jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۶۴۰۹۹۱   ۱۰ بهمن ۱۳۹۲  |  ۱۶:۱۷

دانش آموز رشته انسانی هستم. ۵ ماه بیشتر به کنکور نمانده است، ولی تا حالا خیلی جدی درس نخواندم. به نظر شما اگر از الان به صورت جدی درس بخوانم می‌توانم رتبه تک رقمی به دست بیاورم؟

جام جم سرا: به دانش آموزانی که در این ۵ ماه مانده به کنکور تصمیم گرفته‌اند برای شرکت در کنکور به صورت جدی اقدام کنند و به خودشان می‌گویند: «من تا الان جدی درس نخوانده‌ام» چند پیشنهاد می‌دهیم تا بتوانند به نتیجه مورد نظرشان در کنکور برسند.

باور کنید که می‌توانید

ممکن نیست هیچ دانش آموزی در مقطع پیش دانشگاهی وجود داشته باشد که ذهنش به طور کلی از اطلاعات درسی خالی باشد. با توجه به اینکه یک دانش آموز سال پیش دانشگاهی، ۱۱ سال تحصیل کرده و درس خوانده است، به هیچ وجه نباید با خودش فکرکند که هیچ درسی را به خوبی فرا نگرفته است. نکته‌ای که در اینجا خیلی مهم به نظر می‌رسد این است که بعضی دانش آموزان باور ندارند که ذهنشان خالی از مطالب مفید و حتی کافی در درس خاصی نیست. چنین دانش آموزانی باید در اولین قدم باور کنند که ذهنشان خالی نیست و اطلاعات زیادی دارند. باورهای منفی مانع پیشرفت می‌شود و نباید به خودشان القا کنند که زمان بسیار کم و درس‌های بسیاری مانده است.

تست زدن درس‌های پیش دانشگاهی

با توجه به اینکه درس‌های پیش دانشگاهی یک تمام شده است و دانش آموزان درس‌های پیش دانشگاهی یک را فرا گرفته‌اند، بهتر است یک هفته به خودشان فرصت بدهند و فقط تست‌های درس‌های پیش دانشگاهی یک را بزنند. با این کار مشکلات درسی ترم یک برای آن‌ها حل خواهد شد و می‌توانند ترم ۲ را هم با کلاس پیش بروند. یعنی در همین ترم هم درس‌های پیش دانشگاهی ۲ را بخوانند و هم تست‌های مرتبط با آن را بزنند.

دروس طلایی را با دقت بیشتری بخوانید

درس‌های پایه هم از اهمیت و ضریب بالایی در کنکور برخوردار هستند و باید از بعضی از آن‌ها به عنوان درس‌های طلایی نام برد. برای خواندن درس‌های پایه، بهتر است داوطلبان آن‌ها را بر اساس ضریبشان در کنکور بخوانند. وقتی به دانش آموزان گفته می‌شود که درس‌‌هایشان را بر اساس ضریب بخوانند یعنی الزاما دلیلی ندارد که همه کتاب‌های دبیرستان را کامل بخوانند و می‌توانند فقط کتاب‌هایی را که از اهمیت بیشتری برخوردارند با دقت و چندین بار مطالعه کنند. داوطلبان باید مطالبی که در کنکور اهمیت خیلی بیشتری دارد و فصل‌هایی را که تعداد تست‌های بیشتری از آن‌ها در کنکور می‌آید بیشتر و با دقت‌تر مطالعه کنند. البته دانش آموزان نباید هیچ کتابی را کلاً کنار بگذارند. یعنی نگویند مثلا من فلان کتاب را به هیچ وجه نمی‌خوانم و کنار می‌گذارم. تنها اجازه‌ای که این دانش آموزان دارند این است که بعضی فصل‌های بعضی کتاب‌های خاص را حذف و آن‌ها را تا حد امکان کمتر یا اصلا نخوانند. بهتر است این فصل‌ها قسمت‌هایی از کتاب باشد که در کنکورهای قبل تعداد تست‌های کمتری از آن‌ها آمده است.

زمان برای خودتان ذخیره کنید

اگر دانش آموزی فکر می‌کند در درسی خیلی ضعیف است و آن درس در رشته او از اهمیت بالایی برخوردار است، باید در این زمان باقی مانده با کمک معلم‌هایش و تلاش خودش این ضعف را برطرف کند. در این زمان باقی مانده تا کنکور، ذخیره زمان بسیار مهم است؛ ذخیره زمان یعنی اینکه یک دانش آموز حجم محدود از درس‌ها را در زمان کمتری بخواند که به همین دلیل توصیه می‌شود که برای درس خواندن از معلم یا دوستان موفق ترش کمک بگیرد تا زمان کمتری برای یادگیری از او گرفته شود.

زمان‌های مرده را با مرور زنده کنید

مرور برگه‌های خلاصه برداری شده که داوطلب از درس‌هایی که خوانده، برداشته است هم کمک زیادی به فرد می‌کند. داوطلبان می‌توانند از این برگه‌ها در زمان‌هایی که تلف می‌شود مانند وقتی که در مترو یا اتوبوس هستند برای مرور درس‌هایی که خوانده‌اند، استفاده کنند تا از زمان‌های باقی مانده تا کنکور بهترین استفاده را کرده باشند. |خراسان|راضیه حافظ شعرباف- کار‌شناس و مشاور تحصیلی|

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
زهرا گیلان
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۳۰ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۷
من یه سوال داشتم،من رشته انسانی هستم ودرس عربی وانگلیسی خیلی ضعیف هستم ولی بقیه دروس مشكلی ندارم آیا میتونم رتبه زیر3هزاربیارم؟
۰
۰
تارا
Iran, Islamic Republic of
۰۳:۴۳ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۳
بله عزیزم

یادداشت

بیشتر
اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

دومین سفر خارجی رئیس‌جمهور همچون نخستین سفر برای حضور در اجلاسی بین‌المللی است که در یکی از کشورهای آسیای میانه برگزار می‌شود؛ اجلاس سران سازمان اکو در عشق‌آباد ترکمنستان.

گفتگو

بیشتر
سلبریتی‌ زده نیستیم

مژده لواسانی، مجری «بسته پیشنهادی» از ویژگی‌های برنامه‌ای می‌گوید بعد از مد‌ت‌ها با آن به تلویزیون بازگشته است

سلبریتی‌ زده نیستیم

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
روزنامه بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها