jamejamnashriyat
کد خبر: ۵۸۱۸۴۳   ۳۱ تير ۱۳۹۲  |  ۲۱:۰۹

رئیس‌کل سازمان سرمایه‌گذاری با اشاره به وصول اعتراض رسمی ایران به بانک جهانی گفت: آنها نیز قبول دارند که باید درباره ممنوعیت پرداخت وام به ایران تجدید نظر کنند.

پیش‌تر بانک جهانی به اتهام عدم بازپرداخت اقساط، اعطای وام به ایران را متوقف کرده بود.

به گزارش تسنیم، بهروز علیشیری در رابطه با بیانیه اخیر بانک جهانی در این باره افزود: به‌محض اعلام این بیانیه نامه‌اعتراض خود را به خانم هندرسن معاون بانک جهانی اعلام کردیم. وی با اشاره به این‌که بر پایه نظام حسابرسی بانک جهانی اگر کشور عضوی بعداز شش ماه تعهدات یا اقساط سررسید خود را پرداخت ننماید در جایگاه تعلیقی قرار داشته و تا زمان پرداخت تمام اقساط وام به آن کشور تعلق نمی‌گیرد، افزود: در این شرایط کشور عضو هر میزان بدهی به بانک جهانی داشته باشد باید برای رفع این ممنوعیت پرداخت کند به‌نحوی که ایران نیز به‌عنوان یک عضو و بنیانگذار بانک جهانی این مورد را پذیرفته است.

رئیس‌کل سازمان سرمایه‌گذاری اضافه کرد: در نامه اعتراض خود به بانک جهانی عنوان کرده‌ایم که این شش‌ماه مشمول ما نمی‌شود چرا که این اتفاق خارج از کنترل ما بوده و قصور متوجه بانک جهانی است زیرا ما در اجلاس آوریل به بانک جهانی این مورد را اعلام کرده بودیم که خواستار بازپرداخت وام‌ها هستیم حتی مبالغی را نیز به بانک پرداخت کردیم اما بانک پول ما را برگردانده است.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به این‌که بانک جهانی بعد از سه ماه توانست از آمریکا اجازه دریافت پول ایران و استثناء شدن آن از تحریم‌ها را دریافت کنند، گفت: یک ماه قبل به ما اعلام کردند ما اجازه دریافت پول ایران را گرفته‌‌ایم که ما هم شروع به پرداخت کردیم و چهار فقره با مبلغ ده میلیون دلار پرداخت کردیم، اما آنان محاسبه ما را از ژانویه یعنی قبل از دریافت اجازه واریز پول انجام دادند در حالی که این محاسبه باید از ماه ژوئن انجام می‌شد.

وی با بیان این‌که اعتراض رسمی خود را روز گذشته به بانک جهانی اعلام کردیم، تصریح کرد: با توجه به این‌که روز گذشته تعطیلی آنها بوده، امروز این اعتراض را وصول می‌کنند و اکنون برای برخی از پرداختی‌ها باید سند پرداخت را ارسال کنیم که از طریق پست زمان‌بر است، به همین دلیل ما از لحظه پرداخت محاسبه می‌کنیم نه از لحظه وصول.

رئیس‌کل سازمان سرمایه‌گذاری خاطرنشان کرد: این اتفاقات مشکل ما نیست و مشکل بانک جهانی است و با بانک‌های اروپایی نیز صحبت کرده‌ایم و آنها نیز معتقدند تحریم‌ها بیشترین ضربه را به خود بانک‌ها وارد می‌کند. همچنین، راهی که بانک جهانی برای واریز پول‌ها پیدا کرده از طریق همان بانک واسطه صورت می‌گیرد که خودش معرفی کرده است. بر این اساس ما با بانک جهانی مشکلی نداشته و سهامدار بانک هستیم و باید به سهامداران توضیح دهند که چرا با شعارهای حاکمیت شرکت و شفافیت با سهامداران اینچنین رفتار می‌کنند و حتی نخبگان خود آمریکا نیز می‌دانند این کار یک رفتار سیاسی است.

این در حالی است که بانک جهانی هنوز واکنشی به اعتراض ایران نشان نداده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
گردش بیشتر جهش بیشتر

گردش بیشتر جهش بیشتر

شرایطی که امروز در کشور شاهد آن هستیم، بدون شک نشان‌دهنده وجود و گسترش ویروس جهش‌ یافته انگلیسی است؛ آن‌قدر که در آزمایش‌های جدیدی که انجام می‌دهیم، غالب بودن سویه انگلیسی ویروس درنتیجه آنها کاملا مشهود و مشخص است؛ اتفاقی که متاسفانه با مدیریت نادرست و تصمیمات بسیار نابخردانه در ستاد کرونا اتفاق افتاد و موجب شد ویروس جهش‌یافته در تمام کشور شیوع پیدا کند و همه شهرها را در بربگیرد.

همچنان خوشبین نیستیم

همچنان خوشبین نیستیم

بعد از برگزاری چند جلسه از مذاکرات کمیسیون برجام باید گفت که همچنان برای خوشبینی نسبت به ثمربخش بودن این مذاکرات زود است و ما مثل گذشته خوشبین نیستیم.

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

این روزها، روزهای سختی است. روزهایی که برگشتیم به محدودیت‌های پاییز ۱۳۹۹. روزهایی که آژیر قرمز کرونا یک‌بار دیگر در سراسر کشور به صدا در آمده است اما این بار سخت‌تر و نگران‌کننده‌تر. ابتلاها خانوادگی و سرعت انتقال بالا رفته است.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر