jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۶۶۳۶۴۱   ۲۷ فروردين ۱۳۹۳  |  ۱۶:۲۱

تررویست ها در سوریه همچنان در حال قاچاق نفت این کشور به ترکیه و فروش آن به ارزانترین قیمت ممکن هستند.

ثروتمند شدن تروریست‌ها و ترکیه با نفت سوریه

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از شبکه العالم، «حسن زینب» معاون وزیر نفت سوریه در گفت وگو با روزنامه لبنانی «السفیر» گفت: عملیات نیروی هوایی ارتش سوریه برای مقابله با قاچاق نفت این کشور ادامه دارد.

وی افزود: توقف قاچاق نفت این کشور با توجه به ناآرامی های شمال شرقی سوریه بسیار دشوار است و طبق اطلاعات پراکنده موجود در نزد دولت و مخالفان سوریه، حدود 60 هزار بشکه نفت سبک در روز و با وسایل ابتدایی تولید می‌شود و حدود 10 هزار بشکه نفت از آن در بازارهای محلی فروخته می شود، اما بخش دیگر از آن به بازار ترکیه قاچاق می شود.

به گفته زینب، قیمت هر بشکه نفت سرقت شده معادل 10 دلار است که درنتیجه مبلغ هر روز قاچاق نفت به نیم میلیون دلار می رسد؛ و این رقم برای هر مجرمی کافی است که خطر مرگ را در راه به دست آوردن بخشی از آن به جان بخرد.

وی افزود: بسیاری از این افراد در حال کار کردن با قاچاقچیان ترکیه‌ای هستند که با سرویس های اطلاعاتی و ارتش ترکیه در ارتباطند؛ آنان با ایجاد شبکه‌های حمایت و امنیت از راه‌هایی که نفت خام از طریق آن به دست تاجران مقیم درآن سوی مرز سوریه می‌رسد، از قاچاق نفت سود می برند. تاجران ترکیه‌ای هم نفت سوریه را به قیمت 30 دلار می خرند، که در مقایسه با ارزش جهانی آن قیمتی طلایی به شمار می آید.

روزنامه السفیر تأکید کرد، نیروی هوایی سوریه به صورت روزانه در حال انجام عملیات برای هدف قرار دادن کاروان تانکرهای نفت است.

طول کاروان این تانکرها که مسیر آنها به سوی مرزهای ترکیه است، در بعضی روزها به دو کیلومتر می رسد؛ و عناصر مسلح این تانکرهای نفت را به وسیله انواع سلاح ضد هوایی همراهی می‌کنند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها