jamejamonline
فرهنگی کد خبر: ۶۰۸۷۵۰ ۳۰ مهر ۱۳۹۲  |  ۱۶:۴۴

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیام خود به جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان، این جشنواره را بستر ظهور و بروز استعدادهای فراوان دانست.

جشنواره بین المللی تئاتر کودک بستر ظهور استعدادها است

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ستاد خبری بیستمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان، پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی امروز در مراسم اختتامیه بیستمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان، توسط علی مرادخانی، معاون هنری وزارت ارشاد خوانده شد.

علی جنتی در بخشی از این پیام اظهار کرده است: نمایش یا همان تئاتر، کهن ترین و کامل‌ترین گونه هنری است. هنری دیرینه و همه فهم که مفاهیم بلند انسانی را در روایتی واقع گرایانه به موثر ترین و سریعترین شکل ممکن به مخاطب می‌نمایاند و در خاطره ها ماندگار می کند. در این گونه هنری از ادبیات، موسیقی، نقاشی و حتی معماری بهره گرفته می شود و از این روست که آن را کامل ترین هنرها نامیده اند.

تئاتر در سراسر جهان به اشکال مختلف متداول است و در بعضی از کشور ها مثل ایران سابقه ای دیرینه دارد؛ نمایش های نقالی، سوگواره های آئینی و شبیه خوانی برخی از گونه های تئاتر سنتی ایران هستند که علاقه مندان فراوان دارند.

کودکان و نوجوانان بیش از سایر اقشار از تئاتر تاثیر می پذیرند و با پندارهای کودکانه خود واقعیت انگاری می کنند. پدید آورندگان تئاتر با علم به این واقعیت، وارد دنیای کودکانه می شوند و مفاهیم اخلاقی مورد نظر خویش را در صفحه سفید ذهنشان حک می کنند.

در بخش دیگری از این پیام آمده است: حضور در صحنه تئاتر اعتماد به نفس کودکان را تقویت می کند و تماشای آن تاثیری شگرف بر روح و روان آنها می گذارد. با این وصف انتخاب موضوعات و مضامین برگرفته از فرهنگ دینی از نکات مهمی است که پدید آورندگان تئاتر کودک و نوجوان باید به آن توجه ویژه داشته باشند.

تئاتر کودک و نوجوان تا اعماق ذهن کودکان و نوجوانان نفوذ و آنان را با داستان همراه و همدل می کند. در پناه چنین نفوذ و تاثیری است که می توانیم از احساسات، نیاز ها و اندیشه هایشان آگاه شویم، به درک و ارزیابی آنها از محیط اطرافشان پی ببریم، برای رفع نیاز ها و پرورش و رشد خلاقیت هایشان برنامه ریزی کنیم. خانواده مهمترین، امن ترین و ابتدایی ترین نهادی است که کودک در آن اصول زندگی اجتماعی را به بهترین شکل فرا می گیرد تا در نمایش واقعی زندگی سربلند باشد. خانواده ای آرام و مبتنی بر ارزش های اخلاقی، انسان هایی مسئول و موثر به جامعه تحویل خواهد داد. انتخاب شعار «کودک و خانواده» برای جشنواره بیستم از اهتمام و دقت برگزار کنندگان نسبت به بنیان خانواده حکایت دارد.

اینک درخت پربار جشنواره بین المللی تئاتر کودکان و نوجوانان در بیستمین سالش شاهد افزایش کمی و کیفی نمایش هایی است که در این دوره روی صحنه خواهند رفت.

حضور چشمگیر گروه های نمایشی از دیگر کشورها و تخصصی شدن تئاترها برخی از ویژگی های جشنواره امسال است که این جشنواره را از دوره های پیشین متفاوت می کند.

در بخش پایانی این پیام آمده است: جشنواره بین المللی تئاتر کودکان و نوجوانان بستر ظهور و بروز استعدادهای فراوان عرصه نمایش به ویژه در تئاتر کودک و نوجوان است و می تواند یکی از زمینه های رشد و پویایی نسل آینده ساز باشد و بخشی از آرمان های فرهنگی نظام جمهوری اسلامی را محقق سازد.

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خود را موظف به حمایت از این رویداد فرهنگی می داند و برای رشد و تعالی آن از هیچ کوششی فروگزار نخواهد کرد. از مردم شریف همدان که در طول دوره های گذشته میزبان شایسته این رویداد هنری بودند و آن را بالنده و بلند مرتبه کرده اند سپاسگزاری و از همه کسانی که برای برگزاری موفق این جشنواره دلسوزانه تلاش کرده اند قدردانی می کنم.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
اسبی در غبار آمد

اسبی در غبار آمد

در نخستین ساعاتی که خبر شهادت شهید محسن فخری‌ زاده را شنیدم، نوشتن یک مثنوی را آغاز کردم: «سواری بر زمین افتاد و اسبی در غبار آمد/ غروب از جاده دردا باز اسبی بی‌سوار آمد». تا پاسی از شب بیدار بودم و شعر را بازنویسی می‌کردم.

یک افسوس همیشگی

یک افسوس همیشگی

سینماگرانی که بیانیه محکومیت ترور شهید فخری‌ زاده را امضا کرده‌اند و نیز تمام آنهایی که نتوانستند آن را امضا کنند، بدون تردید باور دارند که ترور در هر شکلی محکوم است، چه رسد به ترور بزرگمردی که خدمات ارزنده‌ای به کشور داشته و فردی موثر بوده است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

آشنایی با ضرب المثل ها

حکایتی از کلیله و دمنه

پیشخوان بیشتر