jamejamnashriyat
کد خبر: ۶۶۵۲۱۹   ۳۱ فروردين ۱۳۹۳  |  ۲۳:۰۲

پس از گذشت شش روز از حادثه غرق شدن کشتی کره‌ای، خانواده قربانیان از نزدیک نحوه انتقال اجساد از درون کشتی را به تماشا نشسته‌اند.

غواصان در حالی اجساد را به بیرون از کشتی منتقل می‌کنند که قربانیان هنوز جلیقه نجات بر تن دارند.

به گزارش بی.بی.سی، در ادامه تلاش غواصان برای بیرون آوردن سرنشینان کشتی غرق شده کره‌جنوبی، 17 جسد دیگر تا عصر دیروز روی آب آورده شده است. با وجود این، هنوز از سرنوشت حدود ۲۵۰ مسافر که بیشتر آنها دانش آموزان یک مدرسه هستند، خبری در دست نیست.

مقام‌های کره‌جنوبی می‌گویند عملیات نجات و جستجو در کشتی غرق‌شده ممکن است تا دو ماه طول بکشد.

غواصان با شکستن شیشه کابین کشتی جسد سه سرنشین را بیرون کشیدند که هر سه جلیقه نجات بر تن داشتند.

یکی از اتهامات کاپیتان و دو افسر دیگر عرشه این کشتی این است که فرمان تخلیه را دیر صادر کرده‌اند.

ناخدا اول که همراه دو دستیارش اکنون در بازداشت به سر می‌برد، می‌گوید: علت دیر صادر کردن فرمان تخلیه کشتی آن بوده است که او نگران غرق شدن مسافران در آبهای پرتلاطم منطقه بوده است.

همزمان بازپرسان می‌گویند، افسر سوم عرشه که هنگام سانحه هدایت کشتی را در دست داشته هرگز تجربه کشتیرانی در آب‌های متلاطم این منطقه را نداشته است. بخشی از نارضایتی و اعتراض والدین دانش‌آموزان و مسافران کشتی هم متوجه همین موضوع است که چنانچه فرمان تخلیه کشتی زودتر صادر می‌شد، با توجه به بر تن داشتن جلیقه‌های نجات احتمالا بسیاری از سرنشینان نجات می‌یافتند.

پدر یکی از دانش‌آموزان قربانی می‌گوید: کاش به فرزندم که در هنگام غرق شدن کشتی با من تماس گرفته بود، می‌گفتم به داخل آب بپر. فرزند او لحظاتی پیش از به زیر آب رفتن کشتی با پدرش تماس گرفته و از بروز سانحه خبر داده و گفته بود از آنها خواسته شده سر جایشان بمانند. با بیرون آورده شدن اجساد 17 قربانی دیگر، مجموع کشته‌شدگان به ۴۹ نفر رسیده است و ۱۷۴ نفر نجات یافته‌اند.

سه جرثقیل بزرگ کنار این کشتی شناور است، اما مقام‌ها می‌‌گویند تنها زمانی جرثقیل‌ها را به کار خواهند انداخت که مطمئن شوند هیچ‌کس درون کشتی زنده نمانده است.

بدی هوا مشکل غواصان

بدی شرایط جوی و دید کم در زیر آب سرعت عملیات امداد را کاهش داده است.

پیشتر، یک مقام بلندپایه گارد ساحلی کره‌جنوبی گفت، غواصان توانسته‌اند به طبقه پایین کشتی غرق‌شده «سوول» دسترسی پیدا کنند و آنچه را که به نظر می‌رسد تعدادی جسد است، ببینند.

او تاکید کرد که به‌دلیل بدی هوا، میزان دید بسیار پایین بوده و غواصان نمی‌توانند همه چیز را دقیق ببینند.

خانواده‌های قربانیان حادثه از کندی عملیات جستجو شکایت دارند، اما برخی از آنها از همین حالا نمونه‌های دی‌ان‌ای خود را در اختیار مقامات قرار داده‌اند تا به شناسایی اجسادی که از کشتی بیرون آورده می‌شود، کمک کنند.

معاون مدرسه که خود جزو نجات‌یافتگان حادثه بوده، خودکشی کرد و جسد او پیدا شده است.

بنابر گزارش‌ها، کشتی سوول خیلی سریع (طی دو ساعت) غرق شد. مدت کوتاهی پس از انتشار اخباری در این باره که کشتی با خطر غرق شدن مواجه است، شبکه‌های تلویزیونی تصاویری از آن را نشان دادند که به پهلو غلتیده است و بسرعت در آب فرو می‌رفت.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چالش ایجاد شغل برای نخبگان

چالش ایجاد شغل برای نخبگان

مسائل مربوط به نخبگان از سال‌ها قبل مورد توجه من بود، به طوری که از سال ۱۳۸۰ به صورت جدی وارد این بحث شدم و دغدغه‌هایم را پیگیری کردم. علت اصلی‌اش هم این بود که در نمایشگاهی مطلع شدم از۱۵۰ دانش‌آموز المپیادی کشور، حدود ۹۰ نفرشان به خارج کشور مهاجرت کرده‌اند. این موضوع باعث شد تا من نظریه مهاجرت ژن‌ها را مطرح کنم و در مقاله‌ای به آن بپردازم.

اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

دومین سفر خارجی رئیس‌جمهور همچون نخستین سفر برای حضور در اجلاسی بین‌المللی است که در یکی از کشورهای آسیای میانه برگزار می‌شود؛ اجلاس سران سازمان اکو در عشق‌آباد ترکمنستان.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها