یکی از بچه‌ها عصبانی و کلافه، به ضد انقلاب اسیر شده گفت:"می‌دانی با کی صحبت می‌کنی؟ ایشان فرمانده ماست." او باور نمی‌کرد. می‌گفت: "شما دروغ می‌گویید، او یک فرد معمولی است، اگر فرمانده است پس درجه‌هایش کجاست؟"
کد خبر: ۵۶۹۴۸۶
اگر بروجردی فرمانده است پس درجه‌هایش کجاست؟

یکی از همرزمان شهید محمد بروجردی معروف به مسیح کردستان در نقل خاطره‌ای از او چنین روایت می‌کند:

"یکی از ضد انقلاب‌ها را اسیر کرده بودیم. شهید محمد بروجردی خیلی آرام و با حوصله بازجویی می‌کرد. او مدام از جواب دادن طفره می‌رفت و این مسئله بقیه را کلافه کرده بود. اما بروجردی خونسرد بود. با هم می‌خندیدند تا اینکه بالاخره بروجردی برای وضو گرفتن بیرون رفت. یکی از بچه‌ها عصبانی و کلافه، به او گفت:"می‌دانی با کی صحبت می‌کنی؟ ایشان فرمانده ماست".

ضدانقلاب اسیر باور نمی‌کرد. می‌گفت: "شما دروغ می‌گویید، او یک فرد معمولی است، اگر فرمانده است پس درجه‌هایش کجاست؟ و ..." ما می‌دیدیم که بروجردی بین دوست و دشمن فرقی نمی‌گذارد. با هر دوی آن‌ها رئوف و مهربان بود."

سردار شهید "محمد بروجردی"، در سال 1333 در یکی از بخش های شهرستان بروجرد دیده به جهان گشود. با اوج گیری روند انقلاب اسلامی در دوازدهم بهمن 1357 و هم زمان با ورود پیروزمندانه حضرت امام(ره)ه به ایران، به امر شهید بهشتی و با نظارت شهید حاج مهدی عراقی، مسئولیت تشکیل و سرپرستی حفاظت از رهبر کبیر انقلاب به شهید بروجردی محول شد.

شهید محمد بروجردی، از پایه گذاران اصلی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود. بروجردی فرمانده قرارگاه حمزه سید الشهدا(ع)، در جوانی برای آموزش‌های نظامی و فراگیری فنون چریکی عازم سوریه و لبنان شد و بعد از آن به نیروهای تحت فرماندهی شهید چمران پیوست. شهید بروجردی بعد از فرمان امام خمینی(ره) برای سرکوبی ضد انقلابیون عازم پاوه و سپس کردستان شد.

در کردستان تمام حرکات ضدانقلاب را به عنوان فرمانده عملیات زیر نظر داشت. در جریانات پاوه، درگیری سنندج و حوادث دردناک شهرهای کردستان همواره یکه‌تاز مقابله با ضدانقلاب بود و شهرها یکی پس از دیگری با دلاوری‌های شهید بروجردی و یارانش آزاد شد. مردم کردستان با علاقه عجیبی او را دوست داشتند. او همواره می‌گفت باید حساب مردم را از ضدانقلاب جدا کنیم. به خاطر این برخورد گرم و صمیمی با مردم آن منطقه بود که به او لقب "مسیح کردستان" داده بودند. او به سید الشهدای کردستان نیز معروف بود. او در اول خرداد 1362 براثر انفجار مین به شهادت رسید.(تسنیم)

 

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها