jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۶۶۹۹۳۶ ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۳  |  ۲۲:۵۶

نمایشگاه کتاب ریتم تندی دارد. هیجان، جمعیت زیاد، هیاهو، راه رفتن طولانی و فشار ذهنی برای انتخاب و تشخیص کتاب خوب، همه اینها از نمایشگاه یک فضای پرشور ولی بی‌تمرکز می‌سازد که گاه با نفس همنشینی با کتاب و فرهنگ کتاب‌خوانی در تضاد قرار می‌گیرد. کتاب‌ها زیادند و انتخاب از بین آنها دشوار، عبور از میان جمعیت فراوان هم که انرژی زیادی از آدم‌ها می‌برد.

از سوی دیگر بخشی از لذت کتاب گپ زدن درباره آن و در میان گذاشتن تفکرات و تجربه‌هایی است که هر کتاب‌خوانی از دنیای آن دارد. از همین رو وجود یک توقفگاه آرام‌بخش در نمایشگاه همه ساله ضروری می‌نمود.

درست است که بیرون شبستان و در فضای باز مصلای تهران همواره نیمکت و غرفه‌های متنوعی برای فروش اغذیه وجود داشته، اما فضای بزرگ و بسته شبستان که بخش عمومی نمایشگاه در آنجاست و عمده تمرکز و وقت مراجعه‌کنندگان مصروف آن می‌شود؛ نیاز به توقفگاه و پاتوقی مستقل و داخلی داشته است.

مسئولان نمایشگاه امسال این کمبود را با اختصاص فضایی مناسب به یک کافه در طبقه دوم شبستان تا حدودی پوشش داده‌اند.

وجود این فضای جدید علاوه بر رفع خستگی و کمک به رفاه حال بازدیدکنندگان این حسن را دارد که بستر دیدار اهالی فرهنگ را هم فراهم کرده است؛ ایجاد فرصت تمرکز برای مراجعان جهت انتخاب و خرید کتاب، لذت تورق کتاب و در میان گذاشتن تجربیات، اصلا دیدن فضا و جنب‌جوش نمایشگاه از جایگاهی ساکن در یک کافه، زیر نظر گرفتن باقی آدم‌ها، آسودن با جرعه‌ای چای یا قهوه و دیدار ناشران و نویسندگان و اهالی فرهنگ با هم، همه مغتنم است و به مدد وجود چنین فضایی در نمایشگاه فراهم شده؛ فضایی که آن ظاهر تک‌بعدی نمایشگاه در سال‌های پیش را شکسته است.

سهراب شکیب / جام‌جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عملیات عجیب

عملیات عجیب

خاطره ای که من نقل می کنم از یکی از دوستان ما به نام امیر سرتیپ ایرج عصاره است.

وداع با ماه عزیز

وداع با ماه عزیز

ماه مبارک رمضان که تمام می شود به خاطر ویژگی‌هایش با آن «خداحافظی» می‌کنیم. هرکسی که در این ماه مبارک با شرایطی روزه گرفته که در رساله‌های عملیه آمده، ان‌شاءا... از همگان قبول است، زیرا خداوند اساس شریعت را بر سهل بودن نهاده است.

مردمانی 80 سال در قرنطینه

مردمانی 80 سال در قرنطینه

می‌دانی حلما... من قول می‌دهم... من قول می‌دهم یک روز بعد از نماز ظهر، روی تخته سنگ‌های روبه‌روی مسجد الاقصی می‌گویم بنشین و می‌دوم از ابوطاریج برایت فالوده می‌خرم با شربت سیب‌های ترش وحشی و آبلیمو ...

پیک امید پویانمایی

پیک امید پویانمایی

فیلم های پویانمایی ایرانی از جمله آثار پرمخاطب سامانه های اینترنتی نمایش فیلم هستند و تماشاگران با نظرات مثبت، میزان رضایتمندی خود را از این کارها اعلام می کنند.

آتش غفلت در جنگل

آتش غفلت در جنگل

حجم بالای بارندگی‌های چند هفته گذشته باعث افزایش رویش علف‌های هرز در جنگل‌های مختلف ایران شده‌است.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر

پیشخوان

بیشتر