jamejamnashriyat
کد خبر: ۵۸۱۵۲۳   ۳۰ تير ۱۳۹۲  |  ۲۳:۱۸

رهبر معظم انقلاب در دیدار کارگزاران نظام:

اولویت اصلی کشور، اقتصاد و پیشرفت علمی است

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب، عصر دیروز در دیدار مسئولان و کارگزاران نظام، تحویل مسئولیت‌های اجرایی را فرصتی مبارک برای استمرار جهت‌گیری‌های حضرت امام خمینی (ره) در مسائل مختلف کشور خواندند و با تبیین واقعیات تاریخی و کنونی کشور تاکید کردند: مساله اقتصاد و ادامه پیشرفت‌های علمی، باید در اولویت کار همه مسئولان قرار داشته باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام‌ معظم ر‌هبری، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ابتدای سخنان خود با شکر و سپاس به درگاه خداوند متعال به سبب درک یک ماه رمضان دیگر و بهره‌مندی از برکات آن، گفتند: یکی از وظایف انسان این است که بعد از هر نصرت و تفضل الهی، تضرع و توسل به خدا را افزایش دهد. ایشان با اشاره به نصرت‌های پی در پی الهی که شامل حال ملت ایران شده است، افزودند: آخرین مورد از تفضلات الهی، نصرت بزرگ خلق حماسه سیاسی در انتخابات ریاست جمهوری بود که آثار این حماسه عظیم، بتدریج در بخش‌های مختلف آشکار خواهد شد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تقارن حرکت بزرگ سیاسی ملت ایران و ماه مبارک رمضان را یک توفیق خواندند و افزودند: ماه رمضان که ماه رحمت و مغفرت الهی و ماه انابه و توبه است با همه برکات و ادعیه و اعمال خود زمینه‌ساز توجه و تضرع بیشتر انسان به خداوند متعال است که همه باید از این فرصت بزرگ و استثنایی بیشترین بهره را ببریم.

توجه و توسل باید منجر به عمل شود

ایشان، به یاد خدا بودن چه در شرایط سختی و چه در شرایط راحتی و آسایش را ضامن حرکت تکاملی انسان برشمردند و خاطرنشان کردند: این توجه و توسل باید منجر به عمل شود که در این صورت، رکود و سکون و ناامیدی و بازگشت به عقب وجود نخواهد داشت.

رهبر انقلاب اسلامی لازمه چنین عملی را صبر و توکل دانستند و تاکید کردند: صبر به معنای پایداری، مقاومت و فراموش نکردن هدف است و توکل هم یعنی کار را انجام دادن و نتیجه را از خدا خواستن.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به نقش صبر و توکل در اعمال شخصی و همچنین امور مربوط به مدیریت کشور، چند عنصر اساسی و اصلی را در به‌کارگیری این دو مقوله دخیل دانستند و خاطرنشان کردند: اولین عنصر، انتخاب جهت درست و حفظ جهت‌گیری صحیح است.

ایشان خاطرنشان کردند: اگر جهت‌گیری‌ها، غلط انتخاب شود تلاش‌های مضاعف، نه‌تنها ما را به نتیجه‌ای نمی‌رساند بلکه از اهداف دور می‌کند.

معیار، خط امام است

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در تشریح جهت‌گیری‌های صحیح در مدیریت کشور با یادآوری سخنان خود در مراسم امسال سالگرد امام خمینی(ره) افزودند: همچنان که آن روز تاکید شد جهت‌گیری‌های صحیح انقلاب و کشور براساس قرائت معتبر امام، در همه زمینه‌ها مشخص است و نیازی به بررسی مجدد جهت‌گیری‌ها نیست.

ایشان امام را حکیم و فقیهی پخته، خردمند و آگاه خواندند و افزودند: قرائت امام که در سخنان، نوشته‌ها و آثار ایشان از جمله در وصیت‌نامه آن بزرگوار، کاملاً بیّن و آشکار است، به عنوان حجت و شاخص مورد قبول نخبگان، زبدگان، مسئولان و آحاد ملت است البته گاه تفسیر غلطی از دیدگاه‌های امام ارائه می‌شود که کار بد و خطرناکی است.

رهبر انقلاب افزودند: جهت‌گیری‌های صحیحی که امام مشخص کرده است باید در سیاست‌های کلان و خرد مدیریتی کشور، نقش برجسته و اساسی ایفا کند.

ایشان در ادامه بحث خود درباره عناصر دخیل در صبر و توکل در مدیریت کشور به‌کارگیری همه ابزارها و نیروها و نیز اولویت‌بندی را مورد توجه قرار‌دادند سپس به بررسی کلی واقعیت‌های موجود در کشور پرداختند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، در مقدمه این قسمت از سخنانشان، مقاطع تحویل مسئولیت‌ها و دولت‌ها را مقاطعی خوب و مبارک خواندند و افزودند: ورود عناصر، دیدگاه‌ها، ابتکارات و سلایق جدید به میدان جابه‌جایی قدرت ، عید و فرصت بزرگی است که باید از آن بخوبی استفاده کرد.

ایشان افزودند: بحمدالله جابه‌جایی مسئولیت‌ها در ایران اسلامی بجز سال 88 که برخی خطای بزرگی کردند و کشور را به لب پرتگاه بردند، همواره با آسایش، شادکامی و خوبی همراه بوده است.

رهبر انقلاب تاکید کردند: مجموعه، عناصر و گروهی که با فکرها و ابتکارات جدید وارد میدان می‌شوند باید با استفاده از کارهای انجام شده بنای رفیع کشور را بالاتر ببرند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به کارهای فراوان و کارهای برجسته دولت فعلی افزودند: هر مجموعه باید به مجموعه قبل از خود نگاه مثبت داشته باشد و چقدر ارزشمند است اگر دولت بعدی نیز همین مقدار یا بسیار بیشتر از این، از خود فعالیت و تلاش نشان دهد.

رهبر انقلاب سپس در نگاهی کلان به اوضاع کشور هفت واقعیت را مورد توجه قرار دادند.موقعیت جغرافیایی ممتاز، تاریخ پرافتخار و تمدن کهن و ریشه‌دار، ثروت‌ها و ذخایر طبیعی و استعداد برجسته انسانی سه واقعیت نخستی بودند که رهبر انقلاب به آنها اشاره کردند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در تشریح واقعیت چهارم افزودند: ایران در دو‌سه قرن اخیر از ناحیه استبداد و دیکتاتوری داخلی و نفوذ و تهاجم فرهنگی و سیاسی خارجی، ضربه‌های سختی خورده است که در هر گونه تحلیل کلان شرایط، باید مورد توجه قرار گیرد.

نشانه‌های حرکت پیروزمندانه 30 سال اخیر

ایشان از بیداری ملی و عمومی در سه مقطع مشروطیت، نهضت ملی شدن نفت و انقلاب اسلامی به عنوان واقعیتی دیگر نام بردند و خاطرنشان کردند: قیام ملی در مشروطیت و نهضت ملی شکست خورد اما پیروزی انقلاب اسلامی و تشکیل جمهوری اسلامی پاسخ قاطعی بود به ضرباتی که ایران از ناحیه تهاجم بیگانه دریافت کرده بود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تجربه حرکت پیروزمندانه در عرصه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، علمی و فرهنگی را ششمین واقعیتی برشمردند که باید در نگاه کلان به کشور، مد نظر قرار گیرد.

ایشان افزودند: پیشرفت اعجاب برانگیز علمی ـ‌ تاثیرگذاری غیرقابل انکار در مسائل مهم منطقه‌ای و بالطبع در مسائل جهانی ـ‌ پیشرفت‌های شگفت‌انگیز در سازندگی و چرخش کلان و 180 درجه‌ای فرهنگی نسبت به دوران طاغوت از جمله نشانه‌های حرکت پیروزمندانه 30 سال اخیر است.

رهبر انقلاب مردم‌سالاری دینی و مردم‌سالاری سالم را از بزرگ‌ترین موفقیت‌های سیاست داخلی برشمردند و افزودند: دست بدست شدن سالم و واقعی قدرت اجرایی و تقنینی آن هم بدون خدعه‌ها و شگردهای رایج در غرب، مدل جدید و ارزشمندی است که ملت ایران و نظام اسلامی به دنیا عرضه کرده است.

مجلس اقدام کند

ایشان در زمینه پیشرفت‌های داخلی به آینده پر امید و نسل جوان پرنشاط کشور اشاره کردند و در حاشیه این مساله افزودند: موضوع تحدید نسل، خطر بزرگی است که به گفته متخصصان و کارشناسان، ایران را دچار پیری عمومی و مشکلات فراوان می‌کند و باید جلوی آن را بگیریم.

رهبر انقلاب در همین زمینه خواستار توجه بیشتر نمایندگان مجلس به تقویت طرحی شدند که در زمینه تحدید نسل در مجلس در دست بررسی است.

آخرین واقعیتی که حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در نگاه کلان خود به کشور مطرح کردند جبهه عریض و طویل دشمنان و معاندان جمهوری اسلامی بود.

ایشان خاطرنشان کردند: ارتجاع، استکبار، برخی سردمداران غربی و برخی مسئولان ضعیف دولت‌های منطقه‌ای، در مقابل ملت ایران، جبهه گسترده‌ای ایجاد کرده‌اند که تاکنون در مقابل هیچ کشوری ایجاد نشده است.

رهبر انقلاب اسلامی سپس هفت واقعیت بیان شده را، مشخص کننده راه آینده برشمردند و تاکید کردند: واقعیات یاد شده نشان می‌دهد که دهه کنونی می‌تواند واقعاً به دهه پیشرفت و عدالت تبدیل شود که در این زمینه ابتکارات و فعالیت‌های مسئولان و مدیران، فرصت و نعمتی الهی بشمار می‌رود.

ایشان در نوعی جمع‌بندی خاطرنشان کردند: برای استمرار پیشرفت و ادامه حرکت به سمت اهداف آرمانی، باید با تکیه بر صبر و توکل و ایستادگی در مقابل جبهه دشمنان، ساخت قدرت ملی و درونی را استحکام ببخشیم.

مسئولان در مقابل اخم دشمن متزلزل نشوند

رهبر انقلاب اسلامی در تشریح عناصر ساخت و قدرت درونی، بر لزوم عزم راسخ مردم و مسئولان و متزلزل نشدن آنان در مواجهه با مشکلات و دشمنی‌ها تاکید و خاطرنشان کردند: مسئولان نباید به‌هیچ‌وجه در مقابل اخم و ترشرویی دشمن در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی و تبلیغاتی دچار تزلزل شوند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درخصوص اولویت‌های کنونی کشور تاکید کردند: مسئولان کلان و سیاستگذاران و همه مسئولان کشور باید در شرایط فعلی تمرکز و توجه خود را بر دو اولویت اصلی یعنی مساله اقتصاد و پیشرفت‌های علمی قرار دهند.

ایشان گفتند: حماسه اقتصادی یکی از بخش‌های شعار امسال بود که امیدواریم همانگونه که حماسه سیاسی تحقق یافت، حماسه اقتصادی نیز با همت مسئولان انجام گیرد.

رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: البته حماسه اقتصادی کار کوتاه مدت نیست اما باید شروع شود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درخصوص اولویت دیگر یعنی پیشرفت‌های علمی افزودند: سرعت پیشرفت علمی کشور در ده سال گذشته بسیار خوب بود و نباید کند شود، زیرا برای رسیدن به سطح مطلوب و خطوط مقدم دانش جهانی، نیازمند حفظ این سرعت مطلوب هستیم.

موضوع دیگری که رهبر انقلاب اسلامی در بخش پایانی سخنان خود به آن اشاره کردند، موضوع تعامل با دنیا بود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: ما همواره معتقد به تعامل با دنیا بوده و هستیم، اما نکته مهم در تعامل با دنیا، شناخت طرف مقابل و درک اهداف و شگردهای اوست، زیرا اگر او را بدرستی نشناسیم، پشت پا خواهیم خورد.

ایشان تاکید کردند: در تعامل با دنیا، نباید عملکرد دشمنان خود را از یاد ببریم حتی اگر بنابر مصالحی، آن را به روی او نیاوریم.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به اظهارات اخیر آمریکایی‌ها برای مذاکره با ایران، گفتند: در ابتدای امسال هم گفتم که به مذاکره با آمریکا خوش بین نیستم، اگرچه در سال‌های گذشته مذاکره در مسائل خاصی همچون عراق را منع نکردم.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تاکید کردند: آمریکایی‌ها غیرقابل اعتماد و غیرمنطقی هستند و در برخوردهایشان صادق نیستند.

ایشان افزودند: موضع‌گیری مسئولان آمریکایی در همین چند ماه گذشته، بار دیگر ضرورت خوش بین نبودن به آنها را تایید کرد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تاکید کردند: در تعامل با دنیا، هنر این است که بتوانید راه خود را ادامه دهید بدون آنکه طرف مقابل بتواند مانع حرکت شما بشود و اگر تعامل با دنیا منجر به برگشت از مسیر شود، یک خسارت است.

مسائل منطقه مورد توجه مسئولان باشد

رهبر انقلاب اسلامی همچنین مسائل منطقه را نیز مهم ارزیابی و خاطرنشان کردند: این مسائل باید مورد توجه مسئولان باشد.

پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور گزارش مشروحی از عملکرد هشت ساله دولت در حوزه‌های مختلف بیان کرد. گزارش رئیس‌جمهور در قالب پاسخ به 21 پرسش طراحی شده بود که در پاسخ‌ها عملکرد هشت ساله دولت با عملکرد دولت‌های قبل مقایسه می‌شد. البته احمدی‌نژاد تاکید کرد: مقایسه عملکرد دولت با دولت‌های قبل به معنای نفی خدمات ارزشمند آن دولت‌ها نیست.

رئیس‌جمهور در بخش پایانی سخنانش با تاکید بر این‌که گزارش بیان شده فقط گوشه‌ای از خدمات و فعالیت‌های دولت بوده است، افزود: همه توفیقات ملت و کشور در سال‌های اخیر آن هم در شرایطی که همه دشمنان برای کارشکنی و تشدید فشارها بسیج شده بودند در پرتو عنایات خاص الهی و لطف ویژه امام زمان (عج)،‌ حمایت‌های ارزشمند مقام معظم رهبری، ‌ بزرگواری و همدلی ملت، ‌ همکاری نهادها و دستگاه‌های مختلف و پاک دستی، ارزشمداری، عدالت‌محوری و توانایی‌های تخصصی اعضای دولت بدست آمده است.

احمدی‌نژاد با سپاس و تشکر صمیمانه از ملت ایران، رهبر فرزانه انقلاب، همکاران دولت در سراسر کشور، نهادها و دستگاه‌های مختلف و رسانه‌ها تاکید کرد: همچنان و همیشه خود را بدهکار انقلاب و امام و شهیدان بزرگواری می‌دانیم که همه توفیقات حاصل ایثار و بزرگواری آنهاست.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا خوشحال نمی‌شویم؟!

چرا خوشحال نمی‌شویم؟!

آدم‌های دنیا به اندازه زیادی آب، غذا، اکسیژن و البته خبر مصرف می‌کنند. شاید فکر کنید این مورد آخری خیلی هم نیاز نیست، اما به همان اندازه که گرسنگی ما را به دنبال خودش می‌کشد، میل به دانستن هم ما را دنبال خودش می‌برد.

اما بایدن گفته است: می‌رویم!

اما بایدن گفته است: می‌رویم!

روس‌ها ششم دی‌ماه ۱۳۵۸ وارد افغانستان شدند و ۲۶ دی‌ماه ۱۳۶۷ خارج. طی ۹ سال بیش از یک میلیون نفر را کشتند. زیرساخت‌ها نابود شد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر