هشدار معاون بهداشتی وزارت بهداشت:

سالانه 700 هزار ایرانی به زیر خط فقر می روند

مسوول دبیرخانه کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشکی گفت: ابتلا به سرطان ریه با مصرف بی رویه قلیان افزایش می یابد.
کد خبر: ۵۶۸۹۴۰
افزایش ابتلا به سرطان ریه با مصرف بی رویه قلیان

خدیجه محصلی با بیان این مطلب، افزود: فرد مبتلا به بیماری های مختلف ریه اگر به استعمال دخانیات و کشیدن قلیان ادامه دهد بدون شک مبتلا به سرطان ریه و دستگاه تنفسی خواهد شد.

وی تصریح کرد: قلیان کشیدن، حجم تنفسی بدن را کاهش داده و مواد سمی ناشی از نوع توتون و تنباکوی قلیان، سلامت افراد را با خطر روبه رو می کند.

محصلی با یادآوری اینکه مکش های عمیق و رطوبت حاصل از آب ناشی از قلیان، سبب بروز بیماری های ریوی، سرطان های مختلف از جمله سرطان ریه و معده می شود، افزود: هر وعده قلیان برابر مصرف یک پاکت سیگار بوده و قلیان در هر بار مصرف، دود بسیار زیادتری را در مقایسه با کشیدن یک نخ سیگار ایجاد می کند .

مسوول دبیرخانه کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشکی اظهارداشت: مقدار نیکوتین موجود در یک وعده قلیان کشیدن با مقدار نیکوتین در بسته کامل سیگار برابری می کند.

محصلی افزود: میزان و عمق در حرکت دادن آب قلیان بسیار مهم بوده و قلیان با وجود اینکه کمتر مصرف می شود اما حجم دودی که از طریق آن وارد بدن می شود، ۱۰ تا ۲۰ برابر دود ناشی از مصرف سیگار است.

وی تصریح کرد: منوکسید موجود در دود قلیان در مقایسه با سیگار و اثرات آن برای مصرف کننده و همچنین افراد در معرض دود تحمیلی، به مراتب بیشتر است. دود از طریق مخاط دهان و حنجره جذب بدن می شود و آثار سوء خود را حتی در هوایی که دود قلیان آزاد می شود بر جای می گذارد.

مسوول دبیرخانه کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه دم های عمیقی که فرد برای جذب دود می زند، تخریب های جدی به حبابچه های ریه وارد می کند، توضیح داد: تحقیقات نشان داده که مواد داخل لوله قلیان حاوی صدها نوع قارچ و میکروب بوده و این قارچ ها و میکروب ها به راحتی توسط دود، وارد سیستم تنفسی شده و ایجاد عفونت می کند و منجر به سرطان ریه می شود. (ایسنا)

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها