jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۵۷۵۷۶۷   ۱۰ تير ۱۳۹۲  |  ۲۱:۵۶

رئیس‌جمهور آمریکا بر ای دفاع از برنامه‌های جاسوسی آژانس امنیت ملی این کشور، به صورت تلویحی سرویس‌های اطلاعاتی اروپا را به جاسوسی از آمریکا متهم کرد.

اوباما اروپایی‌ها را به جاسوسی از آمریکا متهم کرد

باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا روز دوشنبه در دفاع از برنامه‌های جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا، گفت همه آژانس‌های اطلاعاتی دنیا از جمله آژانس‌های اروپایی عملکردی مشابه دارند و این روش‌ها مختص آمریکا نیست.

باراک اوباما که در کنفرانس خبری در دارالسلام پایتخت تانزانیا سخن می‌گفت، در برابر پرسش خبرنگار شبکه سی‌بی‌اس که از او در مورد خشم کشورهای اروپایی از افشای برنامه‌های جاسوسی آمریکا پرسید، در حالی که به نظر دستپاچه می‌رسید، پاسخ داد: در پایتخت‌های اروپایی هم، افرادی هستند که اگر نخواهد در مورد صبحانه من هم بدانند، حداقل می‌خواهند بدانند من در مورد چه چیزهایی صحبت می‌کنم.

روزنامه «گاردین» روز دوشنبه با استناد به مدارک جدیدی که «ادوارد اسنودن» افشاگر آمریکایی منتشر کرده، گزارش داد که آژانس امنیت ملی آمریکا از 38 سفارتخانه کشورهای مختلف از جمله سفارتخانه‌های متحدان اروپایی جاسوسی می‌کند.

انتشار این گزارش که مکملی بود بر گزارش‌های چند هفته اخیر از برنامه‌های گسترده جاسوسی آمریکا، خشم بسیاری از مقامات کشورهای مختلف از جمله آلمان، ایتالیا و فرانسه را در پی داشت. حتی «فرانسوا اولاند» رئیس‌جمهور فرانسه تهدید کرد که اگر این موضوع به درستی روشن نشود، می‌تواند مذاکرات پیمان تجاری آمریکا-اروپا را تحت تأثیر قرار دهد.

اوباما در صحبت‌های امروزش با توجیهی عجیب برای جاسوسی سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا گفت استفاده‌کننده نهایی از اطلاعات جمع‌آوری شده، شخص او است، و او هم دلیلی نمی‌بیند که از این اطلاعات استفاده کند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مدیحه‌ای برای یک جاسوس

مدیحه‌ای برای یک جاسوس

مدت‌هاست این ستون منتظر است؛ چشم انتظار تولد و به دنیا آمدن. قصه از مرثیه شروع شد. یلی، فرهیخته‌ای، فحلی دستش از دنیا کوتاه شده بود. چند خطی به یادش ادای دین کردم. چند روز بعد بزرگ دیگری پرکشید. باز باید می‌نوشتم.

ظهور قدرت‌های نوین تشدید افول آمریکا

ظهور قدرت‌های نوین تشدید افول آمریکا

ایالات‌ متحده‌آمریکا در تلاش برای حفظ هژمونی در حال افول خود، در پرونده‌های خاصی، متوسل به تحریم‌های یکجانبه برای اعمال فشار بر قدرت در حال ظهور چین شد. یکی از پاشنه‌های آشیل اژدهای خفته از نظر واشنگتن، هنگ‌کنگ است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر