عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه مجلس:

یارانه نقدی در سال 93 افزایش نمی‌یابد

واریز یارانه دی ماه؛ امشب

یارانه نقدی خانواده‌های نیازمند قطع نخواهد شد

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور گفت: دولت تدبیر وامید تحت هیچ شرایطی یارانه نقدی خانواده های نیازمند را قطع نخواهد کرد، ‌بلکه بدنبال تقویت آن نیز هست.
کد خبر: ۶۳۴۷۷۷
یارانه نقدی خانواده‌های نیازمند قطع نخواهد شد

به گزارش واحد مرکزی خبر، محمد باقر نوبخت که شنبه شب برای تشریح برنامه های دولت در زمینه اجرای طرح هدفمندی یارانه ‌در برنامه نگاه حاضر شده بود، افزود: دولت در مراحل پایانی تصمیم سازی برای چگونگی اجرای قانون هدفمند سازی یارانه ها است تا در اجرا تجدید نظر داشته باشد.

نوبخت افزود: این قانون  قرار بود 5 ساله اجرا شود، آن زمان  که قانون اجرا می شد  محاسبات نشان می داد که  میان قیمت  حامل های  انرژی در داخل کشور با آنسوی  مرزها در منطقه تفاوتی وجود  دارد و تفاوت آن  حدی است که  عده ای ترجیح می دهند فرآوردهای نفتی مانند بنزین و گازوئیل را  قاچاق کنند.

وی گفت:‌از طرفی قیمت این  فرآورده ها  در داخل به گونه ای است که مرتب در حال رشد وافزایش است وباید به گونه ای قیمت گذاری شود که رشد مصرف نیز محدود شود  تا از آلودگی  محیط زیست  نیز جلوگیری شود.

نوبخت افزود: محاسبات نشان می داد فرآورده های تولید شده  100 هزار میلیارد تومان ارزانتر است،  هنگامیکه  افزایش نرخ حامل های انرژی مطرح می شد  مردم هم  مطرح می کردند  که آیا ما با الگو کشورهای  منطقه حقوق  دریافت می کنیم  که دولت بخواهد  نرخ حاملهای انرژی را افزایش دهد ونظر مردم  نسبت به اینکه  حقوقها  بر مبنای  ریال است  ومخارج بر مبنای ارزی صحیح  بود  که البته باید  تبیین می شد  تا اجرای طرح بر اساس یک واقعیت  تنظیم  می شد.

وی گفت : بر این اساس  قرار نشد که قیمت ها  به  قیمت بین المللی  افزایش  یابد بلکه  ما به التفاوت  هم به شکل نقدی میان  مردم توزیع شود.

نوبخت افزود: قرار شد از این مبلغ  50 درصد میان خانوارها و 30 درصد به واحدهای تولیدی اختصاص  می یابد  زیرا انها  نیز سوخت  راگرانتر تحویل می گیرند  و 20 درصد  نیز برای  طرح های  عمرانی در اختیار دولت باشد.

وی ادامه داد : اما در عمل قیمت ها به یکباره  افزایش یافت و البته آن چیزی که درعمل بدست آمد 87 هزار میلیارد تومان  بود که طبق قانون 50 درصد آن در حدود  44 هزار میلیارد تومان  باید میان  خانوارها و باقی  برای تولید  و کارهای زیربنایی توزیع می شد.

نوبخت گفت: اما در عمل اینگونه  بود که نه تنها  87 هزار میلیارد  تومان  تقلیل  نیافت بلکه مبلغی هم ازبانک مرکزی و از خزانه دولت به این مبلغ اضافه شد.

وی افزود: در حد 130 هزار میلیارد تومان طی 34 مرحله میان  مردم تقسیم شد و بنابراین سهمی که باید  به تولید می رسید  تا از الودگی محیط زیست با فناوریهای  جدید کاسته  شود ویا مصرف بنزین  خودرو ها کاهش یابد اتفاق نیافتاد ، وسهم 20 درصدی  طرح های زیر بنایی نیز داده نشده بلکه پول طرح های نیمه تمام نیز به مبلغ 87 هزار میلیارد تومان  اضافه شد  تا یارانه های نقدی به مردم پرداخت شود.

نوبخت گفت: نه تنها  یارانه  کم نشده بلکه از خزانه  مبلغی هم  اضافه شد تا یارانه نقدی  پرداخت شود  که قطعا با هدف  اولیه متفاوت بود.

وی افزود: البته از زحمات دولت های گذشته  تشکر می کنم زیرا اجرای طرح کاهش مصرفی را در پی داشت که ما نمی توانیم از کنار آن  بگذریم  اما بحث  این بود که  همه اهداف محقق شود.

سخنگوی دولت درادامه گفت: دولت هنگامی آغاز به کار کرد  که با چنین مسئله ای مواجه شد.

نوبخت افزود: تامین 3500 میلیارد تومان  برای پرداخت  نقدی  کار ساده ای  نیست اگر چه برخی  خانوارها  45 هزار تومان به ازای هر نفر دریافت می کنند ، که البته همین  رقم برای برخی خانوارها موثر است و باید به موقع هم پرداخت شود.

وی گفت: امروز بخشی از وقت بنده صرف این موضوع  شد که چگونه 3500 میلیارد تومان تامین شود تا فردا در حساب خانوارها قرار  گیرد.

نوبخت افزود: امسال تاکنون بیش از 6 تا 7 هزار میلیارد تومان برای طرحهای عمرانی پرداخت نشده  که پیمانکاران مزد بگیرانی دارند که در صورت پرداخت نشدن مطالبات پیمانکاران این قشر نیز  با مشکل مواجه خواهند شد.

وی گفت: البته ما خود را موظف می دانیم به هر شکل حقوق کارمندان را سر هر ماه  پرداخت کنیم اما آنها نیز مردم هستند حتی اگر به شکل مستقیم از ما حقوق دریافت نمی کنند.

سخنگوی دولت افزود: بر این اساس  دولت به فکر افتاده  تا در این شیوه  که نوعی اتلاف منابع است تجدید نظر کند.

نوبخت با بیان اینکه پرداخت یارانه به خانواده های نیازمند ادامه خواهد داشت گفت:در کنار این پرداخت ها بدنبال ایجاد تسهیلات در حوزه بهداشت ودرمان نیز هستیم.

وی افزود: باید بپذیریم که پرداخت 45 هزار تومان مشکلی را از عده ای حل نمیکند و اگر همین عده بدانند که پرداخت این مبلغ به قیمت ناتمام ماندن احداث بیمارستانها و طرحهای راه سازی است ،و پولی که از خزانه دولت باید برای طرح های عمرانی هزینه شود، قطعا نمی پذیرند و این پول را در اختیار دولت منتخب خود قرار می دهند.

 نوبخت با بیان اینکه دولت با مشکلات فراوانی روبرو است گفت: دولت فقط امکان عرضه یک میلیون بشکه از چهار میلیون بشکه نفتی را که باید بفروشد دارد.

وی افزود: بر این اساس دولت بدون شتابزدگی به مطالعه و بررسی نحوه اجرای طرح پرداخت و از رسانه ها نیز خواست تا اطلاعات اولیه را رسانه ای نکنند اما با این حال در بسیاری موارد از ما سوال  می شد که یارانه کدام گروه قرار است حذف شود.

نوبخت گفت: البته رئیس جمهور دستور دادند  تا پایان سال حداقل دو سبد کالا در اختیار گروهایی از جامعه قرار گیرد.

وی با بیان اینکه دولت در مرحله پایانی طرح مطالعه چگونگی اجرای هدفمندی یارانه ها قرار دارد افزود: اما از آنجایی که نمایندگان نیز اطلاعات دقیقی از اوضاع در دست دارند ،‌هفته گذشته اعضای کمیسیون تلفیق دعوت شدند تا از نظرات آنها نیز استفاده شود.

نوبخت گفت: ابتدا قرار بود تصمیمات در قالب طرح جامعی تقدیم مجلس شود ، منتهی مجلس خواستار ارائه یک تبصره بود و دولت نیز پذیرفت.

وی افزود: دولت تا آخر این هفته تبصره را تقدیم مجلس می کند.

سعی می کنیم هزینه درمان مردم کاهش یابد

نوبخت گفت: انچه تاکنون بامجلس توافق شد این است که هر چه در مرحله دوم از محل افزایش قیمتها بدست می اوریم به خانواده های نیازمند برسانیم تا هزینه های درمانی را که خانواده ها مجبور به تامین مبلغ بالایی از ان هستند بیمه ها پرداخت کنند.

سخنگوی دولت شنبه شب در برنامه نگاه یک افزود: به منظور  تحقق این امر مجلس امسال به دولت تکلیف کرده بود 38 درصد قیمت حاملهای انرژی افزایش یابد که دولت دهم به هر علتی از افزایش قیمت اجتناب کرد و دولت یازدهم هم از انجا که میخواست هر اقدامی با مطالعه انجام شود قیمت ها را افزایش نداد.

سخنگوی دولت تصریح کرد: اگر مدت اجرای طرح هدفمندی یارانه ها را همان مبنای 5 سال قرار دهیم باید سال اینده سال پایانی اجرای طرح باشد اما ما اجازه نخواهیم داد که قیمتها ناگهان به قیمتهای برابر با انچه در منطقه وجود دارد برسد.

نوبخت افزود: باید قدرت و توان مردم را هم در نظر بگیریم زیرا ما درحال کاهش نرخ تورم و بیکاری هستیم به همین علت بدنبال ارائه یک لایحه جامع هستیم تا مردم بدانند در این زمینه دولت میخواهد چه کاری انجام دهد انچنان که بودجه شفاف است معتقدیم که دولت نیز دراین زمینه باید شفاف عمل کند تا مردم از اینده باخبر باشند.

وی گفت: تاکنون این 38 درصد افزایش قیمت اجرا نشده و علاقمند نیستیم قیمت ها مرتب تغییر کند.

نوبخت افزود: قول می دهیم تا یکی دوهفته دیگر که به جمع بندی رسیدیم نتیجه را به اطلاع مردم برسانیم.

وی با تشکر از رسانه ملی بخاطر در اختیار دولت قرار دادن ظرفیت اطلاع رسانی افزود: تردیدی ندارم که قبل از اجرای مرحله جدید طرح هدفمندی یارانه ها رئیس جمهور بامردم صحبت خواهد کرد.

سخنگوی دولت گفت: اگر قرار است مرحله دوم انجام شود قیمت ها باید گام به گام به سوی آنچه تعیین شده حرکت کند و مابه التفاوت ان به مردم باز گردانده شود.

نوبخت افزود: در توافق میان مجلس و دولت مقرر شد از منابعی که بدست می اید به اقشار اسیب پذیر از تطبیق قیمت داخلی با قیمت های منطقه پرداخت شود.

وی تاکید کرد: به عده ای که بسیار آسیب پذیرند باید توجه بیشتری داشت.

نوبخت گفت: معتقد نیستیم که باید با روش‌های قهر آمیز با افرادی که یارانه دریافت می کنند برخورد کنیم البته در قانون آمده یارانه بگیرها باید اطلاعات صحیح را ارائه کنند.

وی افزود: دولت مکلف شده است بر اساس مواد قانونی و برمبنای درامدها یارانه پرداخت ودر کنار آن به واحدهای تولیدی نیز کمک کند.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور گفت:‌اگر قراراست در رقابتهای منطقه به جایگاه رفیعی که در شأن ملت است برسیم باید در تولید رشد داشته باشیم و به رقم 8 درصدی تعیین شده برسیم.

نوبخت افزود: متأسفانه در دوسال گذشته نه تنها به این رقم دست نیافته ایم بلکه با رشد منفی نیز روبرو شدیم که البته بخشی از ان ناشی از تحریم بود که باید سیاستهای بهتری اتخاذ شود.

وی گفت: بدنبال این هستیم با بودجه ای که قرار است تصویب شود نخستین بار پس از دوسال رشد مثبت را تجربه کنیم تا اقتصاد کشور از رکود خارج شود.

نوبخت افزود: هنگامی که دولت یازدهم در مرداد سال جاری کار خود را آغاز کرد نرخ تورم بالای 40 درصد بود اما به تدریج شاهد کاهش آن هستیم.

وی گفت:‌ با برنامه ریزی‌های صورت گرفته هم تورم را کاهش می دهیم و هم اقتصاد رشد خواهد کرد.

نوبخت با اشاره به نحو نظارت بر چگونگی هزینه کرد یارانه واحدهای تولیدی گفت: در دوره دولتهای نهم و دهم 21 تا 22 هزار میلیارد تومان برای طرح های زود بازده با قصد خیر پرداخت شد اما به علت نداشتن نظارت براساس گزارش بانک مرکزی بیش از یک سوم منابع در مسیر مورد نظر قرار نگرفت.

وی افزود‌:‌ طرح هایی برای نظارت در نظر گرفته ایم که در آینده اطلاع رسانی خواهد شد.

نوبخت در پاسخ به این پرسش که چه تعداد افراد در جامعه نیازمند دریافت یارانه هستند گفت: هر مقدار رسانه ها نوعی فضا سازی کردند که زودتر دولت اقدام کند، درمقابل ما تأمل کردیم تا با درایت عمل کنیم.

سخنگوی دولت گفت: دولت بانک اطلاعاتش را دراین زمینه تکمیل کرده است اما بیش از آنکه به این یافته‌ها دلخوش کند به وفا و تعهد مردم امیدوار است.

نوبخت افزود: اگر می‌خواهیم هموطنانمان در سفر به کشورهای دیگر وضع آنها را با وضع کشورمان مقایسه نکنند نیازمند کار است آنچنان که با رشادتهای رزمندگان و بسیجیان در دوران دفاع مقدس شیرینی پیروزی را چشیدیم.

وی با بیان اینکه 2906 طرح ناتمام در کشور داریم گفت: اگر مردم اجازه دهند تا پولهای این طرحها که به شکل رایانه نقدی به مردم پرداخت می شود در اختیار دولت قرار گیرد اقدامات مهمی صورت می گیرد.

نوبخت گفت: هر ماه حدود هزار میلیارد تومان برای پرداخت یارانه نقدی باید از خزانه برداشت شود.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور با بیان اینکه البته این برداشت از خزانه قانونی است و می توان برای جبران کسری از بودجه عمومی استفاده کرد گفت: اما همه ما می دانیم بودجه عمومی همان پول آموزش و پرورش و دارو و اجرای طرحهای عمرانی است.

نوبخت با تشکر از جامعه هنرمندان افزود: طی هفته های گذشته این قشر از جامعه از دریافت مبلغ یارانه ها صرف نظر کردند.

وی گفت: ‌هنگامی که مرحله دوم هدفمندی اجرا شود برای اعلام صرف نظر از دریافت یارانه مهلت زمانی تعیین خواهد شد.

نوبخت در ادامه با بیان تعریفی از تورم در جامعه گفت: تورم علامتی است که حکایت از نبود تعادل میان عرضه و تقاضا دارد.

وی افزود: در سالهای اخیر کشور از ناحیه سه منبع دچار تورم شد یکی حجم بالای نقدینگی به علت اتخاذ سیاستهای انبساطی بود که در دوره ای نقدینگی از 69 هزار میلیارد تومان به 420 میلیارد تومان رسید.

نوبخت گفت:‌هنگامی که رشد نقدینگی 30 درصد و رشد تولید 3 تا 4 درصد باشد مابه التفاوت این دو رقم تورم محسوب می شود که باید مهار شود.

وی افزود: عامل دیگر افزایش مواد اولیه تولید است که البته یکبار اتفاق می افتد اما آنچه تورم را به شکل فزاینده افزایش می دهد همان افزایش تقاضا در جامعه است.

سخنگوی دولت گفت همه سیاست‌هایی که براساس آن 700 میلیارد دلار درآمد حاصل از فروش نفت تبدیل به ریال و به اقتصاد تزریق شد بسوی تولید سوق نیافت و موجب افزایش تورم بود.

نوبخت گفت: حتی قبل از تحریم در برنامه چهارم که از سال 84 تا 88 اجرا شد متوسط رشد اقتصادی در حد4 و نیم درصد بود در حالی که باید 8 درصد باشد.

وی افزود: این در حالی است که رشد سرمایه گذاری که باید 12 و 2 دهم درصد می شد در حد 5/5 درصد بود.

نوبخت گفت‌: ما پول زیادی در اختیار داشتیم که باید به سمت سرمایه گذاری می رفت اما این اتفاق نیفتاد و درعوض قیمت ارز را بالا برد.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۸
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۴۰ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۲
۰
۰
امثال مثل من كه تو شركت های خصوصی كار می كنند حقوقشون خیلی خیلی داره ضایع می شه ، عید و سنوات كه به ما نمی دن ، حقوق سر ماه كه نیست ! مبلغش خیلی كمتر از حقوق كارمندان و معلمان هست ، دولت همه اش به فكر كارمندانشه ، مردم دیگه اصلا حساب نمی یان !!! من خیلی خیلی از این بی عدالتی ها ناراحتم بی پولی ما را داره از پا در میاره ، این همه معلم ریخته تو مدرسه ها و حقوق سر ماه می گیرن اونوقت ما ها چی ؟
تو رو خدا كمك كنید
-
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۰۰ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۲
۰
۰
یواش یواش اونم حذف می شه . همون خانواده هایی كه در شرایط معمولی كار می كنند هم اگه یارانه شون حذف بشه شایدم جزء نیازمندها بشن
كارگر
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۴۰ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۲
۰
۰
سلام جناب آقای دكتر نوبخت بزرگوار
لطفاً مستحضر باشید
بشدت در مضیقه مالی بسر میبریم لطفاً در دولت تدبیر و امید
دستور فرمائید بسان دولت اسبق
درحق كارگران، جفا و ظلم و تبعیض
روا ندارند
و سبد كالا به ما بدهند
یارانه مارا افزایش دهند
دوستمان بدارند در عمل
جواد
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۱۴ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۲
۰
۰
جناب دكتر نوبخت سلام آیا واقعا كسانی كه استحقاق دریافت سبد كالا را دارند همین تعداد هستند
آیا تمام تمركز دولتهای جمهوری اسلامی باید فقط مختص قشر معدودی از جامعه باشد
پس افرادی كه در بازارها كارمند یا كارگرند و یا آن دسته از افراد و خوانوارهایی كه تحت پوشش مراكز خیریه هستند و یا كسانی كه با درامد ماهیانه 300000 تومان زندگی میكنند پس انها چه؟
خواهشمندم كارشناسی دقیقتری نسبت به مردم و نوع كار و درآمد آنها داشته باشید
باتشكر
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۲۴ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۲
۰
۰
جناب‌اقای‌نوبخت‌،نتیجه‌صحبت‌های‌به‌ظاهرشیرین‌شما‌‌مسئولین‌‌محترم‌دولتی‌،حاصلی‌جز،بیكاری‌،گرانی‌‌‌فقرو محرومیت‌برای‌مناطق‌محروم‌نداشته‌است‌.(همانگونه‌كه‌طرحهای‌دولت‌قبلی‌رااین‌دولت‌اغلب‌غیرعملی‌وغیركارشناسی‌میداندوآنهارانادیده‌میگیرد)وقتی‌45هزار تومان‌ماقطع‌ودرتهران،اصفهان،شیراز،تبریزو...هزینه‌شودویابه‌جیب‌ملیاردرهای‌فوتبالی‌استقلال‌وپرسپولیس‌برود،همان‌ بهتركه‌دلمان‌به‌این‌مقداراندك‌خوش‌باشد،زیراسهم‌مناطقی‌چون‌منطقه‌محروم‌‌ما(دورودلرستان)ازطرحهای‌‌عمرانی‌‌و اشتغالزادر‌20سال‌اخیرفقط‌به‌زدن‌كلنگی‌وقیچی‌كردن‌روبانی‌باحضورجمع‌زیادی‌ازمسئولین‌‌ختم‌شده‌است‌ویقیناباقطع‌ یارانه‌هابازهم‌مانه‌تنهاشاهدتوسعه‌این‌مناطق‌نخواهیم‌بودبلكه‌این‌بهانه‌ای‌است‌برای‌‌خالی‌شدن‌جیب‌‌همین‌مردم‌محروم‌از این‌حداقل‌درآمد.پس‌خواهشا‌شماكه‌توجهی‌به‌این‌مناطق‌نداریدلااقل‌اجازه‌بدهیدمادلمان‌به‌همین‌یارانه‌هاخوش‌باشد.
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۱ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۲
۰
۰
امیدوارم مثل سهام عدالت كه به سهام بی عدالتی بیشتر شباهت داشت نشه.
پرویز
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۲۷ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۲
۰
۰
سلام علیكم. اگر دولت محترم سهمیه بنزین را30لیتر در ماه تعین كند (سواریهای شخصی) چه اتفاقی میافتد 1- هوای الوده كمتر خواهیم داشت 2- اتومبیل های تك سرنشین نصف میشود . تصادفات جاده ای نصف میشود. اگر بنزین را به قیمت جهانی و بالاتر تعیین كنیم از قاچاق بنزین جلوگیری كرده ایم . اگر قیمت گاز خانگی و اب و برق را تا میزان معینی ثابت نگهداریم و مازاد بر انرا دوبرابر قیمت منطقه ای تعیین كنیم. از اسراف جلو گیری كرده ایم . اگر وسایل لوكس از جمله اتومبیلهای گران قیمت را ورودش را ممنوع كنیم دلار و یا هر ارز دیگری گران نمیشود و منابع ارزی هدر نمیرود.اگر به روستائیان یارانه نقدی ندهیم . كشاورزی رونق بیشتری خواهد داشت واز تنبلی و عدم تكافوی انها جلوگیری كرده ایم. اگر بازار از تهران به شهرستانهای دیگر انتقال پیدا كند . شاهد رشد جمعیت در تهران نخواهیم بود و اگرهای دیگر..............
اكبر
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۲۶ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۳
۰
۰
من در یك شركت خصوصی كار میكنم 2فرزند دارم 500تومن حقوق میگیرم بخدا برای تهیه لوازمات دانشگاه فرزندانم با مشكل روبرو هستم این182تومنی هم كه یارانه میدهند هزینه درمان همسرم میكنم دولت فقط بفكر كارمندان دولت شاغل در سازمانها بیمه طلایی آنها وسر ماه پاداش مقامات بالا به آنها میكنند همین شب چله ای مبلغی به حساب كارمندان واریز شد برای من جای تعجب بود دولت در بحث یارانه ها اگر بیشتر هم وغمش كارمندان باشد واویلاست كارگران بیمه تامین اجتماعی چه میشود؛ بخدا من جنگ رفتم تا این همه بدبختی نباشد؛در هر حال اگر بخواهند چندر غازی ارانه را با این همه تورم قطع كنند باید دست گدایی دراز كنیم

نیازمندی ها