رئیس جمهوری در افتتاحیه نشست سران کنفرانس تعامل و اقدامات اعتمادسازی آسیا (سیکا) با تشریح راهکارهای تهران برای رسیدن به آسیایی عاری از جنگ، خشونت و افراطی گری اعلام کرد که تثبیت صلح و امنیت پایدار در گرو توسعه فرهنگ اعتدال، مدارا و گفت وگو است.
کد خبر: ۶۷۵۹۵۶
به دور از زیاده خواهی می‌توان مذاکرات را به توافق نهایی رساند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری دکتر "حسن روحانی" که در جمع سران سیکا صحبت می کرد، تصریح کرد: تحکیم پیوندهای اقتصادی و سرمایه‌گذاری‌های مشترک میان اعضای سیکا از مؤثرترین راهکارها برای ارتقای هم‌گرایی منطقه‌ای در اقتصاد جهانی است چرا که انجام پروژه های مشترک اقتصادی و سرمایه گذاری های مشترک می تواند به تحکیم بیشتر همگرایی آسیایی منجر شود.

رئیس جمهوری گفت: برای رسیدن به چنین همگرایی در گام اول می توان به امور و اقداماتی مانند گسترش ترانزیت و کریدورهای حمل و نقل، همکاری در حوزه انرژی، همکاری مستقیم بانکی، مدیریت منابع آبی و دیگر اشکال همکاری‌های اقتصادی پرداخت.

روحانی با قدردانی از تلاش های ترکیه در دوره ریاست بر کنفرانس و تبریک آغاز شروع ریاست چین بر کنفرانس تعامل و اعتمادسازی آسیا ابراز اطمینان کرد که این اجلاس در دوره ریاست جدید خواهد توانست برای ارتقای گفتگو و همکاری میان دولت‌های عضو گام برداشته و نقش شایسته اعضاء را برای تحکیم صلح و ثبات منطقه‌ای و جهانی تعمیق نماید.

رییس جمهوری همچنین اشاره کرد که در مسیر پرفراز و نشیب تحول ساختاری تبدیل این کنفرانس به سازمانی مؤثر، برداشتن گام‌های ابتدایی در حوزه تحرکات منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای اقدامی ضروری است و نزدیکی بیشتر و تعامل موثرتر میان ما و سازمان همکاری‌های شانگهای و یا گسترش ارتباطات میان سیکا و اکو و حتی سایر سازمان‌ها و تشکیلات منطقه‌ای خواهد توانست زمینه‌ای را برای این تعاملات کارآ فراهم آورد.

روحانی در ادامه با اشاره به اینکه هرگز نباید دستاوردهای کهن انسانی، دینی و اخلاقی آسیا را برای دستیابی به آرمان‌های مشترک بشری نادیده انگاشت، اظهار کرد: هیچ ‌یک از این دستاوردها، ایمن از دستبرد منفعت-طلبی، زیاده‌خواهی و غفلت از آموزه‌های اخلاقی سودجویانی نیست که گاهی سود خود را در یک-جانبه‌گرایی و خشونت و افراط‌گرایی دانسته و معیشت و اقتصاد مردمان را هدف می‌گیرند و به سیاست محدودیت‌های اقتصادی و تحریم های یک‌جانبه روی می‌آورند؛ سیاست‌های نامشروعی که هدفی جز حفظ و تداوم سلطه زورمداران ندارد.

رییس جمهوری تصریح کرد: اگر چنین رهیافتی مهار نشود نقض حقوق انسان‌ها، خشونت و افراط‌گرایی، تروریسم کور و رویارویی مخرب هویت‌های افراطی مذهبی، قومی و نژادی در میان ابنای بشر پای می-گیرد و میدان برای توسل به زور و تهدید به عنوان ابزار پیشبرد سیاست خارجی باز می شود.

روحانی گفت: این مفهوم و ضرورت صیانت از این دستاوردها، مرا بر آن داشت تا در شصت و هشتمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد، طرح «جهان علیه خشونت و افراطی‌گری» را برای رسیدن به جهانی که در آن سخن جای سلاح و خرد جای زور و امنیت و ثبات جای تخریب و فساد بنشیند، پیشنهاد نمودم و خرسندم که بسیاری از اعضای سیکا نیز در زمره بانیان این قطعنامه، نشان دادند که آسیا، به عنوان گهواره بزرگترین مذاهب جهانی و مکاتب عقلانی، همچنان می‌بایست سرزمین خشونت ستیزی و افراط‌گریزی باشد.

رییس جمهوری ابراز امیدواری کرد این قطعنامه که با اجماع به تصویب رسید به عنوان سند اجلاس در کنار سایر اسناد ارزشمند سیکا مبنایی برای اقدامات آتی قرار گیرد.

وی در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد: تثبیت صلح و امنیت پایدار جز از راه توسعه فرهنگ اعتدال، مدارا و گفت‌وگو به دست نمی‌آید. لذا چنانچه ما به عنوان دولتمردان و نمایندگان ملت-هایمان، به الزامات آن پایبند باشیم می‌توان امید بست که دیگران نیز این شیوه را برگزیده و این راه را بپیمایند. تعمیق چنین فرهنگی نیاز به گسترش آموزش حقوق و کرامت انسان، فارغ از هرگونه رنگ و تعلقی در میان گروه‌های مرجع جامعه به ویژه نخبگان سیاسی، مذهبی و اجتماعی دارد. در این راستا سیکا می‌تواند برگزاری نشست‌های اعتمادساز گفت‌وگو در همه ابعاد را نیز در دستور کار خود قرار دهد.

روحانی تحکیم پیوندهای اقتصادی و سرمایه‌گذاری‌های مشترک میان اعضای سیکا را نیز از جمله مؤثرترین راهکارها برای ارتقای هم‌گرایی منطقه‌ای در اقتصاد جهانی برشمرد و افزود: انجام پروژه‌های مشترک اقتصادی و سرمایه‌گذاری‌های مشترک می تواند به تحکیم بیشتر هم‌گرایی آسیایی منجر شود.

وی سپس با اشاره به خطر دهشتناک سلاح‌های کشتار جمعی موجود برای صلح و امنیت بشر، ضرورت همیاری و اقدام مشترک اعضای این مجمع برای امحای این سلاح ها را مورد تاکید قرار داد و اظهارداشت: همان‌گونه که سال گذشته در اولین اجلاس عالی‌رتبه مجمع عمومی ملل متحد درباره خلع سلاح هسته‌ای به نمایندگی از جنبش عدم تعهد تأکید کردم، تنها راه رفع تهدید این سلاح‌ها، امحای کامل آن‌هاست. مجمع عمومی ملل متحد نیز متعاقباً با تصویب قطعنامه‌ای نقشه راه رسیدن به آن را تبیین کرد. ضرورت دارد دولت‌های عضو این مجمع با همکاری بیشتر برای تحقق اهداف آن قطعنامه، نقش مؤثر آسیا را برای رسیدن به جهانی عاری از سلاح هسته‌ای تثبیت کنند.

روحانی تصریح کرد: در همین جهت جمهوری اسلامی ایران بر اساس دکترین دفاعی و مبانی اخلاقی و دینی خود، با تسلیحات اتمی مخالف است ولی استفاده صلح آمیز از فناوری هسته ای را حق خود و همه کشورها می داند و بر این باور است که با رویکرد برد- برد و به دور از زیاده خواهی و تهدید می توان مذاکرات جاری در مورد برنامه هسته‌ای ایران را به توافق نهایی رساند به نحوی که حقوق هسته ای ایران تضمین شود و نگرانی های مشروع طرف های مذاکره نیز برطرف گردد.

رییس جمهوری همچنین به اعلامیه اصول و اهداف سیکا اشاره کرد و گفت: در راستای همین اعلامیه لازم است به فاجعة انسانی سوریه اشاره کنم؛ بحرانی که آتش آن را برخی از بازیگران منطقه‌ای و بین-المللی با سرازیر کردن منابع تسلیحاتی و اطلاعاتی و تقویت گروه‌های افراطی دامن زدند.

روحانی تاکید کرد: بی تردید استمرار ناامنی و بی‌ثباتی در این کشور می‌تواند بیش از پیش به فراسوی مرزهای آن گسترش یافته و اعضاء سیکا را هم تحت تأثیر افراط گرایی‌های تروریستی خود قرار دهد. ایجاد صلح و آرامش در سوریه در گرو ایجاد شرایط لازم برای مفاهمه و گفت‌وگوی ملی میان دولت سوریه و همه گروه‌های تأثیرگذار در آن کشور است که ملتزم به روش‌های غیرخشونت‌آمیز بوده و امنیت و ثبات را طلب می‌نمایند.

رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنانش به مساله فلسطین پرداخت و اظهارداشت: فلسطین نیز دیگر معضل امنیت ستیز در نزدیکی ما و در مقوله مذکور است. مجمع عمومی ملل متحد سال گذشته با هدف افزایش آگاهی جامعه جهانی از وضعیت اسفناک مردم فلسطین سال ۲۰۱۴ را سال همبستگی با مردم فلسطین اعلام نمود . بر این اساس شایسته است که این مجمع نیز در این سال به وضعیت مردم فلسطین و درد و رنجی که آن‌ها از اشغال سرزمین مادریشان می‌کشند بیش از گذشته توجه واهتمام نشان دهد.

وی افزود: با کمال تأسف بی‌توجهی جامعه بین‌المللی موجب شده است که سیاست‌های اشغال‌گرانه و توسعه‌طلبانه رژیم صهیونیستی همچنان ادامه یابد و در نتیجه، رسیدن به راه‌حلی جامع و عادلانه برای این بحران دور از دسترس شود و ابعاد فاجعه انسانی که گریبانگیر ملت فلسطین شده است، عمیق‌تر گردد. جامعه بین‌المللی نیز باید وظیفه خود را برای احقاق حقوق مردم فلسطین انجام دهد تا این خشونت ساختاری هر چه زودتر اصلاح شود.

رییس جمهوری در ادامه ابراز اطمینان کرد که با همکاری اعضای این کنفرانس در آینده‌ای نه چندان دور همگان شاهد آسیایی عاری از جنگ، خشونت و افراطی‌گری باشند، آسیایی که در آن جان و کرامت آدمیان بیش از هر چیز ارزشمند و مردمانش بهروز و برخوردار باشند؛ آسیایی که بیش از نصف جمعیت جهان درکشورهای ما چشم امید به آن دوخته اند که آرمان "اعتمادسازی" را گامی به تحقق نزدیک تر کنیم تا مردم سراسر جهان بتوانند در کنار هم زندگی ای آرامتر، اخلاقی تر و با نشاط تر در راستای فضیلت های انسانی و الهی داشته باشند.

روحانی سخنانش را در جمع سران سیکا با این جمله به پایان برد که "وقت آن است که ارزشهای اخلاقی را سرمایه اعتمادسازی جهانی کنیم".

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها