرمز، ۳۲شهرستان نارنجی، ۲۵۱ شهرستان زرد و ۱۵۴ شهرستان نیز آبی گزارش شده است.

گفتگو

بیشتر
ورزش، رمز سلامت در سالمندی

در گفت‌وگو با دکتر ایرج عبداللهی، عضو هیأت‌مدیره انجمن فیزیوتراپی ایران با بهترین فعالیت‌ های ورزشی برای سالمندان آشنا می‌شویم

ورزش، رمز سلامت در سالمندی

زمزمه‌های ناامیدکننده

گفت‌وگو با محمد مرندی درباره اخبار ضد و نقیض رسانه‌های خارجی مبنی بر «گفت‌وگو‌های امیدوار کننده ایران و غرب»

زمزمه‌های ناامیدکننده

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

پیشخوان

بیشتر