jamejamonline
ورزشی فوتبال کد خبر: ۶۲۶۰۹۱   ۲۴ آذر ۱۳۹۲  |  ۱۳:۴۲

آیا فدراسیون های ورزشی پاک هستند؟

ضرورت بررسی فساد در ورزش نه فقط فوتبال

بررسی پرونده های جرایم و تخلفات در فوتبال نباید این گونه تلقی شود که سایر رشته های ورزشی از هر گونه عیب و ایرادی مبرا هستند.

ضرورت بررسی فساد در ورزش نه فقط فوتبال

به گزارش جام جم ورزشی ، بررسی فساد در فوتبال ماههاست که به طول انجامید و هنوز مسئولان پرونده های مختلف فساد در بخش های متعدد فوتبال نتایج مرتبط با این پرونده ها را اعلام نکرده اند.اما در بین همه این جریانات عمدتا فوتبالی یک پرسش به ذهن خطور می کند که آیا فساد در ورزش ایران فقط برای فوتبال است و سایر رشته های ورزشی از این نوع رسیدگی ها مبرا هستند چون اساسا ورزش های غیر فوتبالی پاک هستند؟

از زمان آغاز بحث هایی در ارتباط با فساد در فوتبال ردپای فساد در تعدادی از فدراسیون های ورزشی نیز دیده شده است اما چون فوتبال به یک پدیده اجتماعی تبدیل شده است و زیر ذره بین افراد مختلف جامعه قرار دارد ، بنابراین بررسی پرونده های فساد در فوتبال بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.در سال های قبل بازیکنان فوتبال به دلیل مدل مو و یا خالکوبی بر روی بازوهای خود زیر سئوال بودند اما دیری نگذشت که این مسائل در لیگ های سایر ورزش ها مانند بسکتبال رشد کرد اما شدت برخورد با ورزشکاران فوتبال به اندازه بازیکنان سایر ورزش ها نبود. فوتبالیست ها تحت منشوری به نام منشور اخلاقی به یک باره از فعالیت ورزشی کنار گذاشته می شدند که شاید در سایر ورزش ها با یک بار تذکر به ورزشکار مسئله به پایان می رسید.

در فوتبال به دلیل اینکه این ورزش جامعی از انواع فسادها می تواند باشد به همان نسبت شدت برخورد و رسیدگی به جرایم بیشتر است اما این بدان معنا نیست که مسئولان دستگاههای نظارتی در قبال سایر ورزش ها باید دست روی دست گذاشته و از پرداختن به موارد مشابه خودداری کنند چه بسا پس از باز شدن فضای رسیدگی به جرایم و تخلفات فوتبال ، سایر فدراسیون ها نیز شاکیانی پیدا کرده اند و شکایت های خود را از مسیر قانونی پیش می برند. بنابراین با بررسی دلایل باید راه حل های درست برگزید تا سایر ورزش ها متضرر نشوند.

اینکه همه دستگاههای ذیربط فقط بخواهند به امور مرتبط با فوتبال رسیدگی کنند و مسائل و مشکلات سایر ورزش ها را کوچک و کم اهمیت تلقی کنند خود عامل پدیده شوم فساد است که میدان را برای گردانندگان سودجو در برخی فدراسیون های ورزشی باز تر می کند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عملکرد پارالمپیکی‌ ها؛ عالی و درخشان

عملکرد پارالمپیکی‌ ها؛ عالی و درخشان

اگر شناختی از عملکرد کمیته ملی پارالمپیک طی دوره‌های قبل داشته باشیم به این جمع‌بندی می‌رسیم که تصمیم ستاد رقابت‌ های پارالمپیک توکیو برای دوره‌2020 این بود که اعزام ورزشکاران بر حسب قانون «کیفی‌ گرایی» باشد.

نقطه‌ای که آن نیزه گذاشت

نقطه‌ای که آن نیزه گذاشت

وقتی در مورد ورزش معلولان مطالعه می‌کنید یک بند میان اهداف آن وجود دارد که برداشت سطحی از یک ورزش همگانی است: بالابردن امید به زندگی در معلولان! بله، همه ما می‌دانیم معلولی که به صورت عمومی از رخوت آسایشگاه و عزلت خانه بیرون می‌آید و ورزش می‌کند به‌جز ترشح هورمون‌های امیدبخش و انگیزه‌های رو به جلویی که دارد، وقتی می‌بیند می‌تواند ضعف جسمی خود در برخی حرکات را با توانمندی در حرکات دیگر جبران کند، می‌فهمد زندگی به نقطه پایان نرسیده است، اما این تمام ماجرا نیست.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها