jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۵۷۰۳۳۹   ۲۱ خرداد ۱۳۹۲  |  ۲۱:۲۰

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در دیدار جمعی از جوانان فعال دانشجویی از تهران، قم و دیگر استان‌های کشور با تاکید بر شور و نشاط جوانی در عمل و ادبیات حماسی در جوانان کشور گفت: موقعیت کنونی جمهوری اسلامی ایران خطیر است و باید افرادی در مصدر امور قرار گیرند که بتوانند خواسته‌های جوانان را درک کرده و کشورمان را به موقعیت واقعی خود برگرداند نه این‌که به دلیل بی‌تدبیری و افراط گرایی زمینه تهدید و تحریم‌های بیشتر دشمنان را فراهم کنند.

واکنش هاشمی رفسنجانی به عدم احراز صلاحیتش

عضو خبرگان رهبری، با اشاره به توجه ویژه دین مبین اسلام به عقلانیت، تفکر و آزادی بیان و گفت‌وگو که پیامبر بزرگ اسلام الگوی این رفتار در عصر خود بودند، گفت: لازمه اقناع مردم بویژه جوانان، مذاکره، مشورت و تعامل با تمام گروه‌های عضو خانواده انقلاب است.

وی با استناد به آیه‌های سوره آل‌عمران در خصوص مباهله که خداوند می‌فرماید: استدلال‌های خود را با دیگران در میان بگذارید و اگر نپذیرفتند مباهله کنید، افزود: این نشان عظمت پیامبر اسلام است که در عین حقانیت، منطق مذاکره و گفت‌وگو را برای ترویج و معرفی اصول دین مبین اسلام بکار می‌گیرد و در شرایط امروز نیز همین روش باید الگو و سرمشق مسئولان کشور باشد.

وی افراط گرایی را بدترین آفت برای جوامع بشری توصیف کرد و افزود: از ابتدای مبارزه تا کنون از افراط و تفریط حذر داشته‌ام و سعی کرده‌ام همیشه در خط اعتدال و منطق قدم برداشته تا دچار نقصان نشویم.

هاشمی رفسنجانی در تشریح دلایل حضور خود در انتخابات اخیر ریاست جمهوری گفت: بنده واقعا تصمیمی برای حضور نداشتم ولی وقتی با تقاضاهای جمع کثیری از جوانان و قشرهای مختلف مردم و علما و مراجع مواجه شدم با یک کلمه‌ای که در جواب آنان اظهار داشتم که نمی‌گویم نمی‌آیم ولوله‌ای در محافل افراطیون ایجاد کرد، هجمه‌های خود علیه بنده را با توسل به هر شیوه‌ای تشدید کردند، در نهایت به دلیل این‌که نمی‌خواستم مستبد به رای باشم تصمیم به حضور در انتخابات گرفتم.

وی با اشاره به این‌که اکنون از شرایط بوجود آمده راضی هستم، گفت: تنها دلیلی که باعث حضور بنده شد و آن را نیز قبل از ثبت نام خدمت رهبری معظم انقلاب گفتم خلق حماسه سیاسی مورد نظر ایشان بود.

هاشمی‌رفسنجانی با اشاره به تحمل بداخلاقی‌ها و تخریب‌هایی که طی سال‌های گذشته تا کنون از سوی افراطیون بی‌ریشه متوجه ایشان بوده است، گفت: البته مرز نقادی و انتقاد سازنده از تخریب جداست و بنده در این سال‌ها سعی کرده‌ام بر اساس اخلاق اسلامی صبر و تحمل را پیشه خود کنم که به لطف خداوند تا کنون در این مسیر قدم گذاشته‌ام.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص علت عدم احراز صلاحیت خویش مدعی شد: با توجه به شور و نشاطی که در سراسر کشور پس از اعلام حضورم در انتخابات ایجاد شد و از آنجایی که در مسیر تایید صلاحیت بنده نیز بهانه و مشکلی نبود، یک مقام ارشد امنیتی، برخلاف عرف و قانون، شخصا در جلسه بررسی صلاحیت‌ها در شورای نگهبان حضور یافت که ابتدا مورد اعتراض برخی از اعضای شورای نگهبان نیز قرار گرفت و نهایتا به اعضای شورای نگهبان گفت، که حضور هاشمی در انتخابات می‌تواند موجب پیروزی قاطع و با رای بالای مردم شود که با راه و رسم آنها سازگار نیست و لذا این شورا را متقاعد کرد که به بهانه شرایط جسمی رای به عدم احراز صلاحیت بنده دهند.

وی افزود: البته به رغم اطلاع کافی از موانع ایجاد شده و مباحث انجام شده در محافل مختلف علیه بنده بویژه در شورای نگهبان، هیچ وقت بخاطر مصالح نظام اسلامی نخواسته‌ام با اختلاف و دعواهای سیاسی وحدت جامعه مخدوش شود، ولی برخی واقعیت‌ها باید در تاریخ ثبت شود.

هاشمی‌رفسنجانی به سابقه دعوت خود از آقای ناطق‌نوری برای پذیرفتن کاندیداتوری ریاست جمهوری اشاره کرد و گفت: پس از این‌که ایشان دعوت بنده را نپذیرفت مشترکا به آقای دکتر حسن روحانی پیشنهاد کردیم که ایشان به صورت مشروط پیشنهاد مارا پذیرفت.

هاشمی رفسنجانی با تجلیل و قدردانی از شخصیت علمی و متعهد دکتر عارف، اعلام انصراف ایشان را تصمیمی بزرگ و ارزشمند خواند و بیان کرد: دکتر عارف یکی از عالم‌ترین شخصیت‌های دانشگاهی در رشته خود بوده و شخصیت متعهد و با اخلاقی است.

وی افزود: آقای دکتر عارف برای جلوگیری از تفرقه، این مسیر را انتخاب کرد، چرا که ایشان از ابتدا نیز برای هوا و هوس قدم در این میدان نگذاشته بود و شخصیتی نجیب و با اصالت و متدین دارد.

هاشمی رفسنجانی افزود: نهایتا حجت الاسلام والمسلمین خاتمی که ایشان نیز ساعت‌ها مشورت و افکارسنجی و نشست با مشاوران داشت به دکتر عارف پیشنهاد انصراف داد که در نهایت آقای عارف نیز در کمال فروتنی آن را پذیرفت.

هاشمی رفسنجانی شرکت در انتخابات را اصلی مهم و ضروری دانست و ضمن دعوت از همه مردم برای حضور پرشور در پای صندوق‌های رای افزود: آقای دکتر حسن روحانی با مشورت بنده قدم در راه انتخابات گذاشت و با احترامی که برای کاندیداهای دیگر قائلم به دکتر روحانی رای می‌دهم و ایشان را برای تصدی قوه مجریه مناسب‌تر می‌دانم.

وی گفت: بدانید که رای اظهار عقیده بسیار مهمی است که نباید آن را کوچک شمرد و باید به دور از هرگونه تعصب و افراط باشد. چرا که در آینده نزد خداوند و مردم باید پاسخگو باشیم.

وی افزود: تفکرات و عقاید آقای دکتر روحانی برای همه مشخص شده است و امیدوارم حماسه سیاسی مورد نظر رهبری با تدبیر مسئولان و امانتداری صحیح آنها اتفاق بیافتد.

در ابتدای این دیدار تنی چند از دانشجویان به نمایندگی از حضار، با بیان دغدغه‌ها و مشکلات جامعه بویژه جوانان، خواستار رهنمودهای آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در خصوص مسائل مطروحه و بویژه انتخابات شدند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ali
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۵۳ - ۱۳۹۲/۰۳/۲۲
به نام خدا- بدخواهان باید بدانند هاشمی زنده‌است چون نهضت زنده است. خداوند انسانها را بارنگ ها ونژادها وافكارمتفاوتی خلق كرده تا باكمك به هم امورات خودراتكمیل نمایند . پس دراداره یك كشورهم باید ازسلایق دیگران استفاده نمود ویك سویه نگری نداشته باشیم . امیدواریم بامدیریت افرادی چون آقای روحانی وباهدایت آقای هاشمی رفسنجانی ودیگربزرگان بتوانیم ازافراط وتفریط موجود درجامعه پرهیزنماییم .
۰
۰
سامنی
New Zealand
۱۲:۵۱ - ۱۳۹۲/۰۳/۲۲
آقای رفسنجانی شما به عنوان یك پیشكسوت سیاسس انقدركه بایدفكراصلاح مملكت باشی نبایدبه فكرموضع گیری وجبهه كشی باشی
۰
۰
روح الله
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۲۱ - ۱۳۹۲/۰۳/۲۳
جناب آقای هاشمی اصل این است كه مردم شما را دوست دارند. حضرت امام اگه پیروز شدند چون مردم او را دوست داشتند و شاه هر چه مقاومت كرد دوستی مردم نسبت به امام(ره) بیشتر شد. من به وضوح شاهد آن هستم كه محبوبیت شما نزد مردم زیاد شده ودرجلسه ای نیست كه از شما نام نیك نبرند.
۰
۰

یادداشت

بیشتر
اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

دومین سفر خارجی رئیس‌جمهور همچون نخستین سفر برای حضور در اجلاسی بین‌المللی است که در یکی از کشورهای آسیای میانه برگزار می‌شود؛ اجلاس سران سازمان اکو در عشق‌آباد ترکمنستان.

بسیج و بیانیه گام دوم انقلاب

بسیج و بیانیه گام دوم انقلاب

بسیج یکی از مهم‌ترین مواریث امام و انقلاب ماست که توانسته در مقاطع مختلف خدمات گسترده‌ای به ایران عزیز داشته باشد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها