jamejamnashriyat
کد خبر: ۵۷۳۷۰۵   ۰۳ تير ۱۳۹۲  |  ۲۰:۱۵

مدیرکل سلامت خانواده،‌ جمعیت و مدارس وزارت بهداشت از ابلاغ دستورالعمل سیاست‌های جدید جمعیتی کشور به دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور خبر داد.

علی سنگی در گفت‌و‌گو با فارس درباره آخرین سیاست‌های وزارت بهداشت برای رشد نرخ جمعیت گفت: با توجه به سیاست کشور مبنی بر افزایش جمعیت، دستورالعمل شماره یک درباره سیاست‌های جدید جمعیتی را بتازگی به معاونت‌های بهداشتی دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور ابلاغ کردیم.

وی درباره جزئیات این دستورالعمل افزود: فرهنگ‌سازی و جلب مشارکت دیگر نهادها برای سیاست‌های جدید جمعیتی نظام، اطلاع‌رسانی به دیگر نهادها حتی نمایندگان مجلس، ستادهای امنیت غذای استان برای حرکت در این راستا در این دستورالعمل مد نظر قرار گرفته است.

سنگی با اشاره به این‌که در سیاست‌های جدید جمعیتی دو رویکرد مد نظر قرار گرفته، تصریح کرد: به استان‌ها و شهرستان‌هایی که نرخ باروری آنها کمتر از میانگین کشوری است با رویکرد اطلاع‌رسانی آگاهانه و آزادانه به خانواده‌ها برای افزایش جمعیت وارد شدیم، ولی در استان‌هایی که نرخ باروری در حد مطلوب و حتی بالاتر از میانگین کشوری قرار دارد، رویکرد ما آموزش و پیشگیری از بارداری‌های ناخواسته و جلوگیری از بارداری‌های پرخطر است.

مدیرکل سلامت خانواده،‌ جمعیت و مدارس وزارت بهداشت بر این نکته تاکید کرد که رویکرد ما در سیاست‌های جدید جمعیتی، سلامت خانواده و مادر است.

ارائه خدمات پیشگیری از بارداری به طور هدفمند

وی در پاسخ به این‌که شنیده می‌شود با تغییر سیاست نظام برای افزایش جمعیت، وسایل پیشگیری از بارداری در خانه‌های بهداشت دیگر به طور رایگان در اختیار مادران قرار نمی‌گیرد، تصریح کرد: ارائه خدمات به افراد دارای رفتارهای پرخطر، مادرانی که بارداری‌های پرخطر دارند و اقشار آسیب‌پذیر همچون سنوات گذشته ادامه دارد.

مدیرکل سلامت خانواده وزارت بهداشت ادامه داد: ولی در استان‌هایی که نرخ رشد جمعیت پایین است دیگر به خانمی که تازه ازدواج کرده مانند قبل خدمات پیشگیری ارائه نمی‌شود بلکه فاصله گذاری‌های مناسب برای بارداری و آگاهی لازم برای فرزند پروری قبل، ‌حین و بعد از بارداری آموزش داده می‌شود.

سنگی درباره برنامه‌های وزارت بهداشت برای روز جهانی جمعیت(بیستم تیرماه) خاطرنشان کرد: امسال تعاملات برون بخشی را با سازمان‌هایی که در حوزه جمعیت تجربه داشته‌اند، برقرار کردیم و روز جهانی جمعیت را هفدهم تیر به طور مشترک با سازمان ثبت احوال برگزار می‌کنیم.

وی، شعار امسال روز جهانی جمعیت را سلامت باروری جوانان اعلام کرد و گفت: برنامه‌های مختلفی را برای آگاهی دادن به جامعه آماده کرده‌ایم که اعلام خواهیم کرد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نکات مثبت و منفی مذاکرات وین

نکات مثبت و منفی مذاکرات وین

یک نکته مثبت و خوب مذاکرات وین این است که مسؤولان دولت با یک موضع عقلانی و مبتنی بر سیاست قطعی نظام در مذاکرات سطح کارشناسی حاضر شده‌اند.

مصونیت جوانان از کرونا، باطل است

مصونیت جوانان از کرونا، باطل است

از ابتدای شیوع کووید ۱۹ در جهان، ناشناخته بودن ویروس کرونا تنها محدود به درک مردم عادی نبود و این ویروس برای جامعه پزشکی هم ناشناخته بود.

خودمان به خودمان رحم کنیم

خودمان به خودمان رحم کنیم

متاسفانه کرونا روی زندگی همه تأثیر منفی گذاشته است. به‌خصوص هنرمندان و پیشکسوت‌هایی مثل من که حدود ۱۵- ۱۴ ماه است که هیچ پیشنهادی را قبول نکردم.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر