jamejamonline
سیاسی دولت کد خبر: ۶۵۲۱۱۸   ۱۳ اسفند ۱۳۹۲  |  ۱۲:۰۸

روحانی در حاشیه پانزدهمین اجلاس مجلس خبرگان:

مردم نگران نباشند، حقوق هسته ای ما محفوظ خواهد ماند

۳

رئیس‌جمهور گفت: اینکه آمریکایی‌ها چیزهایی می‌گویند به خاطر فشار افکارعمومی خودشان، تندروها و صهیونیست‌هاست. گفته‌های آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها با واقعیات بسیار فاصله دارد.

مردم نگران نباشند، حقوق هسته ای ما محفوظ خواهد ماند

حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور، صبح امروز سه شنبه در حاشیه پانزدهمین اجلاس مجلس خبرگان، در جمع خبرنگاران، با اشاره به مطرح بودن موضوع هسته‌ای در این اجلاس و اهمیت آن برای مردم، گفت: حقوق ملت ما محفوظ می‌ماند و تأکید می‌کنم هیچ‌گونه نگرانی در کشور در این باره نباید وجود داشته باشد، چرا که به هیچ عنوان این دولت در هیچ شرایطی از خط قرمزها عبور نخواهد کرد.

وی اضافه کرد: حقوق مردم محفوظ باقی می‌ماند همان‌طور که در توافق کوتاه‌مدت شش ماهه نیز به صراحت آمده، یعنی خود طرف مقابل گفته است مثلاً در فردو یا نطنز غنی‌سازی در این سطح باشد.

رئیس‌جمهور گفت: روشن است که با این گفته غنی‌سازی را پذیرفته‌اند اما بحث در این است که در یک دوره‌ای، سطح و حد غنی‌سازی ما به تعبیر آنها به گونه‌ای باشد که بیشتر اعتماد آفرین باشد.

روحانی با بیان اینکه در کنار تثبیت حقوق ملت ایران، ظلم‌هایی که به مردم روا داشته شده و تحریم‌هایی که به زندگی مردم فشار وارد کرده که همه این تحریم‌ها ناروا و غلط بوده، باید برطرف شود، اظهار داشت: برخی از این تحریم‌ها از طریق شورای امنیت، بخش بزرگی از طریق دولت و کنگره آمریکا و بخشی نیز از طریق اتحادیه اروپا اعمال شده که تلاش ما بر این است که در قدم نهایی هم تحریم‌ها برداشته شود و هم حقوق هسته‌ای ایران محفوظ بماند.

وی خاطرنشان کرد: این یعنی اینکه ما به غنی‌سازی در چارچوبی که اعتمادآفرین باشد ادامه خواهیم داد، بهانه‌ها را از دست دیگران سلب می‌کنیم تا آنها نتوانند در سایه آن بهانه‌ها، افکارعمومی و مجامع عمومی، حقوقی و سیاسی را تحریک کنند و بخواهند علیه ملت ایران اقدامی صورت دهند.

رئیس‌جمهور ادامه داد: من به آینده این حرکت امیدوارم البته در مذاکرات سیاسی کسی نمی‌تواند بگوید پایان آن چه خواهد بود، اما در قدم اول ما موفق بودیم، این موفقیت را نه اینکه ما بگوییم بلکه همه دنیا می‌گویند.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: اینکه آمریکایی‌ها چیزهایی می‌گویند به خاطر فشار افکارعمومی خودشان، تندروها و صهیونیست‌هاست و البته کشورهایی نیز هستند که در این داستان به آمریکایی‌ها فشار می‌آورند.

وی افزود: پیداست که گفته‌های آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها با واقعیات بسیار فاصله دارد.

رئیس‌جمهور گفت: ما نیز باید افکارعمومی دنیا را نگاه کنیم و به نظرهای عمومی همه کشورها بنگریم چرا که غیر از صهیونیست‌ها و برخی مقامات آمریکایی که حرف‌هایی می‌زنند که با واقعیت فاصله دارد، سراسر دنیا از جمله اروپا، چین، سایرکشورها، آسیا و آفریقا سخن از موفقیت ایران می‌گویند و معتقدند در این صحنه ایران در برابر فشارهای غلط موفق بود.

وی با بیان اینکه عده‌ای می‌گفتند تحریم و فشار راه‌حل مسئله هسته‌ای ایران است، اما ما مذاکره را راه‌حل می‌دانستیم، افزود: تاکنون راه‌حل مذاکره و تفاهم پیروز و موفق بوده و ادامه آن هم به نظر ما موفق خواهد بود.

روحانی گفت: قدم بعدی بسیار پیچیده و سخت است، اما ما به قدرت مذاکره‌کنندگان‌مان اطمینان داریم و همه دنیا نیز باید به حسن نیت ایران برای حل مسئله اطمینان داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: اگر طرف مقابل ما هم در حل مسئله حسن نیت و اراده سیاسی را در عمل نشان دهد، معتقدم در زمان کوتاه حتی ممکن است در شش ماه اول بتوانیم به توافق نهایی برسیم.

رئیس‌جمهور در حاشیه پانزدهمین اجلاس خبرگان رهبری گفت: اقتصاد مقاومتی جهت‌دهنده اقتصاد ایران در سال‌های آینده است.

روحانی با اشاره به بحث اقتصاد مقاومتی به عنوان یکی از مباحث مطرح در این اجلاس، افزود: در چارچوب سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی باید حرکت و تلاش جدیدی را آغاز کنیم چرا که اقتصاد مقاومتی پایه‌های اقتصاد کشور را آن چنان قوی می‌کند که در شرایط مختلف، کشور بتواند راه خود را ادامه دهد و بدخواهان نتوانند معضل و مشکلی ایجاد کنند.

وی افزود: اجلاس خبرگان همواره اجلاس مبارکی است که در آن جمعی از علما، بزرگان، فرهیختگان و نمایندگان مختلف کشور از استان‌ها حضور و نظراتی درباره مسائل اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی دارند.

رئیس‌جمهور تأکید کرد: دولت نیز بر همین اساس این اجلاس را مغتنم می‌شمارد تا نظرات را بشنود و در برخی موارد که باید اصلاحات و تأکیدات صورت بگیرد آن را پیگیری کند.(تسنیم)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
بی نام
Germany
۱۳:۰۴ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۳
گفته های شما چی؟
۰
۰
پ
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۰۸ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۳
اگرزیربارفشار گرانی و تورم مردم خرد نشوند، بدخواهان نمیتوانند آسیبی برسانند
۰
۰
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۰۱ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۳
ما نگران مسئله هسته ای نیستیم نگران امنیت معیشتی هستیم از یك سو امریكا با ایران شطرنج بازی می كند و از سوی دیگر دولت ما با مردم.
۰
۰

یادداشت

بیشتر
دستمان پر است

دستمان پر است

با توجه به بازدیدی که چند روز گذشته از سوی کمیسیون امنیت ملی و انرژی مجلس از مراکز هسته‌ای کشورمان صورت گرفت باید به این نکته مهم اشاره کنم که اگر اسرائیل یا آمریکا دست به ترور و به شهادت رساندن دانشمندان هسته‌ ای کشورمان می‌زنند، به این معنی است که به دانش هسته‌ای آن هم به شکل تمام و کمال آن دست یافته‌ایم و همین موضوع یعنی منابع انسانی و دانشمندان هسته‌ای کشورمان برگ برنده جمهوری اسلامی هستند.

چه پیامی را به غرب می‌فرستیم؟

چه پیامی را به غرب می‌فرستیم؟

پس از وقوع حادثه روز یکشنبه ۲۲فروردین در تاسیسات‌ هسته‌ ای نطنز و در شرایطی که افکار عمومی در انتظار اتخاذ موضعگیری محکم و قاطع مسؤولان بود، مشاور رئیس‌جمهور در اظهارنظری در فضای مجازی نوشت: «آیا باید پاسخ قطع برق در نطنز را با قطع مذاکرات در وین داد؟»

نکات مثبت و منفی مذاکرات وین

نکات مثبت و منفی مذاکرات وین

یک نکته مثبت و خوب مذاکرات وین این است که مسؤولان دولت با یک موضع عقلانی و مبتنی بر سیاست قطعی نظام در مذاکرات سطح کارشناسی حاضر شده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر