رییس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی اعلام کرد: بزودی تخلفات نمره منفی و میزان جریمه موتورسواران با خودروی آنها تجمیع می‌شود.
کد خبر: ۶۳۵۳۱۰
تجمیع جریمه و نمره منفی موتوسوران با خودروی آنها

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی پلیس، سردار اسکندر مومنی امروز دوشنبه در حاشیه جلسه هماهنگی با دستگاه‌های دخیل در امر طرح زمستانه، گفت: بر اساس توافقات و مصوبات صورت گرفته، اعلام آمار نهایی کشته‌ها با سازمان پزشکی قانونی است اما سایر سازمان‌ها نیز می‌توانند تنها در حوزه ارائه آمار و عملکرد خود به بیان میزان مجروحان و کشته‌ها بپردازند.

وی با اشاره به افزایش بارش برف و باران در کشور، افزود: یکی از نکات مورد توجه این است که خوشبختانه در هشت ماهه امسال شاهد کاهش هفت درصدی کشته‌های تصادفات بوده‌ایم که این مهم به دلیل اقداماتی است که در سال‌های اخیر در دستورکار قرار گرفته است و به نظرم اگر تحولی در مورد ادامه کاهش تصادفات نداشته باشیم، سال آینده قطعا کاهشی در حوزه کاهش تلفات نخواهیم داشت و یا این کاهش بسیار اندک خواهد بود و اگر بخواهیم روند کاهش کشته‌های تصادفات ادامه یابد، قطعا باید برنامه‌ریزی تحولی در این حوزه صورت گیرد.

رییس پلیس راهور ناجا با بیان اینکه تغییر در حداکثر سرعت خودروها یکی از موضوعات مطرح شده در این جلسه بود که باید برای سال آینده مدیریت شود، اظهار کرد: هیاتی در این راستا تشکیل شده است که در صورت نتیجه‌دار بودن بررسی‌های آنان، تغییری در سرعت مجاز اعمال می‌شود.

سردار مومنی با بیان اینکه ممکن است این تغییر سرعت یا کلی و در همه جاده‌های کشور و یا به صورت مقطعی و در برخی از جاده‌های کشور باشد، افزود: قطعا افزایش سرعت مد نظر پلیس نیست، بلکه کاهش سرعت مجاز در جاده‌های کشور در دستور کار رسیدگی این هیات قرار خواهد گرفت.

وی همچنین در مورد برنامه پلیس برای تغییر ارتفاع سپر خودروهای سنگین، گفت: برنامه‌ریزی‌های لازم در این زمینه اعمال شده است و به شرکت سازنده خودروهای مربوطه نیز این برنامه‌ریزی ارائه شده است.

رییس پلیس راهور ناجا همچنین در مورد طرح جامع پلیس برای برخورد با موتورسواران متخلف ، افزود: یکی از مولفه‌های ساماندهی موتورسیکلت‌سواران، ارائه پلاک ملی بود که خوشبختانه 50 درصد از موتورسیکلت‌های موجود در کشور دارای پلاک ملی هستند.

سردار مومنی با بیان اینکه متاسفانه بیش از 70 درصد علت اصلی مرگ راکبان موتورسیکلت، ضربه به سر است، اظهار کرد: قطعا موتورها هم باید تابع استانداردهای لازم باشد و در این میان استفاده از کلاه ایمنی، نقش زیادی در کاهش فوت و یا جراحت راکبان ایفا خواهد کرد.

وی همچنین در رابطه با طرح جامع برخورد با موتورسواران متخلف، گفت: بزودی تخلفات نمره منفی و میزان جریمه موتورسواران با خودروی آنها تجمیع می‌شود به صورتی که اگر موتورسیکلت‌سوار به عنوان مثال جریمه خود را پرداخت نکرده باشد، این جریمه در خدمات خودرویی لحاظ می‌شود.

این مقام مسئول با اشاره به اهمیت استفاده از زنجیر چرخ و تجهیزات ایمنی در جاده‌های برفگیر کشور، افزود: گاهی اوقات نبستن زنجیر چرخ یک خودرو سبب مسدود شدن یک محور می‌شود که باید علاوه بر دستگاه‌های دخیل در این زمینه، رسانه‌های جمعی نیز در راستای فرهنگسازی و افزایش آگاهی مردم تلاش کنند.

وی با بیان اینکه در یک ماه اخیر برخی از استان‌های کشور نیز از بارش برف غافلگیر شده‌اند، گفت: این حوادث علاوه بر آنکه نشان می‌دهد دستگاه‌های دخیل باید میزان آمادگی خود را افزایش دهند، اهمیت استفاده از منابع محلی را نشان می‌دهد؛ به گونه‌ای که در حادثه شیراز (بارش شدید برف و مسدود شدن معابر) نیروها و دستگاه‌های محلی کمک بسیاری به پلیس داشته‌اند.

سردار مومنی همچنین در ادامه از نمایندگان تمامی دستگاه‌ها خواست تا پیش از نوروز 93 تمامی راهکارهای خود برای کاهش کشته‌های تصادفات را تعیین و در نشست مشترک طرح نوروز 93 ارائه دهند و اعلام کرد که در روزهای اخیر دیده شده است که دستگاه‌های مختلف اخباری مبنی بر باز یا بسته بودن راه‌ها ارائه می‌کنند اما عنوان می‌کنم که مرجع اعلام باز یا بسته بودن راه‌های کشور، پلیس است نه دستگاه دیگر.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها