بررسی های آماری سازمان ثبت احوال نشان می دهد که تعداد دختران جوان در سن ازدواج بیشتر از پسران آماده ازدواج است. این درحالی است که بیشترین اختلاف آماری مربوط به رده سنی زنان 25 تا 29 سال با مردان 30 تا 34 سال است که در این گروه دختران 572 هزار نفر بیشتر از پسران هستند.
کد خبر: ۶۷۵۱۳۹
100 هزار پسر آماده ازدواج کم آمد

چند سالی است که تعادل جمعیتی جوانان در سن ازدواج به هم ریخته بطوریکه تعداد دختران در سن ازدواج که در گذشته کمتر از پسران بود یکباره تغییر کرده و این باز تعداد دختران بیشتر از پسران شده است و همین باعث شده که نگرانی هایی برای ازدواج دختران در جامعه ایجاد شود. هنگامی که موضوع بیشتر بودن تعداد دختران در سن ازدواج شنیده می شود مردم تصور می کنند که حتما تعداد دختران متولد شده بیشتر از پسران شده است درحالیکه در ایران نیز مانند بسیاری از کشورها شاخص نسبت جنسیتی در بدو تولد به ازای هر 100 دختر 106 پسر است.

تعداد پسران در بدو تولد بیش از دختران است

مدیر کل فناوری، اطلاعات و آمار جمعیتی سازمان ثبت احوال کشور در خصوص آمار تولد دختران نسبت به پسران به خبرنگار مهر گفت: در حال حاضر شاخص نسبت جنسی در بدو تولد در کشور به ازای هر 100 دختر بین 105 تا 106 پسر است و در دنیا نیز این شاخص بین 104 تا 107 متغیر است و بر همین اساس در کشورمان در بدو تولد تعداد پسران بیش از دختران است.

علی اکبر محزون تاکید کرد: هرچه سن افراد بالاتر می رود هرم سنی متقارن می شود به طوری که در سال های بعد تعداد زنان و مردان برابری می کند اما با توجه به اینکه ریسک مرگ و میر در سنین بالا در مردان بیشتر است بر همین اساس در سن بالاتر از 50 تا 60 سال تفاوت های جنسیتی در بحث مرگ و میر به نوعی دیگر خود را نشان می دهد به طوری که مردان در این سن تعدادشان کمتر از زنان می شود و از حالت برابری خارج می شود.

در بدو تولد تعداد پسران بیشتر از دختران است به مرور و تا سن 50 سالگی تعداد زنان و مردان مساوی می شود و بعد از 50 سالگی به دلیل فعالیت و اشتغال مردان در کارهای پر خطر و سنگین، بیماری و ... مرگ و میر آنان بیشتر می شود و درنهایت بعد از 60 سالگی هرم سنی به نفع زنان تغییر می کند و تعداد زنان مسن بالاخره بیشتر از مردان می شود.

این مقام مسئول در سازمان ثبت احوال به آخرین آمار دختران و پسران در سن ازدواج اشاره کرد و گفت: برای مقایسه تعداد دختران و پسران در سن ازدواج یک اختلاف 5 ساله را لحاظ و سپس نسبت به مقایسه آن اقدام می شود.

به گفته وی سه گروه سنی زنان 15 تا 19 سال با مردان 20 تا 24 سال، زنان 20 تا 24 سال با مردان 25 تا 29 سال و در نهایت زنان 25 تا 29 سال را با مردان 30 تا 34 سال ازدواج نکرده را با هم مقایسه می کنیم و آمار ها نشان می دهد که تعداد زنان در گروه سنی 15 تا 19 سال 2 میلیون و 559 هزار نفر، گروه سنی 20 تا 24 سال یک میلیون و 983 هزار نفر و در گروه سنی 25 تا 29 سال نیز یک میلیون و 131 هزار نفر هستند که مجموع آنها 5 میلیون و 670 نفر می شود.

مدیر کل فناوری، اطلاعات و آمار جمعیتی سازمان ثبت احوال کشور در مورد تعداد مردان ازدواج نکرده نیز گفت: همچنین 3 میلیون و 256 هزار نفر در گروه سنی مردان 20 تا 24 سال ، یک میلیون و 753 هزار نفر در گروه سنی مردان 25 تا 29 سال و 557 هزار نفر نیز در گروه سنی مردان 30 تا 37 سال ازدواج نکرده هستند که در مجموع تعداد آنها 5 میلیون و 570 هزار نفر می شود.

مقایسه زنان و مردان در سن ازدواج مجرد نشان می دهد که تعداد زنان 100 هزار نفر بیش از مردان است و برهمین اساس کارشناسان معتقدند هرچه سن ازدواج بالاتر رود تعداد دختران مجرد بیش از پسران می شود به همین دلیل جمعیت شناسان توصیه می کنند نباید اجازه دهیم سن ازدواج در دختران بالا رود تا مشکلی نیز برای ازدواج آنان بوجود نیاید.

از سوی دیگر براساس آمارهای سازمان ثبت احوال چنانچه بخواهیم دو گروه سنی مردان 25 تا 29 و زنان 20 تا 24 سال را با هم مقایسه کنیم متوجه می شویم که در این گروه تعداد دختران 229 هزار نفر از مردان بیشتر است و در گروه سنی زنان 25 تا 29 سال با مردان 30 تا 35 سال نیز 572 هزار دختر ازدواج نکرده بیش از پسران است که این افزایش آمار دختران مجرد تایید کننده نظر کارشناسان است که با افزایش سن تعدادشان بیشتر شده است.

اما در گروه دختران 15 تا 19 ساله با پسران 20 تا 24 ساله که البته ازدواج های کمتری در این سنین انجام می شود وضعیت آماری به گونه دیگری است به طوریکه در این گروه تعداد مردان 697 هزار نفر بیشتر از زنان شده است که این خود میتواند اتفاق خوبی باشد به شرطی که ازدواج در سن پایین در جامعه از سوی کارشناسان و مسئولان ترویج داده شود و مورد استقبال جوانان قرار گیرد.

آمارهایی که تا کنون ارائه شد با در نظر گرفتن تفاوت سنی 5 ساله موجود در ازدواجهای دختران با پسران بود و با توجه به نظر کارشناسان مبنی بر ازدواج گروههای همسن برای رفع مشکل ازدواج دختران در سن ازدواج به دلیل کمبود پسر گروههای سنی همسن را نیز با هم مقایسه کرده ایم که در این گروه همسن دختران و پسران آماده ازدواج 25 تا 29 ساله تعداد پسران بیشتر از دختران شده است.

محزون در مورد مقایسه دو گروه زنان و مردان همسن 25 تا 29 ساله نیز گفت: البته مقایسه این دو گروه به لحاظ جمعیت شناسی تعبیر درستی نیست و برای مقایسه باید فاصله سنی حدود 5 سال را رعایت کرد اما در مجموع در این گروه سنی 623 هزار نفر تعداد مردان بیشتر از زنان است.

مدیر کل فناوری، اطلاعات و آمار جمعیتی سازمان ثبت احوال کشورگفت: در گروه سنی 20 تا 24 ساله زنان و مردان نیز باز هم تعداد مردان یک میلیون و 273 هزار نفر از زنان بیشتر است.

با توجه به این نتایج آماری کارشناسان عنوان می کنند که چنانچه اختلاف سنی 5 ساله در نظر گرفته نشود در این گروه تعداد پسران بیش از دختران است و می توان این گونه تعبیر کرد که ازدواج های در این سنین تا حدودی مشکلات را رفع خواهد کرد که البته باید شرایط و امکانات مورد نیاز ازدواج این افراد را نیز مهیا کرد.

12 درصد ازدواجهای ثبت شده مربوط به ازدواج گروه های همسن

براساس آمارهای ثبت احوال فقط 12 درصد ازدواجهای ثبت شده مربوط به ازدواج گروههای همسن بوده و تعداد دختران و پسران مجرد آماده ازدواج نیز 11 میلیون و 240 هزار نفر هستند.

دراین باره شهلا کاظمی جمعیت شناس همسن گزینی را راه حل مشکل تعداد بیشتر دختران مجرد به نسبت مردان می داند و معتقد است: مشکل فعلی ما این است که در میان خانواده ها مرسوم است که مردان با دختران کم سن تر ازدواج می کنند و به همین دلیل تعداد دختران بیشتر از پسران است به همین دلیل راه حل مشکل تجرد دختران این است که همسن گزینی و یا اینکه ازدواجهای با فاصله سنی کم انجام شود.

وی تاکید کرد: به منظور فراهم کردن امکان ازدواج مجردها که تعداد آنان نیز نسبت به سالهای گذشته زیاد تر شده است باید به خانواده ها و جوانان اطلاع رسانی و آگاهی لازم داده شود و همچنین همسن گزینی و ازدواج در سنین پایین نیز از دیگر اقداماتی است که می توان برای حفظ تعادل جمعیت جوانان در سن ازدواج انجام داد.

به هرحال با توجه به نظرات کارشناسان تعداد زیاد دختران مجرد نسبت به پسران در سن ازدواج و از سوی دیگر نیز بالارفتن سن ازدواج که باعث بالا رفتن توقعات جوانان و به تبع آن سخت گیری در ازدواج می شود عواملی نگران کننده هستند که باید توسط کارشناسان و مسئولان بررسی و راهکارهای تعادل آن تدوین شود. ( مهر)

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۸
حدس
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۴۵ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۹
۰
۰
الان می دونید تاثیر و انعكاس این متنی كه زدید چه تاثیر بر افكار جامعه داره . الان بعضی مردهای متاهل كه البته خیلی هم به خیال خودشان نیت خیری دارند بدجور تو فكر رفتند كه الان تكلیف این 100 هزار تا دختر ازدواج نكرده چی میشه . و بعد اولین فكری كه به ذهنشان میرسه این هست كه خب بعضی مردها دو زنه میشن . بیشتر هم به فكر خودشون هستند (كه البته اكثریت دختر خانمها مجرد، مجرد بودن رو به این وضعیت اسف بار ترجیح می دهند) بعدخودشون رو به عنوان شوهر ایده آل دختر مجرد اطراف خودشون (حالا همكار، همسایه و غیره )تصور می كنند و شروع می كنند با نگاه و با كلمات مبهم ودو پهلو به آزار دادن اون خانمهایی كه حتی به زور جواب سلام این افراد رو می دهند . آزاری كه نه بیان كردنی است ، نه شكایت كردنی است ، و بیشتر هم به صورت پنهان و زیر پوستی در جامعه ما وجود داره .
ویرایش
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۳۷ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۹
۰
۰
در بدو تولد تعداد پسران بیشتر از پسران است به مرور و تا سن 50 سالگی تعداد ...
جام جم لطفا جمله درج شده را در پاراگراف پنجم اصلاح نمایید.
ویرایش
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۱ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۹
۰
۰
جام جم دقت كن در جله زیر رده سنی 24 در 2 مقطع لحاظ شده كه اشتباه است و رده سنی درست 34 میباشد .
همچنین 3 میلیون و 256 هزار نفر در گروه سنی مردان 20 تا 24 سال ، یك میلیون و 753 هزار نفر در گروه سنی مردان 25 تا 29 سال و 557 هزار نفر نیز در گروه سنی مردان 30 تا 24 سال ازدواج نكرده هستند كه در مجموع تعداد آنها 5 میلیون و 570 هزار نفر می شود.

علیار
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۲۹ - ۱۳۹۳/۰۲/۳۰
۰
۰
خوب ما حاضریم دوتا شایدم سه تا بگیریما
چه آماری
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۴۱ - ۱۳۹۳/۰۲/۳۰
۰
۰
2میلیون و 559 هزار نفر از دختران مجرد درسن 15 تا 19 سال قرار دارد . اطراف شما چه تعداد دختر 15 ساله یا 16 ساله ازدواج می كنند یا ازدواج كرده اند یه مقدار آمارتون مشكل داره بعد هم سنین بالاتر از 34 سال هم مجرد وجود دارند . شما كه گفتید همسن و سال ازدواج كردن بهتره چرا همسن و سالها رو با هم مقایسه نكردید . خدا وكیلی آمارهای خودتون یه جورهایی غلط نیست ؟ آخه چه تعداد از دختران آنهم در جامعه امروزی در سن 15 تا 19 سال ازدواج می كنند؟
زیور
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۲۱ - ۱۳۹۳/۰۲/۳۰
۰
۰
دختری34ساله هستم بهترنیست دختران مجرد اگرمرد متاهل مناسبی رادیدند به عقد زن دوم اودرایند هم ثواب دارد و هم مشكل دخترخانم ها حل میشود
فرهاد
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۲۴ - ۱۳۹۳/۰۲/۳۰
۰
۰
به نظر من راح حل این مشكل چند همسری مردایی هست كه واقعا شرایطشو دارن و خانم ها باید ی خورده منطقی تر در مورد این قضیه فكر كنن.
امیر از كاشان
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۳۷ - ۱۳۹۳/۰۲/۳۰
۰
۰
چون مشكلات جامعه بخشی از مشكلات من هست
و احساس مسئولیت شدید می كنم
دیگه چاره ای نسیت باید سنت پیغمبر و ادامه و داد حداقل 2 تا زن گرفتعصر برده‌داران مجازی

گفت‌و‌گوی «جام‌جم» با فرزاد مؤتمن، در باب کتابخوانی و بازیگری‌اش در فیلم «خاطرات بندباز»

عصر برده‌داران مجازی

نیازمندی ها