تغییرات اجابت مزاج و دفع خون از مقعد اتفاقی است که می‌تواند دلایل مختلفی چون یبوست و هموروئید (بواسیر) داشته باشد، اما نکته مهم هنگام مواجهه با این نوع نشانه‌ها، ریشه‌یابی علت آن است؛ چراکه تغییرات مکرر در اجابت مزاج در برخی موارد شاید نشانه‌ای از سرطان روده بزرگ یا چهارمین سرطان شایع در کشور باشد.
کد خبر: ۶۲۷۵۳۶
سرطان روده؛ چهارمین سرطان شایع در‌ کشور

البته به گفته متخصصان گوارش، این نوع سرطان در صورت تشخیص زودهنگام، قابل کنترل و درمان است، اما متاسفانه به دلیل ناآگاهی یا از روی حجب و حیا، سطح پیگیری و توجه عمومی نسبت به غربالگری این بیماری در کشور ما پایین است .

به گفته دکتر ستار جعفری، متخصص گوارش این غربالگری صرفا با انجام یک نوبت کلونوسکوپی در پنجاه سالگی و تکرار آن هر ده سال یکبار ممکن است .

البته وی در گفت‌و‌گو با جام‌جم بر ضرورت انجام زودهنگام این غربالگری در کسانی که در خانواده درجه اول خود موردی از سرطان روده را دارند، تاکید می‌کند و می‌گوید: همه افراد سالم در پنجاه سالگی باید یک نوبت کلونوسکوپی از نظر بررسی وضع روده و تائید سلامت این عضو انجام دهند، ولی کسانی که در خانواده درجه اول خود موردی از این بیماری را دارند، باید ده سال زودتر از سن ابتلا او به این بیماری، اقدام به کلونوسکوپی کنند. همچنین کسانی‌که به بیماری‌های التهابی روده مبتلا هستند، باید این نوع غربالگری را هر دو یا سه سال یکبار انجام دهند .

پولیپ‌های روده شاید خوش خبر نباشد

بررسی‌ها نشان داده سرطان‌ روده بزرگ در بسیاری موارد از پولیپ‌های روده نشات می‌گیرد. در واقع، منظور از پولیپ، رشد غیر‌طبیعی توده‌های خوش‌خیم در جدار اعضای بدن است. البته تبدیل پولیپ به سرطان یک فرآیند چند مرحله‌ای بوده و ممکن است چند سال به‌طول بینجامد. در نتیجه غربالگری روده بزرگ از نظر وجود این پولیپ‌ها و درمان زودهنگام که با کلونوسکوپی ممکن است، بسیار اهمیت دارد. البته به گفته دکتر جعفری در برخی موارد، پولیپ‌ها بسیار کوچک و بدون علامت است و فقط با خونریزی‌های پراکنده از ناحیه مقعد خود را نشان می‌دهد .

این متخصص گوارش از دیگر عوامل افزایش خطر ابتلا به سرطان روده به سابقه فامیلی، سندرم‌های ارثی و بیماری‌های التهابی روده اشاره می‌کند و می‌افزاید: بدون شک برخی بیماری‌های ارثی و از جمله برخی سندرم‌های مادرزادی با بروز پولیپ‌های روده و به‌دنبال آن سرطان روده در ارتباط است. همچنین برخی بیماری‌های روده از جمله بیماری‌های التهابی روده نیز خطر بروز سرطان این عضو را به همراه دارد. گرچه نباید فراموش کرد تشخیص زودهنگام هر کدام از این بیماری‌ها خطر ابتلا به سرطان را بسیار کاهش‌می‌دهد .

علائمی که نباید نادیده بگیرید

مهم‌ترین علامت سرطان روده، حتی در مواردی که بیمار علائم بیرونی چون خونریزی از مقعد و تغییرات اجابت مزاج را ندارد، کم‌خونی از نوع کمبود آهن است .

دکتر جعفری در این باره توضیح می‌دهد: شایع‌ترین علامت سرطان روده بزرگ، دفع خون از دستگاه گوارش است که به صورت وجود خون مخفی در مدفوع، خونریزی از روده، تیره‌شدن مدفوع، تپش قلب، ضعف، بی‌حالی و کم‌خونی بروز پیدا می‌کند. گاهی نیز بیماران با عوارضی چون انسداد روده یا سوراخ شدگی روده به اورژانس مراجعه می‌کنند و درمی‌یابند به سرطان روده مبتلا هستند. نباید فراموش کرد پولیپ‌های روده‌ای تا وقتی بزرگ نشود، علامت مشخصی ندارد؛ پس مهم‌ترین روش تشخیصی برای این بیماری انجام غربالگری و توجه و پیگیری علت هر نوع تغییر تکرارشونده در اجابت مزاج است. البته وجود چنین تغییراتی همیشه به معنای داشتن سرطان روده بزرگ نیست، ولی مراجعه به پزشک را ضروری می‌کند.

چه کنیم سرطان روده نگیریم؟

باز هم همان داستان تکراری تغذیه سالم، تحرک کافی و نکشیدن سیگار برای پیشگیری از انواع بیماری‌ها در مورد سرطان روده نیز صدق می‌کند .

دکتر جعفری با تاکید بر این‌که سبک زندگی، نوع تغذیه، چاقی و استعمال دخانیات در بروز سرطان روده موثر است، می‌گوید: داشتن رژیم غذایی صحیح، فعالیت بدنی منظم به‌صورت 30 دقیقه پیاده‌روی روزانه، پرهیز از مصرف غذاهای پرچرب بخصوص چربی حیوانی، کاهش میزان مصرف گوشت قرمز، افزایش مصرف روزانه میوه و سبزی، خودداری از مصرف سیگار و الکل، مصرف کلسیم و ویتامین‌های A، D و C در پیشگیری از ابتلا به این بیماری بسیار موثر است. البته نباید فراموش کرد غربالگری در افراد بظاهر سالم و بدون علامت نیز در پیشگیری از این بیماری، تشخیص زودهنگام و درمان موثر آن بسیار نقش دارد.

پونه شیرازی ‌/‌ گروه سلامت

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها