jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۶۲۵۵۸۰   ۲۳ آذر ۱۳۹۲  |  ۰۸:۰۰

مصرف دارو در زمان مناسب، میزان اثرگذاری آن را افزایش می‌دهد. هر چند باید پیش از مصرف هر دارویی با پزشکان مشورت کرد اما در نوشتار پیش رویتان بهترین موقع برای خوردن برخی دارو‌ها از زبان کار‌شناسان بیان شده است.

داروهایی که قبل از غذا مصرف شود:

مکمل‌های آهن
یک لیوان آب پرتقال بهترین نوشیدنی همراه با مصرف قرص‌های آهن است. ویتامین C میزان جذب آهن را افزایش می‌دهد. محیط اسیدی که آب میوه در معده ایجاد می‌کند، کمک می‌کند تا آهن کاملا جذب شود. اگر مصرف مکمل‌های آهن با شکم خالی، حالت تهوع ایجاد می‌کند، آن را با غذا مصرف کنید. اگرچه جذب آهن مقداری کم می‌شود اما بی‌خاصیت نخواهد بود. آهن در صورت مصرف با داروی دیگر می‌تواند اثر متقابل بگذارد؛ از جمله مانع از جذب مکمل‌های کلسیم، داروهای تیروئید، مولتی ویتامین‌ها و آنتی بیوتیک‌ها می‌شود. اگر علاوه بر قرص آهن، داروی دیگری نیز مصرف می‌کنید با پزشک خود مشورت کنید تا زمان مصرف دارو‌ها را مشخص کند.

داروهای فشارخون
به طور معمول، فشارخون هنگام صبح بالا‌تر است. بنابراین برای تنظیم کردن فشارخون طی روز، دارو را صبح مصرف کنید.

داروهای تیروئید
مصرف ناشتای این دارو نتیجه بخش‌تر است. اما اگر داروهای دیگری تجویز شده یا داروهای او تی سی مصرف می‌کنید بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

داروهای رفلکس و سوزش سردل
این دارو‌ها باید قبل از مصرف غذا خورده شود. لازم است دارو کمی قبل از صبحانه مصرف شود.

داروهای پوکی استخوان
بیشتر داروهای پوکی استخوان چه با دوز هفتگی یا ماهانه باید ناشتا و اول صبح مصرف شود. تنها یک نوع داروی پوکی استخوان است که قبل از خواب مصرف می‌شود، اما به ندرت تجویز می‌شود.

داروهایی که باید بعد از غذا مصرف شود

مولتی ویتامین‌ها
چربی موجود در غذا کمک می‌کند تا ویتامین‌های حلال در چربی D، E، K و A جذب شود. مولتی ویتامین‌ها انرژی زاست بنابراین اول صبح مصرف کنید که به انرژی نیاز دارید نه در شب که وقت آرامش است. اگر مکمل‌های آهن یا کلسیم، داروهای تیروئید یا آنتی بیوتیک را جداگانه مصرف کنید، جذب آن در سیستم گوارشی با مشکل مواجه خواهد شد. شاید پزشک توصیه کند ویتامین را بعد از ناهار و داروهای دیگر را هنگام صبح با فاصله مصرف کنید تا بدن بتواند هر دارو را سوخت و ساز کند.

داروهای رفع احتقان و حساسیت
گرفتگی بینی و علایم شایع حساسیت مانند خارش چشم در اول صبح بیشتر است. مصرف این دارو‌ها پس از صبحانه کمک خواهد کرد تا سینوزیت از بین برود و طی روز احساس گرفتگی کمتری داشته باشید. از مصرف این دارو‌ها هنگام ظهر یا عصر بپرهیزید زیرا باعث بی‌خوابی می‌شود.

پروبیوتیک
همیشه این دارو را پس از خوردن غذا مصرف کنید. ماده غذایی در معده کمک خواهد کرد تا میزان جذب آن افزایش یابد.

داروهای کلسترول
کبد هنگام خواب شب کلسترول زیادی تولید می‌کند. مصرف دارو پس از شام کمک می‌کند تا کبد میزان کلسترول خون را حفظ کند.

داروهایی که قبل از خواب مصرف می‌شوند:

داروهای خواب
برای پیشگیری از چرت زدن طی روز قرص خواب را قبل از وقت خواب مصرف کنید.

نکته: قبل از مصرف هر نوع آنتی بیوتیکی، از نیاز به مصرف آن مطمئن شوید. زیرا هر آنتی بیوتیک دارای اثربخشی خاص و دوز مصرف ویژه است. با دارو، گریپ فروت یا آب آن مصرف نشود. زیرا این میوه دارای ماده خطرناکی است که روند تأثیرگذاری برخی دارو‌ها از جمله داروهای قلبی را مختل می‌کند. داروهای سردرد به ویژه می‌گرن را به محض بروز درد باید مصرف کرد.
>> خراسان

 

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
دم حامدها گرم!

دم حامدها گرم!

خوابمان نمی‌برد. چه مرضی داشتیم که بعد از یک عالمه پیاده‌روی در اردوی نظامی آخر دوره آموزشی خدمت خوابمان نمی‌برد را خدا می‌داند.

حادثه حماسه‌ ساز

حادثه حماسه‌ ساز

واقعه سال ۶۰ آمل و حمله گروهک تروریستی اتحادیه کمونیست‌ها نقطه‌عطفی در تاریخ تحرکات مسلحانه عناصر ضدانقلاب علیه جمهوری اسلامی ایران بود. بعد از پیروزی انقلاب‌اسلامی برخی مخالفان مشی مذهبی ساختار جدید سیاسی ایران، با توجه به نابه‌سامانی‌های موجود درصدد ایجاد آشوب برآمدند و تلاش کردند حداقل در برخی مناطق‌مرزی و حساس کشور قدرت عمل را به دست گیرند.

گفتگو

بیشتر
راه میانبر رشد کسب‌وکار

گفت‌وگو با دکتر علی رودگر، از پایه‌گذاران هک رشد کسب‌وکار در ایران که موجب رشد بسیاری از کسب‌وکارهای نوپا و بزرگ‌ مقیاس کشور شده است

راه میانبر رشد کسب‌وکار

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر