jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۶۶۹۹۸۳   ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۳  |  ۰۸:۰۹

گاردین، توافق احتمالی تهران و 1+5 را بزرگ‌ترین دستاورد دیپلماتیک‌ قرن ‌نامیده ‌است

شمارش معکوس شرکت‌های غربی برای حضور در ایران

۱

در آستانه دور تازه‌ای از مذاکرات هسته‌ای میان ایران و 1+5، خوشبینی‌ها نسبت به فرجام این مذاکرات و پیامدهای آن افزایش یافته و در شرایطی که روزنامه انگلیسی گاردین موفقیت احتمالی این مذاکرات را بزرگ‌ترین دستاورد دیپلماتیک قرن نامیده، روزنامه فرانسوی فیگارو هم در شماره دیروز خود از تلاش مضاعف شرکت‌های آمریکایی برای حضور در ایران خبر داده است.

شمارش معکوس شرکت‌های غربی برای حضور در ایران

به گزارش جام‌جم، این خوشبینی‌های رسانه‌ای نسبت به گفت‌وگوهای ایران و 1+5 درحالی است که رفت‌وآمد هیأت‌های دیپلماتیک غربی به تهران ادامه داشته و تلاش‌ها برای برقراری ارتباط با کشورمان شدت گرفته است؛ در عین حال از بیست و سوم اردیبهشت دور دیگری از مذاکرات ایران و 1+5 به ریاست محمدجواد ظریف و کاترین اشتون در وین برگزار می‌شود.

بر همین اساس فیگارو در گزارشی با اشاره به روابط ایران و 1+5 نوشت: در پی لغو تحریم‌ها اینک شرکت‌های کرایسلر، سیسکو و بوئینگ در تلاش برای فراهم کردن زمینه عقد قراردادهای تجاری با ایران هستند.

این روزنامه فرانسوی ادامه داده است: در حالی که گفت‌وگوهای سیاسی بین کشورهای غربی و ایران رو به جلوست، شرکت‌های آمریکایی تماس با مقام‌های تهران را افزایش داده‌اند.

فیگارو به نقل از یک بازرگان ایرانی هم نوشت: در بخش خودروسازی، گروه کرایسلر آمریکا پیشنهاد سرمایه‌گذاری به ایران داده است.

این پیشنهاد از طریق کانال‌های دیپلماتیک یعنی از طریق دولت آمریکا در ابتدای ماه مارس (اسفند) به ایران ارائه شده است.

به نوشته این رسانه اروپایی، این در حالی است که واشنگتن به‌طور رسمی از شرکت‌های خارجی خواسته تا رسیدن به توافق نهایی با تهران از امضای هرگونه قرارداد با ایران اجتناب کنند. در چنین شرایطی است که شرکت مخابراتی سیسکو آمریکا نیز خواستار ارسال تجهیزات به ایران شده است.

اما تلاش‌ها برای برقراری ارتباط با تهران محدود به شرکت‌های تجاری آمریکایی نیست و چنان که فیگارو به نقل از یک دیپلمات غربی در تهران نوشته، در پایان فوریه (اسفند) نیز 10 نفر از روسای دانشگاه‌های آمریکا با سفر به ایران از دانشگاه‌های مختلف از جمله از دانشگاه شریف بازدید کردند.

اعضای این هیات همچنین با وزیر علوم و محمد نهاوندیان رییس دفتر رییس‌جمهور دیدار کردند. به نوشته این رسانه، در واکنش به این دیدار دولت آمریکا نیز از اعمال مقررات سخت در قبال دانشجویان ایرانی در دانشگاه‌های آمریکا صرف‌نظر کرد.

به گزارش ایرنا، این روزنامه فرانسوی همچنین نوشته است: پس از جنرال موتورز شرکت‌های بزرگ نفتی و بوئینگ نیز در تلاش برای استفاده از فضای لغوتحریم‌ها هستند. براساس قرارداد موقتی که پایان نوامبر بین کشورهای غربی و ایران امضا شد، بوئینگ می‌تواند قطعات هواپیماهای مسافربری مورد نیاز ایران را در اختیار این کشور قرار دهد.

فیگارو نوشته است: ایران با لغو این تحریم‌ها می‌تواند به بخشی از دارایی‌ها خود که در آسیا مسدود شده، دسترسی پیدا کند و قادر خواهد شد بودجه برخی قراردادهای اقتصادی خود را تامین کند.

اما این تنها فیگارو نیست که از تکاپوی غرب برای نزدیک شدن به تهران خبر می‌دهد، زیرا روزنامه گاردین هم دیروز نوشت اگر بن‌بست پیش‌روی مذاکرات هسته‌ای شکسته شود، بزرگ‌ترین دستاورد دیپلماتیک قرن بیست و یکم رقم خواهد خورد و از وقوع یک جنگ فاجعه بار دیگر در خاورمیانه جلوگیری خواهد شد.

جولین بورگر، نویسنده مقاله‌ای در این روزنامه نوشت: بیستم جولای (بیست و نهم تیر) آخرین روز مهلت شش ماهه تعیین شده برای توافق موقت هسته‌ای ایران است. طبق پیش‌بینی‌های یک دیپلمات غربی، دو طرف تا دقیقه 90 نفس‌نفس زنان هرچه در توان و چنته دارند، به مصرف می‌رسانند تا پیش از فرارسیدن نیمه‌شب بیستم جولای بتوانند بیشترین امتیازها را از یکدیگر اخذ کنند.

وی در ادامه مقاله خود آورده است: مذاکرات اخیر کارشناسان دو طرف در وین امیدوارکننده بود؛ زیرا در فضایی خوشبینانه جریان داشت.

تا به این مرحله از کار، شروط سند نهایی توافق‌نامه مشخص و تبیین شده و طرح کلی مواضع اولیه هم ریخته شده است.

مرحله سخت کار از دوازدهم می (بیست و دوم اردیبهشت) شروع می‌شود که در آن تاریخ، روسای هیات‌های مذاکره‌کننده تشکیل جلسه خواهند داد تا زبانی مشترک برای تنظیم پیش‌نویس توافق نهایی مشخص کنند. اگر این مرحله از کار هم با موفقیت انجام شود، بزرگ‌ترین دستاورد دیپلماتیک قرن بیست‌ویکم رقم خواهد خورد و بن‌بست عمیقی را که سال‌هاست خاورمیانه را با وقوع یک جنگ فاجعه بار تهدید می‌کند، خواهد شکست.

ماری هارف: بهترین فرصت ایجاد شده است

این اظهارنظرها درباره فرجام مذاکرات هسته‌ای در شرایطی است که محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه هفته گذشته در یادداشتی در نشریه فارین افرز به این نکته اشاره کرد که پیشرفت سریع و دور از انتظاری در مذاکرات به‌دست آمده است.

وی در این یادداشت بار دیگر بر تعهد ایران بر منع تولید سلاح هسته‌ای تاکید کرد.

ماری هارف، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به مقاله ظریف، گفت: مذاکرات هسته‌ای با ایران با حسن نیت دو طرف پیش می‌رود.

به گزارش پایگاه اینترنتی وزارت خارجه آمریکا، او جمعه شب در کنفرانسی خبری در واکنش به پیشرفت‌های مورد اشاره ظریف در مذاکرات هسته‌ای، بیان کرد: من فکر می‌کنم ما از یک حس واقعیت‌گرایی مشترک برخوردار هستیم. اما آنچه ما گفته‌ایم این است که ما در حال مذاکره هستیم و با حسن نیت مذاکره می‌کنیم و متعهد هستیم به نتیجه برسیم.

اما این که آیا این به معنا آن است که ما به نتیجه خواهیم رسید، نظری ندارم. آیا می‌توانیم تصمیمات دشواری اتخاذ کنیم؟ نمی‌دانم. فکر نمی‌کنم هیچ‌کدام از ما بتواند اکنون با قطعیت به این پرسش‌ها پاسخ دهد.

وی افزود: اما این حقیقت که به روش اساسی و عملی در حال مذاکره درباره جزئیات موضوعی هستیم که تا پیش از این هرگز در این سطح درباره آن مذاکره نشده، نشان می‌دهد که این بهترین فرصتی است که برای حل‌و‌فصل دیپلماتیک این موضوع در اختیار داشته‌ایم. ما درباره فرصتی که داریم واقعگرا بوده‌ایم.

هارف ادامه داد: رییس‌جمهور آمریکا شانس موفقیت مذاکرات را پنجاه ـ پنجاه دانست. ما کاملا آگاه هستیم که این بهترین فرصت و موثرترین شیوه است و اگر بتوانیم به نتیجه‌ای دست یابیم به آن متعهد خواهیم بود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۰۸ - ۱۳۹۳/۰۲/۱۴
اقامهدی ببخشید تاشماها راداریم غم نداریم .
۰
۰

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر