معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور نرخ رشد اقتصاد کشور در شش ماهه اول امسال را منفی 2درصد اعلام کرد.
کد خبر: ۶۴۹۶۴۷

به گزارش ایرنا، محمدباقر نوبخت دیروز در نخستین جشنواره آموزش و پژوهش در نظام اداری افزود: بر اساس گزارش مرکز آمار، برآورد مقدماتی رشد اقتصادی شش ماهه امسال منفی 2 درصد اعلام شد، در حالی که بر مبنای برنامه‌های پنجساله چهارم و پنجم توسعه میانگین نرخ رشد 8 درصد پیش‌بینی شده بود.

به گفته وی، نرخ رشد اقتصادی در سال 1390 حدود 3درصد و در سال 1391 منفی 5.8 درصد بوده است. نوبخت تصریح کرد در هشت سال گذشته بالغ بر 700 میلیارد دلار درآمد داشتیم، اما امروز شاهد رشدهای منفی هستیم.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور تاکید کرد تمامی دلایل این نرخ رشد منفی را نباید به پای تحریم گذاشت، هر چند تحریم نیز اثر خود را گذاشته است.

به گفته وی، طبق قانون بودجه سال 92 و قبل از اصلاحیه مهرماه، دولت باید 210 هزار میلیارد تومان درآمد کسب می‌کرد و 57 هزار میلیارد تومان باید صرف بودجه عمرانی می‌شد. وی افزود: اما هم اکنون ده هزار میلیارد تومان صرف بودجه عمرانی شده است.

نوبخت با بیان این که پیمانکاران دولت در حالی کار عمرانی را آغاز کرده‌اند که وجوه کمی برای پرداخت به آنها بود، گفت: در حالی که حقوق و عیدی کارمندان پرداخت شده است، اما پیمانکارانی که برای دولت کار می‌کردند عیدی که هیچ، چند ماه حقوق معوقه دارند.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور با اشاره به ابلاغ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی طبق اصل 110 قانون اساسی، گفت: اقتصاد مقاومتی به معنای شرایط فوق‌العاده و اضطراری نیست.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها