jamejamnashriyat
کد خبر: ۶۲۷۹۶۱   ۲۹ آذر ۱۳۹۲  |  ۱۹:۲۰

به دنبال شدت گرفتن درگیری‌ها در سودان جنوبی، کاخ سفید نیرو‌های ویژه خود را برای حفاظت از هیات‌های دیپلماتیک آمریکا به این کشور اعزام کرد. گفته می‌شود اوگاندا نیز سربازانی را به این کشور اعزام کرده است.

به گزارش ایسنا، باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا طی نامه‌ای به کنگره اعلام کرد 45 نیروی ویژه آمریکایی برای حفاظت از امنیت جانی هیات‌های دیپلماتیک آمریکا به سودان‌جنوبی فرستاده شده‌اند.

وی افزود: نیروهای مذکور به شکل مطلوبی برای حفاظت از امنیت دیپلمات‌ها مجهز شده و تا زمانی که لازم باشد در سودان جنوبی خواهند ماند. اوباما ضمن هشدار در مورد ادامه این درگیری‌ها، اظهار کرد: امروز، آینده سودان جنوبی در خطر است. جوبا در لبه پرتگاه قرار دارد و درگیری‌های اخیر می‌تواند این کشور را به روزهای تاریک خود بازگرداند.

از سوی دیگر اعلام شد در پی درخواست کمک دولت سودان جنوبی برای تامین امنیت پایتخت این کشور، سربازان اوگاندا در جوبا مستقر شدند. به گزارش خبرگزاری فرانسه، پدی آنکوندا سخنگوی ارتش اوگاندا تائید کرد سربازان این کشور به جوبا منتقل شده‌اند و قرار است این نیروها اتباع اوگاندا را تخلیه کنند.

در همین حال، آسوک موکرجی، نماینده هند در سازمان ملل متحد اظهار کرد، سه مامور هندی نیروهای حافظ صلح این سازمان در سودان جنوبی به دست مردان مسلح کشته شده‌اند. این درگیری طی یورش گروهی از شورشیان قبیله نوئر که دومین قوم بزرگ این کشورند، به مقر صلحبانان سازمان ملل متحد در ایالت جونگلی رخ داده است.مردان مسلح با هدف حمله به غیرنظامیان قبیله دینکا به این مجتمع حمله کرده بودند. دینکا پرجمعیت‌ترین قبیله سودان جنوبی است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
هشدارهای مهم برای خانه تکانی

هشدارهای مهم برای خانه تکانی

به روزهای پایانی سال نزدیک می‌شویم و در این روزها تقریبا تمام زنان ایرانی بر اساس یک سنت بسیار پسندیده که به آن خانه تکانی گفته می‌شود، مشغول نظافت و پاکسازی منازل خواهند شد.

قطعنامه صادر می‌شد دلیلی برای ادامه برجام وجود نداشت

قطعنامه صادر می‌شد دلیلی برای ادامه برجام وجود نداشت

در مورد موضوع عقب‌نشینی غرب از صدور قطعنامه علیه جمهوری اسلامی می‌توان گفت نوعی عقلانیت بین اعضای شورای حکام یا حداقل حرکت به سمت عقلانیت از سوی آنها وجود دارد و در این ارتباط هشدار افراد عاقل در جامعه جهانی منجر شد آنها از صدور قطعنامه ضدایرانی خودداری کنند؛ چرا که در صورت صدور قطعنامه، دیگر دلیلی برای حضور جمهوری اسلامی در برجام بی‌خاصیت وجود نداشت و به این ترتیب دست ایران برای کنار گذاشتن آن بازتر می‌شد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

پیشخوان

بیشتر