مدیر کل نشر و ریالی بانک مرکزی اعلام کرد:

چاپ اسکناس‌های درشت‌ را در دستور کار داریم

علیرغم کاهش سرانه اسکناس در کشور هنوز فاصله زیادی با استانداردها داریم به همین دلیل یکی از برنامه‌های ما چاپ و توزیع اسکناس‌های درشت‌تر است.
کد خبر: ۵۶۹۱۵۳
چاپ اسکناس‌های درشت‌ را در دستور کار داریم

بهزاد قیاسوند مدیر کل نشر و ریالی بانک مرکزی در پاسخ به این سوال که چرا در خودپردازها تاکید بیشتر بر روی ارائه اسکناس‌های درشت تر است؟ گفت: میزان خدمات دهی خودپردازها زیاد است بنابراین از اسکناس‌های درشت‌تر استفاده می‌شود.

وی گفت: اگر خودپردازها اسکناس ریزتری ارائه دهند تعداد شارژ این دستگاهها بیشتر شده و باعث می‌شود در مواقعی از روز خالی شوند.

وی با بیان این‌که حدود 41 درصد اسکناس‌ها از لحاظ قطعه و برگ اسکناس‌های دو هزار تومانی، پنج هزار تومانی و 10 هزار تومانی است، گفت: ایران چک‌ها از لحاظ مبلغ حدود 54 تا 55 درصد را در زمینه پرداخت‌ها به خود اختصاص داده‌اند و در واقع می‌توان گفت که تکیه اصلی مردم بر روی ایران چک است.

مدیر کل نشر و ریالی بانک مرکزی با بیان اینکه به لحاظ برگی حدود 94 تا 95 درصد چاپ به صورت اسکناس و حدود پنج درصد به صورت ایران چک است اظهار کرد: به لحاظ مبلغی، ایران چک حدود 55 درصد را به خود اختصاص می‌دهد و مردم در 60 تا 70 درصد مبادلات خود از ایران چک استفاده می‌کنند.

وی عنوان کرد: انتشار اسکناس‌های 100 و 200 ریالی توسط بانک مرکزی دیگر صورت نمی‌گیرد و به جای این دو اسکناس از معادل مسکوک آن استفاده می‌کنیم.(ایسنا)

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها