بلیت تمامی سینماها و در همه سئانس‌های روز و شب ماه رمضان نیم‌بها خواهد بود

جشنواره سینمایی رمضان با طرح اذان تا اذان

سخنگوی شورای صنفی نمایش از اجرای طرح ویژه اذان تا اذان و برپایی جشنواره فیلم‌های پرفروش و محبوب گذشته در ماه مبارک رمضان خبر داد. به گفته او تنها فیلم جدید اکران در این ماه «گهواره‌ای برای مادر» است که از امروز روانه سینماها می‌شود.
کد خبر: ۵۷۷۹۸۷

به گزارش جام‌جم، باوجود فرا رسیدن ماه مبارک رمضان و به‌رغم فراخوان شورای صنفی نمایش، تاکنون تنها اکران یک فیلم جدید در این ماه قطعی شده است. برهمین اساس فیلم «گهواره‌ای برای مادر» به کارگردانی پناه برخدا رضایی از امروز چهارشنبه، نوزدهم تیر در گروه سینمایی استقلال روی پرده خواهد رفت.

همچنین با مصوبه شورای صنفی نمایش فهرست فیلم‌های قطعی اکران عید فطر هم مشخص شده است و طبق برنامه پنج فیلم «دهلیز»، «هیس! دخترها فریاد نمی‌زنند»، «فرزند چهارم»، «جابه‌جا» و «هیچ کجا، هیچ کس» روانه سینماها خواهد شد. فیلم‌های مذکور به ترتیب در گروه سینمایی آزادی، آفریقا، قدس، عصرجدید و استقلال اکران می‌شود.

حبیب کاوش، سخنگوی شورای صنفی نمایش درخصوص امتناع برخی تهیه‌کننده‌های سینما برای اکران فیلم‌های خود در ماه رمضان به جام‌جم گفت: سینما نزدیک به صد سال در ایران عمر دارد، ولی سیاستگذاران سینمایی در این مدت تصور می‌کردند ماه رمضان ماه مناسبی برای اکران و اهالی سینما نیست. سال‌ها گذشت، ولی هیچ وقت به این فکر نکردیم که دلیلش چیست. در حالی که در عمل ماه رمضان، ماهی پویاست که تحرک و سرزندگی زیادی در جامعه ایجاد می‌شود، ولی ما تاکنون شاهد این وجد در سینما نبوده‌ایم. تا این‌که این اواخر و بعد از تحقیقات بسیار دوستان به این نتیجه رسیدند که ما زمانی فیلم‌ها را اکران می‌کردیم که مردم به سبب روزه‌داری نیروهای خود را حبس کرده‌اند. آنها متوجه شدند که رهایی انرژی از زمان افطار تا سحر اتفاق می‌افتد.

کاوش ادامه داد: بنابراین در چند سال اخیر طرح ویژه اذان تا اذان شکل گرفت که به نمایش فیلم‌ها از زمان افطار تا سحر اختصاص دارد. چند دوره هم این اتفاق افتاد و تاثیر خیلی خوبی هم در فروش فیلم‌ها داشت، اما این مساله هنوز تبدیل به فرهنگ نشده و هنوز نزد برخی از تهیه‌کننده‌ها این ذهنیت وجود دارد که فیلم‌ها در این ماه نمی‌فروشند. به همین دلیل فعلا تقاضا در این زمینه کم است، اما این دلیل نمی‌شود که ما از عملکرد و رویکرد تازه خود دست بکشیم.

سخنگوی شورای صنفی نمایش از اجرای ویژه طرح اذان تا اذان در ماه رمضان امسال هم خبر داد و گفت: بلیت تمامی سینماها و در همه سئانس‌های روز و شب در ماه رمضان نیم بها خواهد بود. همچنین اعلام کردیم سینماها بعد از پایان سئانس‌های همیشگی خود و تا زمانی که مخاطب دارند حتی تا سحر می‌توانند به فعالیت و نمایش فیلم ادامه دهند.

کاوش از ارائه تسهیلات برای فیلم‌های اکران عید فطر هم سخن گفت و افزود: اگر فیلم جدیدی به ثبت نرسد، پخش‌کننده‌های آثار اکران عید فطر می‌توانند پس از پایان شب‌های قدر و یک هفته زودتر از عید فطر فیلم‌های خود را اکران کنند. ما به عنوان تشویق این یک هفته را جزو زمان نمایش آنها در نظر نمی‌گیریم.

وی درباره اکران فیلم‌های جدید در ماه رمضان هم گفت: تاکنون فقط فیلم «گهواره‌ای برای مادر» برای نمایش در این ماه اعلام آمادگی کرده که از چهارشنبه نوزدهم تیر در گروه استقلال روی پرده می‌رود.

سخنگوی شورای صنفی نمایش از برپایی جشنواره فیلم‌های پرفروش گذشته در ایام ماه رمضان خبر داد و گفت: برای اولین بار به سینماها اجازه دادیم که اگر موفق به جذب فیلم دلخواهی برای اکران نشدند، می‌توانند از فیلم‌های پرفروش و محبوب گذشته که منع قانونی نداشته باشند برای نمایش در ماه رمضان و در طرح اذان تا اذان استفاده کنند. این حرکت برای هرچه گرم‌تر‌کردن رونق سینماها در ماه رمضان پیش‌بینی شده است نا نشان دهیم این ماه حتی بضاعت تبدیل شدن به بهترین فرصت اکران را هم دارد.

کاوش اعلام کرد که هیچ‌کدام از فیلم‌های در حال حاضر اکران هنوز به کف فروش نرسیده‌اند و فعلا به نمایش خود در سینماهای تعیین شده ادامه می‌دهند.

علی رستگار‌ /‌ گروه فرهنگ و هنر

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها