jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۶۷۰۸۷۴   ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۳  |  ۰۷:۵۷

شما هر روز چقدر بابت خرید روزنامه پول می پردازید؟ چند تا روزنامه را می توانید بخرید؟ چند تا از آن روزنامه ها را فرصت می کنید، بخوانید؟ بیشتر مشتری کدام روزنامه هستید؟ اگر از شما بپرسند آیا دلتان می خواهد بدانید روزنامه های دیگر چه نوشته اند احتمالا سرتکان می دهید و می گویید «کاشکی ممکن بود ...»

شیرین‌کاری تازه بولدوزر افراطیون در وزارت علوم

ما از آرزوهای شما خبر داریم و به همین علت می خواهیم به جای تان، هر روز همه روزنامه ها را بررسی کنیم و جالب ترین خبرهای شان را برای تان دستچین کنیم و به نقل از آن روزنامه ها در ستون « یواشکی روزنامه ها» بنویسیم.

کیهان: مشاور موسوی ارتباط 20 سال پیش وی با آمریکایی‌ها را تائید کرد

روزنامه کیهان نوشت: مشاور امنیتی میرحسین موسوی در زمان نخست‌وزیری فاش کرد که موسوی مانند هاشمی در جریان مذاکرات مک‌فارلین بوده است.

اهمیت اظهارات کنگرلو در این است که ادعای مایکل لدین از مشاوران اسبق امنیت ملی آمریکا مبنی بر عقبه 20 ساله جنبش (فتنه سبز) را تأیید می‌کند.

لدین در بحبوحه فتنه سبز ضمن یک سخنرانی و همچنین در مصاحبه با رادیو فردا گفت اگر از شما بپرسند این جنبش به کی برمی‌گردد احتمالا خواهید گفت، به یک سال پیش! اما من می‌گویم ما از اواسط دهه 1980 با کسانی در دفتر نخست‌وزیری ایران در ارتباط و تماس بودیم و موضوع مذاکره و رابطه را پیگیری می‌کردیم.

اکنون محسن کنگرلو در مصاحبه با شرق با این سؤال مواجه می‌شود که «نخستین بار ما با اسم شما در خاطرات آقای هاشمی و در ماجرای مک فارلین برخورد می‌کنیم. شما آن زمان مشاور نخست‌وزیر بودید. چطور پای شما به قضیه مک فارلین کشیده می‌شود. به عبارت دیگر مگر وظایف مشاور امنیتی در آن زمان چه بود؟». او در پاسخ می‌گوید: «من در کارهای امنیتی و اطلاعاتی مشاور مهندس موسوی، نخست‌وزیر وقت بودم. این کارها، یعنی همین قضیه مک‌فارلین هم امنیتی تلقی می‌شود و هم اطلاعاتی به هر حال فرد مورد اعتماد مهندس موسوی بودم. من از تاریخ اول فروردین 61 مشاور امنیتی آقای موسوی شدم و مرتبا همه اطلاعات به ما گزارش داده می‌شد.

مشاور امنیتی نخست‌وزیر درباره نحوه آشنایی با قربانی‌فر-دلال مذاکره و معامله با آمریکا- می‌گوید: یک ایرانی در پاریس زندگی می‌کرد و به دلایلی نمی‌توانست به ایران بازگردد. من با او آشنا بودم و او نیز از موقعیت من در ایران آگاه بود. قربانی‌فر را به من معرفی کرد. من البته پس از رعایت احتیاط‌های امنیتی و اطلاعاتی لازم با قربانی‌فر از طریق همین فرد مربوط شدم.

وی با توجیه اینکه این ملاقات برای معامله اسلحه بود، تصریح می‌کند: من از طرف آقای موسوی اختیار داشتم که به آقای هاشمی هم گزارش بدهم. من به ایشان گزارش عملکرد می‌دادم و به من اعتماد داشتند.

کنگرلو در ادامه مصاحبه با اشاره به قول و قرار مبادله اسلحه با گروگان‌های آمریکایی می‌گوید: آمریکایی‌ها به ما پیشنهاد کردند [در امر ارائه موشک] کمک کنند و پیشنهاداتی هم در مورد انتخابات داشتند. زمان انتخابات آمریکا بود و آنها می‌گفتند اگر گروگان‌ها آزاد شوند، محبوبیت ریگان افزایش پیدا می‌کند... آنها می‌‌خواستند [در جنگ] نه ما برنده شویم و نه صدام.

وی در پاسخ این سؤال که «چه اتفاقی افتاد که مک‌فارلین و گروهش تصمیم گرفتند به ایران بیایند؟» تصریح کرد: همان‌طور که ما می‌خواستیم در جنگ پیروز شویم آنها هم قصد پیروزی در انتخابات را داشتند. آنها ریسک کردند و به ایران آمدند (حتی آقای هاشمی گفته که با پاسپورت ایرلندی آمده بودند.) ما عمدا گفتیم که با پاسپورت ایرلندی بیایند. اگر با پاسپورت آمریکایی می‌آمدند از همان مقصد لو می‌رفتند(!)

«چرا جمع‌بندی سران قوا قبل از اینکه آنها به ایران بیایند انجام نشد؟». کنگرلو در پاسخ این سؤال می‌گوید: حتی خود من هم باور نمی‌کردم که آمریکایی‌ها چنین ریسکی کنند. (آقای هاشمی هم در خاطراتش می‌گوید که ما در عمل انجام شده قرار گرفتیم.)

بله، آنها گفتند ما برای صحبت درباره گروگان‌ها به ایران می‌آییم تا حرفی که زدید انجام شود آنها فکر می‌کردند غیرممکن است ایران کاری را که گفته انجام ندهد. آنها وساطت ایران را برای آزادی گروگان‌هایشان در لبنان می‌خواستند. اما ما اعتماد نکردیم. احتمال می‌رفت که آنها به قولشان عمل نکنند.

ایرنا در خبرسازی علیه کیهان باز هم به جدول زد!

کیهان آورده: خبرگزاری دولت در راستای بولتن‌سازی‌های قلابی و ناشیانه، به کاهدان زد.

خبرگزاری ایرنا مدتی است که به صورت پروژه‌ای و توسط تیمی نه‌چندان حرفه‌ای، روزانه- با دلیل و بی‌دلیل - علیه منتقدان اقتصادی، سیاسی و فرهنگی دولت فضاسازی می‌کند. ایرنا در همین زمینه ادعا ‌کرد «رسانه‌های صهیونیستی منبع خبری رسانه‌های منتقد دولت شده‌اند.»

ایرنا می‌افزاید: روزنامه کیهان در گزارشی با تیتر «مشاور اوباما: طیف گسترده‌ای از گزینه‌ها را علیه ایران مد نظر داریم» به گفت‌وگوی دستیار باراک‌اوباما «جیک سالیوان» با روزنامه صهیونیستی «جروزالم» استناد کرده و نوشت «مقام ارشد کاخ سفید اعلام کرد رئیس جمهور آمریکا آماده است تا طیف گسترده‌ای از گزینه‌ها را در صورت شکست مذاکرات بین ایران و گروه 5+1 در نظر بگیرد. اگر مذاکرات به شکست منجر شوند، و اگر ایران با حسن‌نیت مذاکره نکند، آماده خواهیم بود با همکاری کنگره تحریم‌های بیشتری را علیه ایران اعمال کنیم. ما روشن ساخته‌ایم که تحریم‌ها تنها ابزار موجود آمریکا نیستند و یا با بدتر شدن وضعیت ما آماده هستیم تا طیف گسترده‌ای از گزینه‌ها را در نظر بگیریم.»

ایرنا توضیح نداده که آیا استناد به اظهارات دستیار اوباما اعتراض برانگیز است یا رفتار کبک‌گونه جریان سیاسی و رسانه‌ای داخلی که همچنان اصرار دارد تهدید‌های متواتر آمریکا به گزینه نظامی و تشدید چند باره تحریم‌ها ظرف چند ماهه بعد از توافق ژنو را کتمان کند؟!

اعتراض به سفر معمار پوچ‌گرای آمریکایی به ایران

کیهان نوشت: مدیر قطب علمی معماری اسلامی دانشگاه علم و صنعت، از مسئولین خواست تا از ورود پیتر آیزنمن، معمار پوچ‌گرای آمریکایی و سرباز شبیخون فرهنگی به ایران اسلامی جلوگیری کنند.

پس از انتشار خبر ویژه روزنامه‌کیهان در تاریخ چهارم اردیبهشت ماه امسال تحت عنوان «معمار یادمان هولوکاست به ایران می‌آید» و بازتاب گسترده آن در رسانه‌های خبری، دانشجویان و اساتید دانشگاه به سفر معمار پوچ‌گرا و ساختارشکن آمریکایی به ایران اعتراض کردند.

در آخرین اظهارنظر در این خصوص، «عبدالحمید نقره‌کار»، مدیر قطب علمی معماری اسلامی دانشگاه علم و صنعت در یادداشتی که در روزنامه وطن امروز به چاپ رسید، در تحلیل تفکرات این معمار پوچ‌گرای آمریکایی می‌گوید: پیتر آیزنمن، از جمله معمارانی است که در فلسفه و هنر، جزو شکاکان و ساختارشکنان بوده و هر نوع باور و معیار ثابتی را در نظر و عمل نفی می‌کند. در این رویکرد، انسان‌ها فقط در بعد مادی و حیوانی خویش محصور شده و فلسفه هنر پوچ‌گرا (نهیلیستی) و هرج و مرج‌طلب (آنارشیستی) نتیجه اجتناب‌ناپذیر چنین تفکری است.

این اندیشه به بهانه نظریه داروین، پیروی بی‌چون و چرا از لیبرالیسم در انسان شناسی و ماکیاولیسم شیطانی و سیاسی استکبار جهانی را در سلطه امپریالیستی آن بر جهان، توجیه فلسفی هنری می‌کند! و با نفی فلسفه معاد، برای انسان سرنوشتی جز مرگ، برای جامعه جز تنازع و جنگ و برای لذت‌جویی و زیبایی، جز شهوت و برای حاکمان جز سلطه، فساد و جنایت نمی‌شناسد.

در یک کلام، آیزنمن، از بت‌سازان معاصر در حرفه معماری است و بی‌جهت نیست که به جریان‌های صهیونیستی فراماسونری (غربی، عبری و عربی) وابسته بوده و توسط رسانه‌های آنان به شدت تبلیغ می‌شود.

بی‌سبب نیست که طرح توسعه‌ بیت‌الحرام به امثال این معماران سپرده می‌شود تا اصالت‌زدایی کنند و به قلب بیداری اسلامی یعنی ایران دعوت می‌شوند تا فرهنگ‌زدایی کنند. حال از مسئولین می‌خواهیم تا از ورود سربازان شبیخون فرهنگی به ایران اسلامی جلوگیری کنند و از صدا و سیما نیز می‌خواهیم تا فلسفه هنر پوچ‌گرا و اصالت‌ستیز این گروه از معماران را توسط خبرگان متعهد هنر و معماری به ارزیابی و نقد بگذارد.

گفتنی است که دیروز رادیو رژیم صهیونیستی (صدای اسرائیل) اعلام کرد: آرشیتکت بزرگ آمریکایی «پیتر آلزنمن» که طراح چند موزه «هولوکاست» و اماکن یادبود برای قربانیان جنایات نازی‌ها بوده، برای شرکت در همایشی با نام «همایش بین‌المللی معماری معاصر» به تهران دعوت شده است.

شیرین‌کاری تازه بولدوزر افراطیون در وزارت علوم

کیهان نوشت: یک عضو هیات علمی دانشگاه تهران روش وزارت علوم برای تعیین رییس دانشگاه تهران را غیرقانونی، آمیخته با سانسور و فرمایشی عنوان کرد.

به نقل از باشگاه خبرنگاران، داوود فیرحی، با بیان اینکه انتخاب روسای دانشگاه با پیشنهاد وزارت علوم به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی می‌رسد، گفت: وزارت علوم برای اینکه انتخاب روسای دانشگاه به صورت دموکراتیک انجام شود، این مسئله را به دانشگاهیان واگذار کرد، که اگر به درستی شکل بگیرد؛ بسیار خوب است. روند انتخاب رئیس در این دانشگاه، هیچ یک از معیارهای انتخابات صحیح را ندارد و مسیر نادرستی بوده است، چرا که شرایط انتخابات رعایت نمی‌شود.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران افزود: باید همچون انتخابات‌های دیگر صندوقی باشد که اعضای هیات علمی در حضور ناظر به هر کسی که می‌خواهند رأی دهند، و سپس آرا شمارش شده و نتیجه مشخص شود.

فیرحی با بیان اینکه روند انتخابات در دانشگاه تهران غیرقانونی و غیرمنطقی صورت می‌گیرد، ابراز داشت: از طرف هیات رییسه دانشگاه، نامه‌ای به هر یک از اعضای هیات علمی داده شده، و در آن اسامی چند نفر به عنوان کاندید ریاست دانشگاه قید شده است، و خواسته‌اند تا از بین این چند نفر تنها اسم 3 نفر را در برگه نوشته و به هیئت رئیسه بدهیم، تا بر اساس آراء شخص مورد نظر معرفی شود. اما این مسئله صحیح نیست و نباید از بین اشخاص مشخصی انتخابات صورت بگیرد.

وی با بیان اینکه انتخابات توسط اعضای هیات علمی یا باید مستقیم صورت گیرد و یا اینکه دو مرحله‌ای بوده و نامزدها را به وزارت علوم معرفی کنند، اظهار داشت: با توجه به تجربیات گذشته در انتخاب رییس دانشگاه و اقدامات جناح‌های سیاسی، سبک این انتخابات بدون داشتن شرایط صحیح، بدترین نوع سانسور در انتخابات است.

وی خاطر نشان کرد: برای تصدی ریاست دانشگاه تهران یا وزیر به طور مستقیم تصمیم‌گیرنده باشد، و یا واقعا با برگزاری انتخابات رییس دانشگاه برگزار شود.

یادآور می‌شود وزیر علوم در اقدامی نمایشی، شورای 51 نفره تشکیل داده تا عزل و نصب رییس دانشگاه تهران را دموکراتیک وانمود کند و این در حالی است که اولا وی در برکناری و جابه جایی روسای 35 دانشگاه در سراسر کشور خودسرانه عمل کرد و ثانیا در برکناری دکتر فرهاد رهبر رئیس دانشگاه تهران نیز نظر اساتید این دانشگاه را جویا نشد اما پس از رفتار بولدوزری در 35 دانشگاه و از جمله دانشگاه تهران، به همراه تیم افراطیون تصمیم‌ساز در وزارت علوم به این فکر افتاد که با تشکیل شورایی نمایشی، همه آن رفتار بولدوزری را از ذهن‌ها بیرون کند.

دانشگاه تهران قریب 80 روز است که بدون رئیس و از سوی سرپرست اداره می‌شود.

جام جم: آیت‌الله مکارم: مدعیان ما را هم تهدید می‌کنند

روزنامه جام جم نوشت: آیت‌الله مکارم‌شیرازی با بیان این‌که مدعیان ارتباط با امام زمان (عج)، ما را هم تهدید می‌کنند، گفت: «گاهی نامه‌های تهدیدآمیزی درباره موضوع مهدویت برای ما ارسال می‌شود که ما نایب امام زمان(عج) هستیم و اگر چنین و چنان نکنید فلان می‌شود» به گزارش ایسنا، این مرجع تقلید در دیدار دست‌اندرکاران برگزاری همایش دکترین مهدویت یادآورشد: برای بسیاری اشتباه بزرگی ایجاد شده که می‌گویند باید همه جا فاسد شود تا حضرت صاحب‌الامر(عج) ظهور کنند؛ در حالی که قرآن خلاف این مساله را تصریح می‌کند؛ از این رو باید مردم را از این اشتباه خارج کرد، البته گاهی اوقات خواصی هستند که در این مساله به صورت سطحی فکر می‌کنند. وی افزود: باید جلوی سوءاستفاده‌ها از موضوع مهدویت گرفته شود.

انتخاب ۶ گزینه برای ریاست دانشگاه تهران

جام جم آورده: پس از حرف و حدیث‌های فراوان درباره تعیین جایگزین فرهاد رهبر در مقام ریاست دانشگاه تهران، خلیلی‌ عراقی رییس شورای منتخبان دانشگاه تهران به تسنیم گفت: در جلسه روز دوشنبه (دیروز) شش گزینه برای ریاست دانشگاه تهران انتخاب شدند.

به گزارش فارس، رحیمیان، نیلی‌احمدآبادی و کمره‌ای از دانشکده فنی، حسینی از دانشکده دامپزشکی، موسوی، معاون بین‌الملل دانشگاه تهران و امید، سرپرست دانشگاه تهران، شش نامزد ریاست این دانشگاه هستند.

اولین جلسه شورای منتخبان دانشگاه تهران برای انتخاب رییس این دانشگاه با حضور 51 عضو این شورا و رضا ‌فرجی‌دانا، وزیر علوم برگزار شد. حجت‌الاسلام ابراهیم کلانتری، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تهران در حاشیه این جلسه گفت: دومین جلسه اعضای شورای منتخبان دانشگاه تهران پنجشنبه برگزار می‌شود.

پیشنهاد واشنگتن به تهران و مسکو

جام جم نوشت: خبرگزاری فارس با انتشار مشروح گفت‌وگوی روزنامه الاخبار چاپ لبنان با یک مقام مسئول اروپایی، از قول وی نوشت که مسئولان آمریکایی در آستانه نشست «ژنو۲» به ایران و روسیه پیشنهاد دادند بشار اسد در قدرت بماند اما در انتخابات شرکت نکند. با این حال به گفته این مسئول اروپایی، پاسخ مسکو و تهران به خواست آمریکا این بود که اسد مانند هر شهروند دیگر سوری حق دارد نامزد انتخابات بشود و بهتر است تصمیم‌گیری در این خصوص که چه کسی رئیس‌جمهور شود به مردم سوریه واگذار گردد.

تکذیب گمانه‌زنی‌ها درباره حضور رضایی در بهشت

جام جم آورده است: سخنرانی محسن رضایی در شورای شهر تهران این پرسش را برای برخی رسانه‌ها به وجود آورد که «آیا محسن رضایی جایگزین قالیباف در شهرداری تهران می‌شود؟» در واکنش به این ابهامات، دفتر دبیر محمع تشخیص مصلحت نظام با صدور اطلاعیه‌ای، برخی شایعات و گمانه‌ها پس از حضور و سخنرانی وی در جلسه شورای شهر تهران را تکذیب کرد.

به گزارش تسنیم، در این اطلاعیه آمده است: دعوت شورای اسلامی شهر تهران از دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، به مناسبت روز شوراها و تعامل دوسویه بوده و طرح شایعات از سوی برخی محافل سیاسی و رسانه‌ای صرفا گمانه‌زنی است و تکذیب می‌‌شود.

علم‌الهدی: حرفی نزدم که به کسی بربخورد

جام جم نوشت: امام‌جمعه مشهد که انتقادات اخیرش از وزیر ارتباطات به صدور بیانیه این وزارتخانه منجر شد و واکنش‌هایی را برانگیخت، به این واکنش‌ها پاسخ داد و در مراسمی گفت: من یک جمله در خطبه نمازجمعه در موضوع قبر و معاد گفتم که با اعتراض وزیر ارتباطات مواجه شد. به گزارش انتخاب، وی تصریح کرد: هرکس باید وظیفه خود را بخوبی اجرا کند و وظیفه من هم به عنوان امام جمعه گوشزد کردن خطاهاست. پس بنابراین حرفی نزده‌ام که بخواهد به فرد یا شخص خاصی بربخورد، بلکه به یک مسأله ملی اشاره شده است.

اشتباه رژیم صهیونیستی در قبال توافق هسته‌ای

جام جم آورده: سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته است که مسائل حقوق ‌بشری با حصول توافق هسته‌ای با ایران از بین نخواهد رفت.

سفیر سابق آمریکا در سرزمین‌های اشغالی هم بیان کرده که شانس خوبی برای توافق هسته‌ای با ایران وجود دارد و اسرائیل با مخالفت با توافق هسته‌ای با ایران مرتکب اشتباه بزرگی شده است. به گزارش پایگاه شورای ملی ایرانیان آمریکا، آلن ایر و توماس پیکرینگ، این سخنان را در نشست شورای ملی ایرانیان آمریکا مطرح کردند.

همزمان، روزنامه صهیونیستی هاآرتص به نقل از یک مقام ارشد این رژیم نوشت: احتمالا به زودی درباره برنامه هسته‌ای ایران توافقی دائم حاصل می‌شود. براساس این پیش‌بینی‌ها، سوزان رایس، مشاور امنیت ملی آمریکا روز پنجشنبه به سرزمین‌های اشغالی می‌رود تا در این باره گفت‌وگو کند.

لباس اشتون به روایت دیلی‌تلگراف

جام جم نوشت: پس از آن‌که یک طراح ایرانی گفت که لباسی ایرانی برای کاترین اشتون دوخته، روزنامه دیلی‌تلگراف نوشت که این می‌تواند مشکل دیپلمات‌های ایرانی را در طول مذاکرات هسته‌ای برطرف کند. به گزارش انتخاب، این روزنامه با اشاره به پوشش اشتون در جریان مذاکره با دیپلمات‌های کشورمان نوشته که لباس‌های مسئول هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا از نظر غربی‌ها «سنگین» است، اما گاهی ایرانی‌ها این لباس‌ها را «سبک» ارزیابی می‌کنند.

توصیه مصلحی به احمدی‌نژاد

جام جم آورده است: بعد از تعطیلات نوروز، حیدر مصلحی وزیر پیشین اطلاعات و محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهور پیشین کشورمان در ساختمان ولنجک با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کردند.

مصلحی درباره موضوعات مطرح شده در این دیدار به فارس گفت: یکی از حرف‌هایم به احمدی‌نژاد این بود که مرید و مریدبازی هم حدی دارد و مشایی را هر مقامی دارد باید در پستو بگذارید، اما احمدی‌نژاد همان حرف همیشگی که «مشایی یعنی من و من یعنی مشایی» را تحویلم داد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تقویت نظارت برای کمک به دولت

تقویت نظارت برای کمک به دولت

در ایام انتخابات تعداد زیادی از نمایندگان از آقای رئیسی حمایت کردند اما این حمایت‌ها به معنای آن نیست که در زمان روی‌کارآمدن دولت سیزدهم، مجلس از وظایف نظارتی خود مبنی بر ارزیابی دقیق وزیران پیشنهادی عقب‌نشینی کند. هدف نمایندگان این است که وزیران قوی و افرادی برای کابینه انتخاب شوند که در پی حل مشکلات مردم باشند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر