jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۶۶۳۵۶۱   ۲۷ فروردين ۱۳۹۳  |  ۱۱:۳۰

پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا به تازگی نانو ذراتی طراحی و تولید کرده اند که روی سلول های سرطان سینه آزمایش و نتایج قابل قبولی داشته است.

تولید نانو ذرات حامل دارو برای درمان سرطان سینه

نانو ذراتی تولید شده می تواند داروی شیمی درمانی را با خود حمل کرده و با تابش لیزر تحریک شده و دارو را در محل تومور رهاسازی کند.

رها سازی دارو با کمک تابش پرتو برای درمان برخی بیماری ها نظیر سرطان بسیار مناسب است زیرا به پزشکان این امکان را می دهد که در زمان و مکان دلخواه دارو را رها سازی کنند.

لیزر ابزاری است که نور را به صورت پرتوهای موازی بسیار باریکی که طول موج مشخصی دارند ساطع می کند.

نخستین بار طرح اولیه لیزر را انیشتن داد. کار لیزر این گونه است که با تابش یک فوتون به یک ذره اتم یا مولکول یا یون برانگیخته، یک فوتون دیگر نیز آزاد می شود که این دو فوتون با هم، هم فرکانس هستند. با ادامه این روند شمار فوتون ها افزایش می یابد که می توانند باریکه ای از فوتون ها را به وجود بیاورند.

این که به توان داروی شیمی درمانی را با دقت بالا درون سلول های سرطانی رهاسازی کرد یک مزیت بزرگ محسوب می شود زیرا با این کار سلول های سالم از گزند این ترکیبات مرگبار در امان می مانند و اثرات جانبی دارو به حداقل می رسد. اما ارائه سیستم دارویی که به توان با تابش پرتو رهاسازی را کنترل کرد کاری چالش برانگیز است.

برای انجام این پروژه، «جفری زینک» و «فویو تامانوی» محققان اصلی این پروژه با محققانی از بخش فناوری نانو مرکز سرطان و پژوهشگران دانشگاه «مونتپیلر» فرانسه همکاری کردند که نتیجه فعالیت های این گروه ساخت نانو ذراتی بود که می توانست پرتوهای نفوذ کرده به درون بافت را جذب کرده و دارو را رهاسازی کند.

این نانو ذرات حاوی هزاران حفره و ساختار نازک لوله ای بودند که داروی شیمی درمانی را درون خود نگه می دارد. انتهای این حفره ها توسط نانو دریچه هایی مسدود شده که موجب حفظ و نگهداری داروی شیمی درمانی می شود.

این نانودریچه ها، مولکول های ویژه ای هستند که به انرژی تابش لیزر پاسخ داده و موجب باز شدن مسیر می شوند.

این گروه تحقیقاتی اثر بخشی این روش درمانی را روی سلول های سرطان سینه در آزمایشگاه تست کردند.

قدرت نفوذ لیزر دو فوتونی در طول موج های مادون قرمز نزدیک تنها چهار سانتیمتر است بنابراین این روش تنها برای سرطان هایی که در این عمق از پوست قرار دارند مناسب است سرطان های پستان، معده، روده و رحم با این روش می توانند درمان شوند.

این نانو ذرات علاوه بر درمان، می توانند در بخش شناسایی نیز مورد استفاده قرار گیرند. این نانو ذرات حاوی مولکول های فلورسانتی هستند که با استفاده از روش های تصویربرداری مولکولی می توان از آنها تصویر گرفت. این ویژگی به محققان امکان می دهد که پیش از تابش پرتو مادون قرمز برای از بین سلول سرطانی ، مسیر حرکت نانو ذرات را نیز رصد کنند.(ایرنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چالش ایجاد شغل برای نخبگان

چالش ایجاد شغل برای نخبگان

مسائل مربوط به نخبگان از سال‌ها قبل مورد توجه من بود، به طوری که از سال ۱۳۸۰ به صورت جدی وارد این بحث شدم و دغدغه‌هایم را پیگیری کردم. علت اصلی‌اش هم این بود که در نمایشگاهی مطلع شدم از۱۵۰ دانش‌آموز المپیادی کشور، حدود ۹۰ نفرشان به خارج کشور مهاجرت کرده‌اند. این موضوع باعث شد تا من نظریه مهاجرت ژن‌ها را مطرح کنم و در مقاله‌ای به آن بپردازم.

وقت عبور از دوران لوکس‌پنداری محیط‌ زیست

وقت عبور از دوران لوکس‌پنداری محیط‌ زیست

خیلی خوب به یاد دارم در یکی از روزهای بهاری پنج شش سال پیش وقتی به عادت معمول هنگام رانندگی به رادیو گوش می‌کردم، بحث نمایندگان مجلس سر انتقال آب دریاچه خزر به کویر سمنان حقیقتا شنیدنی بود.

چرا گربه‌ ماهی علی دایی خبرساز شد؟

چرا گربه‌ ماهی علی دایی خبرساز شد؟

دیروز که خبر نامگذاری یک گونه گربه ماهی در آب‌ های جنوب غرب کشور به نام علی دایی در رسانه‌ها شنیدم، از همان ابتدا روشن بود چه واکنش‌های عجیب و غریبی را باید منتظرش باشیم.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها