jamejamonline
سیاسی مجلس کد خبر: ۵۸۸۳۹۵   ۲۴ مرداد ۱۳۹۲  |  ۱۰:۴۸

دفاع وزیر پیشنهادی صنعت از برنامه های خود

سابقه سکته قلبی ندارم حاضرم با مخالفانم مسابقه بدهم

۱

وزیر پیشنهادی وزارت صنعت معدن و تجارت گفت:بخش صنعت، معدن و تجارت حدود 37 تا 40 درصد در نوسان است و بسته به رشد این بخش، تولید ناخالص ملی را تشکیل می دهد.سابقه سکته قلبی ندارم/ حاضرم با مخالفانم مسابقه بدهم

سابقه سکته قلبی ندارم حاضرم با مخالفانم مسابقه بدهم

به گزارش واحد مرکزی خبر، آقای نعمت زاده در سخنان خود در صحن علنی مجلس برای دفاع از برنامه هایش با بیان اینکه بخش عظیمی از اقتصاد کشور در بخش صنعت، معدن و تجارت قرار دارد، افزود: برای همه ما مهم است با این بخش هم آشنا شویم و هم کمک کنیم که مسائل موجود آن حل و فصل شود.

وی گفت: بعضی دوستان راجع به سن و یا ناتوانی بنده مطالبی را فرمودند و حتی دیروز فردی از من سوال کرد که شما چند بار سکته قلبی داشتید؟ که گفتم تاکنون نداشتم و  اگر می داشتم قطعاً بدانید به صورت شفاف مطرح می کردم.

نعمت زاده افزود: خدا انشاءالله به همه شما سلامتی بدهد و همه ما را سالم نگه دارد، اما آن چه که در خصوص بنده بوده کم لطفی بوده است و بد نیست عرض کنم که در سن 33 سالگی بنا به انتخاب شورای انقلاب وقت به عنوان وزیر کار و امور اجتماعی منصوب شدم و حکم خود را از دست مبارک امام راحل دریافت کردم.

وی گفت: از آن زمان تاکنون 35 سال می گذرد و در این مدت سن همه افزایش یافته و سن بنده نیز بالا رفته است، اما خوشبختانه تجاربی را در این انقلاب آموختیم و دانش مان افزایش یافته است و شناخت ما در خصوص مسائل و حل و فصل آنها بیشتر شده است.

نعمت زاده افزود: توانایی راهبری و رهبری را در صنعت، معدن و تجارت اگر توفیقی باشد و عزیزان اجازه دهند حاصل شده است و ما قرار نیست در آنجا کارهای یدی انجام دهیم البته در آن زمینه نیز حاضریم با مخالفان مسابقه دهیم و ببینیم که چه کسی توانایی بیشتری دارد.

وی با اشاره به تقدیم برنامه خود به نمایندگان مجلس گفت: این برنامه هم از طریق سایت مجلس و هم به صورت دفترچه کوچک در 16 برگ تقدیم نمایندگان شده است و خوشبختانه معاونت مجلس کلیه مفاد آن را منطبق با برنامه پنجم و بالادستی تشخیص داد که چاپ شده و در اختیار عزیزان قرار گرفته است.

وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت افزود: افرادی که تاکنون فرصت مطالعه برنامه را نداشتند، آن را ملاحظه کنند و ما را از نقد خود و نکاتی که باید به آن افزوده شود محروم نکنند.

نعمت زاده با اشاره به اظهارات بعضی از مخالفان درخصوص نبود مواردی در برنامه جهت حل مسئله نساجی، خودرو و معدن گفت: تنوع صنعت و معدن بسیار زیاد است ما اگر این نوع مسائل را می خواستیم در این برنامه ذکر کنیم حداقل 200 صفحه باید برنامه تقدیم می کردیم.

وی افزود: بنده صد صفحه آن را تهیه کردم اما دیدم بسیار زیاد می شود و صرفنظر کردم و بنا به توصیه مسئولان از جمله آقای نهاوندیان مبنی بر این که از 20 صفحه بیشتر نشود برنامه را به صورت فشرده تقدیم کردم.

نعمت زاده گفت: این برنامه شاید تنها برنامه ای باشد که اهداف کمی را در آن بیان کردیم.

وزیر پیشنهادی صنعت ،معدن و تجارت در ادامه سخنانش گفت: برنامه من شاید تنها برنامه ای باشد که اعداد کمی در آن ذکر کرده ایم. برخی از دوستان پرسیدند آیا این برنامه در قالب برنامه پنجم هم است که من عرض کردم، خیر. اینها برنامه های ریز صنعت است و برنامه پنجم به این صورت وارد این مقوله و این مسائل نشده است.

نعمت زاده افزود: بنابراین ما حتی سعی کردیم اعداد کمی را با وجود مشکلات و با توجه به مسائلی که دست ما نیست ذکر کنیم.

وی گفت: وظیفه اول من و همکارانم چاره اندیشی برای فعال کردن صنعت و معدن کشور است که در حال حاضر به گفته برخی افراد بعنوان مثال در بخش شهرکهای صنعتی زیر پنجاه درصد فعال است.

وزیر پیشنهادی صنعت ،معدن و تجارت افزود: هدف ما این است که از سرمایه های موجود بتوانیم استفاده کنیم و در این زمینه چاره اندیشی هایی کرده ایم که عمده مطالب آن مسائل مالی ، ارزی و مدیریتی است امیدواریم که با کمک خود صنعتگران و دستگاه های اقتصادی حل کنیم.

نعمت زاده گفت: وظیفه دوم ما تأمین کالاهای اساسی و نهاده های دامی کشور است که حدود ده روز پیش در حضور برخی  مسئولین قبلی و کنونی توانستیم به یک جمع بندی برسیم که تا آخر سال تغییری در قیمت ها و محصولات نهایی و محصولات واسط داده نشود که این یک خبر خوب است و ما در این زمینه همکاری اصناف و اتحادیه های توزیع را خواستاریم بنابراین جلسه ای با این عزیزان خواهم داشت.

وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت، گفت: وظیفه سوم توجه به معادن و صنایع معدنی کشور است که خیلی از دوستان به من تذکر دادند به صورت حضوری و شفاهی که واقعاً همین طور است ما از نظر تنوع معدنی در جهان رتبه دهم را داریم ولی از نظر تولیدات و صادرات بسیار بسیار عقب هستیم، هم در زمینه اکتشاف هم در زمینه سرمایه گذاری و هم در زمینه بهره برداری باید در بخش معدن تلاش کنیم که در این زمینه هم مطالعات خود را شروع کرده ایم.

وزیر پیشنهادی صنعت ، معدن و تجارت در ادامه دفاعیات خود با تاکید بر رفع موانع و مقررات دست و پاگیر در این وزارتخانه گفت: مطالعات برای رفع این مشکلات آغاز شده است .

نعمت زاده با بیان اینکه توجه به تحقیق و توسعه فناوری از دیگر برنامه های اوست افزود: صنعت ما از نظر کمی رشد داشته اما هنوز جای کار برای توسعه زیاد است .

وی گفت: ارتباط با دانشگاه ، مراکز علمی و تحقیقاتی داخلی و خارجی باید بیشتر شود و ما برای آن برنامه داریم.

نعمت زاده توجه به صنایع دستی و فرش را از دیگر برنامه هایش برای وزارت صنعت ، معدن و تجارت بیان و اضافه کرد : صنعت فرش می تواند فرهنگ اصیل ایرانی را در همه جای جهان منتشر کند اما متاسفانه در این زمینه کوتاهی شده است .

وی افزود: توجه به توسعه صنعت فرش موجب اشتغال زایی دائم و پاره وقت می شود و هم می تواند کمک اقتصادی برای خانواده های کم درآمد و روستایی باشد.

وزیر پیشنهادی صنعت ، معدن و تجارت برنامه بعدی خود را حمایت از سرمایه گذاران بخش های خصوصی ، دولتی و خارجی اعلام کرد و گفت: اگر چه در این زمینه موانع قانونی نداریم اما موانع فرهنگی ، اجتماعی و اجرایی داریم که باید برای رفع آنها کار جدی انجام بدهیم.

نعمت زاده اشاعه فرهنگ امانت داری در میان همکارانش را برنامه بعدی خود اعلام کرد و افزود: در گذشته مشکلاتی در این زمینه داشته ایم که باید آنها را رفع کنیم .

وزیر پیشنهادی صنعت ، معدن و تجارت همکاری با سایر وزارت خانه ها برای کاهش تحریم ها را از دیگر برنامه های خود برای تصدی این وزارتخانه اعلام کرد و گفت: تحریم ها مانعی جدی برای توسعه کشور است وباید همه تلاش کنیم تا انها را رفع کنیم .

وزیر پیشنهادی صنعت معدن و تجارت در ادامه سخنان خود گفت: بعضی از مخالفان مطالبی را گفتند و درباره آقای حکیمی پور نکاتی را یکی از نمایندگان مطرح کردند  که من وارد این مطالب نمی شوم.

آقای نعمت زاده  افزود: من ساعت 12 شب  فرستادم و از بخش حقوقی شرکت پتروشیمی خواهش کردم تا پرونده ها را بررسی کنند، چرا که سال ها از آن موقع گذشته و من چیزی را به یاد ندارم.

وی ادامه داد: گفته اند که ما سیاستی را گذاشته بودیم برای توسعه صنعت بازیافت کشور که پلاستیک تولید می کنیم و این محیط زیست را آلوده می کند.

نعمت زاده افزود: در پی آن جلساتی در سازمان محیط زیست تشکیل شد و قرار شد ما از سرمایه گذارانی که در صنعت بازیافت پلاستیک کار می کنند حمایت کنیم و تسهیلاتی نیز به آنها داده شده است و حداقل می دانم که 90 درصد آن صنایع راه اندازی و فعال شده است.

وی گفت: در همین شهر تهران برخی از جوانان شبانه به دنبال جمع آوری پلاستیک هستند که این پلاستیک ها به همان کارخانجاتی می رود که آنها را بازیافت می کند.

وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت افزود: امروز صنایع بازیافت در کشور فعال شده اما کماکان باید مورد حمایت قرار گیرد و مردم در این نوع از صنایع سرمایه گذاری کنند در غیر این صورت سرمایه گذاری به این راحتی انجام نمی پذیرد.

نعمت زاده گفت: همچنین درباره فقدان سرمایه گذاری کافی در شمال کشور، اشاره شد که باید بگویم متأسفانه در اواخر سال 62 و یا اوایل سال 63 بود، دولت وقت مصوبه ای را تصویب کرد و هر گونه سرمایه گذاری صنعتی در استان های شمالی کشور را به استثنای صنایع تبدیلی کشاورزی ممنوع کرد و این موضوع باعث شد استان های شمالی کشور ما از توسعه صنعت محروم باشند.

وی افزود: ما در دولت سازندگی یکی دو بار اصلاحیه ای به این مصوبه داشتیم و حتی برای احداث شهرک های صنعتی در شمال کشور مجوز گرفتیم که خوشبختانه دهها شهرک صنعتی ایجاد شد و هم اکنون نیز آن مصوبه کان لم یکن شده است و بعد از این نیز همه ما تلاش خواهیم کرد جبران گذشته در شمال کشور شود هر چند شمال کشور دارای مزیت های فراوانی از قبیل جهانگردی و ‌ایرانگردی است.

وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه گفته می شود سرمایه گذاری های در مناطق محروم هنوز کافی نیست گفت: در چند دهه پیش 10 استان محروم داشتیم که خوشبختانه به هشت  استان رسیده است و باید با توسعه زیر ساختهای و زیر بناها مزیتهای سرمایه گذاری بخش خصوصی در این مناطق را افزایش دهیم.

آقای نعمت زاده گفت: دولت نمی تواند سرمایه گذاری ها را گسترش دهد و باید از توان بخش خصوصی استفاده کنیم و این بخش هم بر اساس اصول علمی و اقتصادی طرحهای خود را انتخاب می کند.

وی افزود: اما دولت می تواند تسهیلات مالی و اقتصادی مانند معافیت های مالیاتی و تامین وام ارزان را فراهم آورد و این موارد را پیگیری خواهم کرد.

وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت گفت: باتوجه به شرایط موجود پیشنهاد رئیس جمهور را برای حضور در کابینه پذیرفتم و اگر مرا تایید کنید و رای اعتماد بدهید با حداکثر توان در خدمت شما و دولت خواهم بود.

نعمت زاده افزود: هم اکنون مشکلاتی در حوزه تامین منابع مالی، نقدینگی، تنظیم بازار و بازار ارز داریم، اما تلاش خواهم کرد به همه وظایف خود عمل کنم و به همکاری همه شما عزیزان نیاز دارم.

وی ادامه داد: با توجه به این مسائل به صحنه آمده ام و اگر توفیق خدمت در این فرصت را داشته باشم، تلاش خواهم کرد مشکلات را به تدریج برطرف و حل و فصل کنم.

نعمت زاده در انتهای سخنان خود گفت: بیش از آن چه که قول داده ایم تلاش خواهیم کرد ، هیچ ترسی هم نداریم و به یاری خدا موفق خواهیم شد.

وی در ادامه بخشی از وقت خود را به رئیس جمهور کشورمان داد.

سخنان مخالفان و موافقان وزیر پیشنهادی صنعت

نماینده مردم پلدختر در مخالفت با وزیر پیشنهادی صنعت ، معدن و تجارت با بیان اینکه با مدیریت مقام معظم رهبری حماسه سیاسی شکل گرفت ولی بدنبال آن باید حماسه اقتصادی شکل بگیرد که تکمیل کننده حماسه سیاسی است گفت : اگر ما بتوانیم مردم را امیدوار کنیم و منجر به حماسه اقتصادی نشود کارمان ابتر است .

کائیدی در ادامه با اشاره به اینکه طبق فرمایش مقام معظم رهبری مجلس باید برای دولتها ریل گذاری کند ابراز امیدواری کرد در این جلسات بتوانیم ریلی محکم برای دولت تهیه شود که دشمنان انقلاب اسلامی بالاخص آمریکا در راس آنها مایوس شود .

وی با بیان اینکه هزاران جوان بیکار، هزاران دختر دم بخت منتظر نتایج این جلسات هستند وان شاء الله بتوانیم با توجه به شعار دکتر روحانی با تدبیر مردم را امیدوار کنیم افزود : مخالفت من با آقای نعمت زاده است .

نماینده پلدختر با بیان اینکه از استفاده از برخی الفاظ در مجلس همچنان زیر سرم رفتن فلان وزیر افزود : این ها با ادبیات مجلس سازگار نیست زیرا ماهمه باهم برادریم و مردم به ما اعتماد کرده اند تا برای آنها کار کنیم .

وی گفت : آقای نعمت زاد بعد از گذشت سی و چند سال از وزارتش باز دوباره به وزارت صنعت ، معدن و تجارت برگشته است.

وی با اشاره به خدمات آقای نعمت زاده به انقلاب افزود: در دنیا افرادی همچون آقای نعمت زاده باید در اتاق فکر باشند .

این نماینده با تاکید بر اینکه صنعت ، معدن و تجارت آزمایشگاه نیست اضافه کرد : این وزارتخانه کار اجرایی دارد و آقای نعمت زاده خودشان اذعان دارد که باید سر همه پروژه ها برود ولی سوال است که آیا ایشان این توان را دارد ؟

وی با تاکید بر اینکه آقای نعمت زاده انسان پاکدستی است و سابقه سیاسی ندارد ولی باید در راس مشاورین این وزارتخانه باشد گفت : این وزارتخانه ، 4 وزارتخانه  است و وزارت سال 68 تا76 نیست .

وی با بیان اینکه وزارت صنعت ، معدن بویژه تجارت مورد هجوم تحریم های آمریکاست افزود : معتقدیم آقای نعمت زاده با توجه به احترام کافی که برای ایشان قائلم قطعا از لحاظ جسمی توان ندارد و در دهه هفتم و هشتم زندگی است و این توان را ندارد .

نماینده پلدختر گفت: آقای نعمت زاده ؛ شما با مساله خودرو  چکار خواهید کرد ، شما هیچ برنامه ای برای رفع مشکل خودرو انجام نداده و ظاهرا در بعضی مصاحبه ها بیان داشته اید که خودرو انحصاری نیست ولی خودرو بطور کامل انحصاری است و در اختیار دو غول خودروساز است و دیدید در آخر دولت دهم چه کردند.

نماینده پلدختر در مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت: اگر خودرو در اختیار این دو شرکت بزرگ باشد باز هم قیمت آن افزایش خواهد یافت.

کائیدی افزود: شما به شکل واضح مطرح کنید که وضعیت خودرو چه خواهد شد زیرا این محصول به کالای لوکس تبدیل شده است. دسترسی مردم به خودرو واقعاً آرزوست.

وی خطاب به وزیر پیشنهادی صنعت ، معدن و تجارت گفت: شما در دوره هشت ساله از سال 68 تا سال 76 با دلار هفت تا 20 تومان چه صنعتی را در مناطق محروم ایجاد کردید.

نماینده پلدختر افزود : برخی به من تذکر دادند که مطلبی را مطرح نکنم زیرا به نفع مردم حوزه انتخابیه ات نیست.

وی افزود: استانهای محروم از جمله سیستان ، کردستان ، لرستان ، چهار محال و بختیاری ، کهگیلویه و بویراحمد قرار نیست با دولت ها نسیه معامله کنند. باید قول دهید که در این دوره هشت ساله می توانید مسئله بیکاری را حل کنید.

کائیدی افزود: شما صنعت را در چند استان تجمیع کردید با توجه به رانت های سیاسی و اقتصادی چرا اکنون در مجلس مطرح می شود که حرف مردم را نزنید زیرا به شما صنعت نمی دهند.

وی گفت: ما می خواهیم استانهای محروم برخوردار شوند و می خواهیم با مهندس نعمت زاده میثاق ببندیم تا در صورتی که رأی اعتماد را از مجلس گرفت به این استانها توجه ویژه داشته باشد.

نماینده پلدختر افزود: شما صنعت را در دوران مدیریتتان در اصفهان ، قزوین بردید ما امیدواریم این دولت با حمایت مجلس و با ریل گذاری صحیح به سرمنزل مقصود که حل معیشت مردم است ،برسد.

نماینده مردم شادگان در مجلس شورای اسلامی به عنوان مخالف وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت گفت: جناب آقای روحانی، برخی از وزرای پیشنهادی شما ایده آل نیستند، اما می توان به هیئت دولت پیشنهادی شما نمره 18داد.

تمیمی با بیان اینکه اینجانب مخالف برنامه های آقای نعمت زاده هستم نه مخالف شخصیت ایشان افزود: سن شما حدود 70 سال است و این صحیح می باشد که کوله باری از تجربه هستید، اما چقدر می توانید برای این وزارتخانه عریض و طویل وقت بگذارید.

وی با اشاره به اینکه این وزارتخانه ادغام دو وزارتخانه مهم است،  گفت: 25 سال از آخرین مسئولیت شما می گذرد و در آن زمان توانایی اداره وزارتخانه را داشتید اما آیا عقلا وزارتی که حجم کاری آن دو برابر شده توانایی اداره آن را خواهید داشت یا خیر؟

تمیمی افزود: آقای نعمت زاده، شما هشت سال وزیر صنعت بودید و در زمان تصدی شما فقط خودروسازی موفق بود آن هم خودرویی با نام پیکان که حتی برف پاک کن آن از سمت چپ به راست منتقل نشد.

وی با بیان اینکه وزیر پیشنهادی در حوزه صنعت و معدن، با توجه به مشکلات عدیده معدن چیان زحمتکش و همچنین در حوزه تجارت برنامه روشنی ندارد از نعمت زاده سئوال کرد برنامه شما درباره خام فروشی در بخش معدن چیست؟ خام فروشی که مقام معظم رهبری، بارها بر قطع آن تاکید داشته اند.

تمیمی گفت: از جناب نعمت زاده این سئوال را دارم که در حوزه اکتشاف که نقطه عطف توسعه صنعت و معدن کشور است چه برنامه ای دارید؟ آیا رئیس زمین شناسی این وزارتخانه که 18 سال است در این پست قرار دارد باز هم نگهداشته می شود یا خیر؟

وی با اشاره به اهمیت استفاده از بخش خصوصی در زمینه صنعت معدن گفت: در زمان تصدی احتمالی شما نوع بهره برداری از معادن و استفاده از بخش  خصوصی و همچنین برنامه نظارتی شما بر بخش خصوصی و مبارزه با رانتخوارها چه خواهد بود.

نماینده آستانه در مخالفت با وزیر پیشنهادی وزارت صنعت ، معدن و تجارت گفت: مخالفت من با وی به منزله مخالفت با برنامه کلان دولت آقای روحانی نیست و من موافق برنامه های وی هستم.

قربانی افزود: با شناختی که از نعمت زاده دارم وی از سرمایه های انقلاب و نظام است، ای کاش با شرایطی که وی دارد آقای روحانی در جای دیگری از آقای نعمت زاده استفاده می کرد.

وی گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت نیازمند وزیری با توان بالا و پیشتاز در عرصه تفکر و عمل است و لذا وزیر باید شرایط و شایستگی های مورد نیاز را برای اداره این وزارتخانه که از مولفه هایی چون تواناییهای فکری، جسمی، علمی و عملی ، فیزیکی و تصمیم گیری که لازمه مدیریت چنین وزارتخانه ای است برخوردار باشد.

قربانی افزود: جناب مهندس نعمت زاده آیا فکر می کنید با توجه به ایفای نقش یک وزیر، از نظر جسمی و فیزیکی دارای توانایی های لازم برای مدیریت وزارتخانه برخوردار هستید.

وی گفت: در حال حاضر 50 درصد ظرفیت سرمایه گذاری در این بخش کاهش یافته است و آقای نعمت زاده نگفته  که چگونه می خواهد میزان سرمایه گذاریها را افزایش دهد و نیز نگفته درمورد یارانه تولید چگونه این سهم را خواهد پرداخت.

قربانی افزود: عدالت در توزیع، ثروت و صنعت را در استان ها بویژه استان های شمالی اجرا نکردید این استان ها در کنار کشاورزی می توانستند صنایعی را که لطمه ای به محیط زیست وارد نکنند داشته باشند اما این اقدام شما ظلم به این استانها بود بطوریکه امروز ما شاهدیم استان های شمالی کمترین بهره وری و بیشترین فقر و بدبختی را دارند و برون رفت از این شرایط توجه ویژه دولت تدبیر آقای روحانی را در این زمینه می طلبد.

وی گفت: شما فرمودید خودرو سازی در ایران در انحصار نیست یعنی یک صنعت رقابتی است آیا واقعا صنعت خودروسازی در ایران رقابتی است؟ همه مردم می دانند که این صنعت رقابتی نیست.

قربانی افزود: آیا می دانید آلودگی محیط زیست در تهران ناشی از وجود همین صنایع است؟ آلودگی هوا عامل سقط جنین، عقب ماندگی ذهنی و سرطان ریه است و شما برای استاندارد کردن خودرو و صنایع چه برنامه ای دارید؟

وی گفت: تولید خودرو ملی را عوام فریبی دانستید آیا تولید سمند عوام فریبی است؟ در تولید و صنعت شما اشرافیت کامل را نداشتید هنگام برداشت برنج با وارد کردن برنج برنجکاران شمالی را به خاک سیاه نشاندید.

قربانی افزود: شما می دانید عده ای به روش گوناگون خودروهای لوکس وارد می کنند و آیا شما واردات خودروهای لوکس را به کالاهای اساسی و دارو ترجیح می دهید ؟

وی گفت: برنامه شما برای اصلاح نظام مالیاتی و توسعه صنعتی چگونه است و چگونه می خواهید از واردات کالاهای خارجی جلوگیری کنید.

حسن پور نماینده مردم سیرجان که در موافقت با وزیر پیشنهادی صنعت ، معدن و تجارت صحبت کرد ، آقای نعمت زاده را برندی بین المللی برای صنعت و معدن کشور دانست و گفت: آقای نعمت زاده همه سرمایه های اصلی کشور را که نیروهای متخصص و متعهد هستند به اسم و معادن کشور را مانند کف دستش می شناسد.

وی افزود: اگر دغدغه اجرای صنعت چشم انداز 1404 را دارید، برای اجرای این سند و اجرای صحیح اصل 44 قانون اساسی نیازمند مسئولانی قاطع در تصمیم گیری و انتخاب همکارانی متعهد ، متخصص  و شناخته شده در سطح جهانی هستیم.

نماینده سیرجان گفت: اکنون وزارت حساس و مؤثر در تولید و بازرگانی نیازمند مدیری مجرب و آگاه است ؛ این کشتی را ناخدایی لازم است که بتواند آن را از گرداب تحریم نجات دهد و از تعطیلی بخشهای تولیدی جلوگیری کند.

حسن پور افزود: آقای نعمت زاده نه فقط پدر صنعت ایران نام گرفته بلکه دایره المعارفی جامع از مقدورات و محدودیتهای صنعت کشور است و باید بارها به او بابت پذیرش این مسئولیت آفرین گفت.

وی با اظهار تعجب از منتقدانی که نعمت زاده را مسن دانسته اند گفت: امروز اکثریت قریب به اتفاق کسانی که در کمیسیون صنعت و معدن مجلس خدمت کرده اند از انتخاب آقای نعمت زاده به عنوان وزیر صنعت ، معدن و تجارت حمایت قاطع کردند.

نماینده سیرجان همچنین در آغاز سخنانش با قدردانی از رییس جمهور گفت: آقای دکتر روحانی ثابت کرد به شعارهایش پایبند و فردی کارآزموده در سیاست داخلی و خارجی و از علم رجال به خوبی برخوردار است.

حسن پور افزود: سند من انتخاب همکاران لایق و متعهدی مانند آقایان جهانگیری ، نوبخت و نهاوندیان و نیز انتخاب بهترین های کشور به عنوان اعضای تیم اقتصادی مانند آقایان رحمانی فضلی ، طیب نیا ، آخوندی ، حجتی ، زنگنه ، چیت چیان و ظریف است.

وی اضافه کرد: حضور دو مجتهد عالی مقام از میان شاگردان امام و رهبری یعنی آقایان پورمحمدی و علوی که خضوع و خشوع وی در برخورد با مخالفان درسی ماندنی در تاریخ کشور بود شایسته قدردانی است که امیدوارم زمینه مناسبی برای امنیت سرمایه گذاری و کارآفرینان فراهم شود.

نماینده مردم بهبهان در مجلس شورای اسلامی به عنوان موافق وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت گفت: آقای نعمت زاده را باید قدرتمندترین و تواناترین وزیر کابینه دانست.

آقای شریعتی با بیان اینکه ظرفیت امروز ملت ایران، به علت اینکه انرژی مثبت آن متحد و به سمت دکتر روحانی و دولت او سوق یافته است، غنیمتی برای دولت است، افزود: انتظار است که با کلید تدبیر ، روح تازه ای در کالبد کشور دمیده شود.

وی گفت: کابینه پیشنهادی دولت، افرادی کارآمد و کاردان هستند و عقلانیت، آشنایی به وظایف حاکمیتی، کارآزمودگی در حوزه اجرا، کارنامه دار بودن و اصالت در کنار پختگی و تجربه از مهمترین نقاط قوت آن است.

آقای شریعتی افزود: تصدی وزارت، نیازمند بلوغ و پختگی است که این موضوع در کابینه تدبیر و امید لحاظ شده است.

وی با بیان اینکه بسیاری از وزرای پیشنهادی دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند، گفت: وزیر اقتصاد شرایط اقتصادی را متحول می کند، وزیر نفت به تعبیر کارشناسان بهترین هاست و وزیر اطلاعات فهم موقعیت جمهوری اسلامی را به خوبی می شناسد و همه وزرا از بهترین ها انتخاب شده اند.

این نماینده افزود: وزیر علوم که از سابقه انقلابی برخوردار است می تواند جایگاه دانشگاهها را متحول کند .

شریعتی درخصوص پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت گفت: در برنامه آقای نعمت زاده وضع موجود و نقطه عزیمت، نقاط ضعف و قوت و فرصت ها و تهدیدها به صورت واقع بینانه نشان داده شده است نقطه قوت برنامه های اجرایی نعمت زاده قابلیت اندازه گیری آنهاست او کلی گویی نکرده بلکه برنامه اش را دقیق اعلام کرده است.

وی افزود: آقای نعمت زاده انشاء ننوشته بلکه برنامه نوشته است و در این برنامه افق و امکانی در اختیار مجلس قرار داده که با همین معیار می توان به ارزیابی عملکرد او پرداخت.

شریعتی گفت: افزایش تولید و ارزش افزوده ، توانمندسازی بخش خصوصی ، بهبود فضای کسب و کار ، کیفیت ، رقابت پذیری و سرمایه گذاری داخلی و خارجی به صورت شفاف و دقیق در برنامه ها لحاظ شده است.

وی افزود: با این تفاسیر می توان آقای نعمت زاده را فرصت آفرین دارای برخوردار از حسن شهرت ، مقتدر و قاطع دانست.

شریعتی گفت: نعمت زاده با برنامه اش نوید سیاست گذاری مدبرانه ای برای تسهیل در امور تولید را داده است.

این نماینده افزود: درک منطقی از فضای صنعت ، برخورداری از دانش روز ، خبره بودن در حوزه بازرگانی ، برآمده از دل صنعت و دارای مقبولیت در بخش خصوصی از جمله ویژگیهای بارز وزیر پیشنهادی است.

نماینده مردم بهبهان در ادامه گفت: آقای نعمت زاده مدیری است که آسیب شناسی تولید در ایران را می شناسد.

آقای شریعتی افزود : آقای نعمت زاده، زبان گفتگوی بین بخشی برای بهبود وضعیت تولید را به خوبی می داند.

وی گفت: ایشان با تعامل سازنده ای که با وزرای اقتصاد، نفت، تعاون ، جهاد کشاورزی و سایر وزرای محترم خواهند داشت چرخ های صنعت و معدن و بازرگانی را سرعتی فزاینده خواهند بخشید.

شریعتی افزود: انتظار می رود آقای نعمت زاده پس از گرفتن رای اعتماد بالا از مجلس به محورهای سپردن صنعت و تجارت کشور به مدیران توانمند و صاحب ایده و فکر، توزیع مناسب صنایع در همه جغرافیای ایران و همچنین انجام اقدامات عملی برای جلب سرمایه در بخش صنعت توجه و عنایت داشته باشند.

نماینده بهبهان ادامه داد: امیدوارم مجلس و همکاران فرهیخته با رای اعتماد و مثبت خود به آقای نعمت زاده زمینه را برای سپردن سکان صنعت، معدن و تجارت به فردی آزموده، کارکشته و توانمند فراهم کنند.

شریعتی خطاب به نمایندگان  مردم گفت: مردم در بیرون از خانه ملت، چشم امیدشان به شماست تا به کابینه آقای دکتر روحانی رای بدهید.

وی افزود: رای اعتماد شما در حفظ روحیه مردمی که شما را انتخاب کرده اند، بسیار تاثیرگذار است.

شریعتی گفت: نگاه مردمی و اسلامی داشته باشید و از نگاه های سیاسی بپرهیزیم تا هزینه های کشور کاهش پیدا کند.

وی ابراز امیدواری کرد: همه ما برای رضای مردم که رضای خدا است رای بدهیم.  

نماینده مردم آبادان که به عنوان نماینده موافق وزیر پیشنهادی صنعت ، معدن و تجارت گفت :‌ امروز از دولتی حمایت می کنم که ریاست آن را شخصی متدین ، مدیر  ، مدبر و شجاع بر عهده دارد کسی که 8 سال افتخار همکاری با او را داشتم ویکی از بهترین دولتهای طول  عمر جمهوری اسلامی ایران است.

محمد سعید انصاری افزود : بعضی ها خود را به "آقا" (مقام معظم رهبری) منتسب نکنند آیا آقا منتسب به تعداد محدودی است ؟" آقا" از آن همه است.

وی گفت: ‌حماسه سیاسی 9 دی به فرمان مقام معظم رهبری رخ داد و آقای روحانی نیز یکی از نیروهای ولایی و از مریدان آقاست و موضوع اهانت، شرط سنی و مسائل جانبی که بعضی از همکاران مطرح  کردند اشتباه بود و از هر دو طرف می خواهم ازحرفهایی که اثرات سوء ی می گذارد خودداری کنند و رای اعتماد به کل کابینه بدهند.

انصاری گفت : من افتخار دارم در دوران پاک و خوب ریاست جمهوری ایران که مقام عظمای ولایت بود و در دوران انتقال دولت به آیت الله هاشمی رفسنجانی و بعد از آن نیز در دوران خاتمی واحمدی نژاد نماینده مجلس باشم و اکنون نیز در دوران دولت آقای روحانی نماینده مجلس هستم و شهادتم برای  رضایت خداست.

نماینده موافق وزیر پیشنهادی صنعت ،‌معدن و تجارت  افزود : شناخت بعضی از همکاران از آقای نعمت زاده از خودشان نیست بلکه ناشی از فشارهای سیاسی داخلی یا بیرونی مجلس است.

وی افزود: برخی از همکارانم در مورد پتروشیمی صحبت کردند ، پدر پتروشیمی ایران آقای مهندس نعمت زاده است و بنای پتروشیمی و افزایش خدمات آن در شهرستانها و استانهای مختلف از آن اوست.

انصاری گفت: در سالی قرار داریم که مقام معظم رهبری آن را سال حماسه سیاسی و اقتصادی نامید ، حماسه سیاسی با حضور پر شور مردم ، شریف ، فهیم و دانشمند ایران اسلامی در پای صندوق های رای تحقق یافت و اکنون نوبت مسئولان نظام بویژه مجلس و دولت است که با انسجام خود در شکل گیری حماسه اقتصادی اهتمام ورزند.

وی اضافه کرد: صنعت ، معدن وتجارت نقش بسزایی درتولید ناخالص ملی و ارتقاء جایگاه صادرات و مهمتر از همه ایجاد اشتغال دارد.

نماینده موافق وزیر پیشنهادی صنعت ،‌معدن و تجارت گفت : در جامعه جوان ما که آسیب های مختلفی از جمله :  اعتیاد ، فساد و عدم تمکن مالی برای ازدواج آنان را به شدت تهدیدمی کند ایجاد اشتغال پایدار در کنار حفظ اشتغال موجود قطعا به عنوان یک راه حل و درمان مطرح است .

انصاری گفت :در شرایطی به سر می بریم ،که تحریم های ناجوانمردانه به گونه ای باتولید اشتغال آسیب جدی وارد کرده است و مجال هر گونه خطا و اتلاف زمان را گرفته است و این امر ایجاب می کند در انتخاب فرد شایسته و اصلح برای این وزارتخانه مهم بسیار دقت شود.

نماینده آبادان گفت: در حال حاضر ضروری است با به کار گیری یک فرد مومن، متعهد و متخصص در سطح این وزارتخانه آثار تخریبی تحریم های خارجی کاسته شود، نه اینکه خدای نکرده با بکار گیری شخصی که احیانا تجارب کافی را ندارد باعث تمدید اثر فشارهای ناشی از تحریم ها شود.

آقای انصاری در صحن علنی مجلس شورای اسلامی در موافقت با وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت افزود: مرور ویژگی فردی آقای مهندس نعمت زاده که شخص مجری،کارآمد،‌ متخصص، قاطع،‌ فهیم و مسلط به امور صنعت، معدن و تجارت است در کنار سوابق درخشان ایشان در مسئولیت های وزارت کار و امور اجتماعی، وزارت صنایع و همچنین مدیریت ارشد ایشان در صنایع دفاعی، پتروشیمی و وزارت نفت در راستای اصل شایسته سالاری که از شعارهای محوری رئیس جمهور منتخب است می باشد و همه موید آن است که با قاطعیت بگوییم نعمت زاده بهترین و شایسته ترین گزینه برای تصدی این مسئولیت است.

وی گفت: خدمات شایسته آقای نعمت زاده در بخشهای مختلف صنعت نفت، صنایع دفاع و پتروشیمی را همه شما نمایندگان با ذکر نیکی به خاطر دارید، البته یکی از نکاتی که نباید از نظر دور داشت این است که امور یک وزارتخانه صرفا با حضور یک شخص به مقصود نایل نمی شود و حتما به داشتن یک تیم قوی نیازمند است.

آقای انصاری گفت: از سوی بدنه این بخش یعنی صنعتکاران، معدنکاران و فعالان بخش تجاری آقای نعمت زاده از مقبولیت کاری برخوردار است.

وی افزود: آنچه از استقبال کم نظیر و پور شور بخش های مختلف صنعت، معدن و تجارت و در خصوص مطرح شدن نام آقای محمد رضا نعمت زاده برای تصدی این وزارتخانه دیده ایم همگی بیانگر امید، شور و نشاط و اظهار تمایل برای همکاری با ایشان است.

انصاری گفت: برای نمونه به نامه ای از سوی انجمن صنعت صنفی معدنی می توان اشاره نمود که برای ما نمایندگان ارسال شده است و حاکی از حمایت همه جانبه آنان از حضور نعمت زاده در کابینه رئیس جمهور یازدهم است.

وی افزود: در کنار این موضوع ارائه برنامه قوی و غنی آقای نعمت زاده به مجلس و حضور ایشان در کمیسیون های مختلف و پاسخگویی شایسته نمایندگان علاوه بر تصدی کامل ایشان به بخش صنعت، معدن و تجارت بیانگر این است که وی از تیمی قوی، متخصص و مجرب استفاده می کند.

نماینده مردم آبادان خطاب به سایر نمایندگان گفت: برادران و خواهران گرامی برنامه ارائه شده آقای نعمت زاده ویژگی های منحصر به فردی دارد که یکی از ویژگی های آن تعریف اهداف کمی و کیفی پایش است؛ این بدان معناست که ایشان خود را به طور کامل برای تصدی این وزارتخانه آماده کرده است.   

انصاری در انتهای سخنان خود افزود: امروز روز انسجام و تدبیرداخلی برای مبارزه با فشارهای داخلی و تحریم های خارجی است و لذا همگی بیاییم با رای اعتماد قاطع به مهندس نعمت زاده و سایر وزرای کابینه افراد شایسته را انتخاب و به کابینه بفرستیم.

نماینده مردم اهواز به عنوان موافق وزیر پیشنهادی صنعت ، معدن و تجارت گفت: مراتب گلایه خود را به دلیل عدم استفاده از نیروهای توانمند خوزستان در کابینه تدبیر و امید اعلام می دارم و همچنین از برادر عزیزم جناب آقای دهقان وزیر پیشنهادی دفاع متعجم که چگونه دیروز در نام بردن از اقوام ایرانی نام مردم عرب خوزستان را فراموش کرد، مردمی که 12 هزار شهید از 23 هزار شهید خوزستان را تقدیم انقلاب کردند.

سید شریف حسینی افزود:  امروز به عنوان مدافع و موافق آقای نعمت زاده اینجا ایستاده ام به نمایندگی ریاست و اکثریت اعضای کمیسیون صنایع تا سخنانی داشته باشم، متعجم از بعضی دوستان مخالف، صحبت هایی اینجا انجام شد که نه برای آقای نعمت زاده که برای بعضی از دستگاه های نظام هم مشکل ساز شد.

وی گفت: چگونه است آقای نعمت زاده با این همه پرونده، دستگاه قضا نمی تواند ایشان را احضار کند، دستگاه امنیت امروز ایشان را برای وزارت صنعت، معدن و تجارت تأیید می کند.

سید شریف حسینی گفت : این صحبت ها را از پشت این تریبون مقدس نباید داشته باشیم، آقای نجابت مشاور دولت نهم و دهم تمام صحبت های مخالف عزیز را رد می کند، ایشان در این موضوع می گوید که مسائلی که نماینده مخالف آقای نعمت زاده عنوان کرد را قبول نداشته و این مطالب را به طور قوی تکذیب می کنم.

وی گفت: در بحث آن شخص کویتی عین گفته ایشان این است { در دولت نهم از عدم ارتباط فرد سرمایه گذار کویتی با آقای نعمت زاده خبر داد و گفت یکی از افتخارات مهندس نعمت زاده مقاومت در برابر زیاده خواهی این شخص بود.}

حسینی افزود: در ارتباط با پتروشیمی کاویان که گفته شد در دولت احمدی نژاد مبلغ آن کمتر شده ولی نگفتند که قرارداد اولیه تناژ آن نیز کمتر شده، چرا ما سفسطه می کنیم برای مخالفت با یک شخص، صحبت هایی که ما اینجا انجام می دهیم دشمن را شاد می کند، صحبت ها و اطلاعاتی که به دست دشمن می دهیم باید متوجه باشیم مردم امید دارند از گل تدبیر رایحه امید به مشام برسد.

وی گفت: تدبیر و امید چون صبر و ظفر در کنار هم اند دولتمردان دولت روحانی نیز بر این باورندکه گامهایشان را پس از رأی اعتماد بالای مجلس در جاده فردای امید ولایتمدارتر اقتصاد شکوفاتر، فرهنگی غنی تر، سیاستی حکیمانه تر، مدیریتی عادلانه تر، توسعه ای فراگیرتر خواهند داشت و با یاری ذات اقدسش کمر همتی محکمتر خواهند بست تا حماسه اقتصادی را محقق سازند.

نماینده مردم اهواز افزود: آنچه مهم است بازگرداندن اعتماد عمومی نسبت به مسئولان اجرایی کشور است و بازگرداندن آرامش به فضای اقتصادی، فرهنگی و سیاسی کشور که آشفتگی آن به نفع سودجویانی است که از این شرایط بهره می برند.

سید شریف حسینی گفت: در این میان صنعت، معدن و تجارت به عنوان ستون های اقتصادی هر اقتصادی از جایگاه ویژه برخوردار است.

نماینده مردم اهواز افزود: دو عنصر مهم مدیریت و برنامه برای نیل به اهداف مهم است، هیچ مدیری بدون برنامه موفق نخواهد بود و هیچ برنامه ای بدون داشتن وزیری توانمند و قوی ما را به هدف خود نمی رساند.

وی گفت: جناب آقای نعمت زاده با کارنامه ای درخشان که در عرصه مدیریت اجرایی در حوزه های مختلف از سازمان برنامه و بودجه گرفته تا صنایع دفاع و وزارت کار و صنایع و پتروشیمی و پخش و پالایش نشان داده بهترین گزینه برای بازسازی ساختار آسیب دیده نظام صنعتی و تجاری کشور است.

حسینی افزود: مهندس نعمت زاده از جمله چهره های شاخص انقلاب است که جناب آقای دکتر روحانی به عنوان شخصی ایشان را انتخاب کرده است که به قول دوست عزیزم برند صنعت کشور ایران است.

نماینده مردم اهواز گفت: توجه داشته باشید که نقد ما باید نقد برنامه ها و شاخص هایی باشد که اینجا انجام می دهیم، امروز دیگر زمان تجربه اندوزی و آزمون و یادگیری نیست، زمان شعار نیست، ما در حال حرکتیم و خطایی چه کوچک در تصمیم گیری و اجرا تاوان سنگینی را بر اعتماد مردم تحمیل می کند، امروز به وزیرانی با برنامه و توانمند نیاز داریم، ما دیگر نیاز به لودر نداریم، لیدر می خواهیم.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
صدا
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۲۲ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۴
نمی دانم آقای روحانی چطور با این پیر ها می خواهد برای جوان ها تصمیم بگیرد من36سالم در این مدت به جز التهابات اول انقلاب وجنگ وتحریم وفقر اقتصادی وفرهنگی هیچ تجربه ای نداشتم
۰
۰

یادداشت

بیشتر
اختلافات با تعامل قابل حل است

اختلافات با تعامل قابل حل است

قانون اقدام راهبردی برای رفع تحریم‌ ها، تامین‌کننده منافع ملی کشور است. البته باید این را هم در نظر داشته باشیم که منافع ملی کشور زمانی تامین می‌شود که در کشور میان مسؤولان هم‌صدایی و میان مردم وحدت وجود داشته باشد. چرا که یکی از مولفه‌های قدرت و امنیت کشور وحدت کلمه میان مردم و همصدایی مسوولان است.

نباید پیام دوگانگی ارسال کرد

نباید پیام دوگانگی ارسال کرد

با توجه به اظهارنظر اخیر آقای عراقچی، معاون وزیر خارجه کشورمان مبنی بر بررسی پیشنهاد حضور ایران در نشست غیررسمی با حضور آمریکا باید گفت به هیچ‌وجه نباید هیچ‌گونه مذاکره‌ای چه در سطح رسمی و چه در سطح غیررسمی با حضور آمریکا انجام شود.

بی‌اثری رفتارهای نمادین

بی‌اثری رفتارهای نمادین

همزمان با افزایش تحرکات دیپلماتیک و وعده‌های جدید از سوی غرب، ایران باید به‌عنوان یک الزام استراتژیک، اقداماتی را که در قالب قانون رفع تحریم‌ها شروع کرده به‌صورت کامل ادامه دهد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر