jamejamnashriyat
کد خبر: ۵۵۷۸۲۰   ۰۷ ارديبهشت ۱۳۹۲  |  ۱۹:۱۹

مصطفی رحماندوست، نویسنده و شاعر شناخته شده حوزه کتاب کودک و نوجوان کشورمان تاکنون 172 عنوان کتاب را از زمان آغاز فعالیتش در این حوزه به چاپ رسانده است. رحماندوست این روزها مجموعه چند جلدی چیستان‌ها را برای عرضه در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران آماده کرده است. او که معمولا کتاب‌هایش از شمارگان بالایی برخوردار است نسبت به سرانه مطالعه کتاب کودک و نوجوان در کشور ناراضی است و می‌گوید با یک ضرب و تقسیم ساده می‌توان دریافت که سال گذشته به هر دو کودک و نوجوان ایرانی تنها یک کتاب می‌رسید.

آقای رحماندوست نمایشگاه کتاب نزدیک است، آیا کتاب جدیدی عرضه خواهید کرد؟

بله، یک مجموعه هفت جلدی به نام چیستان‌ها توسط انتشارات آبرنگ آماده انتشار شده است. البته یک کتاب گویا، از مجموعه یک کتاب چهار جلدی به نام «پنج انگشت بودن» که قبلا منتشر شده بود هم عرضه خواهد شد. در واقع امسال انتشارات نوین کتاب با گویاسازی و کارآهنگ‌سازی روی 20 ترانه کتاب قبلی من آن را با شکلی جدید منتشر کرده که در نمایشگاه عرضه می‌شود.

جزئیات بیشتری از کتاب چیستان‌ها می‌گویید؟

این کتاب، 16 صفحه‌ای است و البته هر جلد نام جداگانه‌ای دارد، اما سرفصل آن چیستان‌هاست و برای رده سنی پیش‌دبستانی است. موضوع آن بیشتر در مورد وسایل پیرامون بچه‌هاست.

شما سال‌های زیادی است که در حوزه کودک و نوجوان فعالیت دارید،‌ شرایط فعلی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

باید ببینیم با وضع قیمت‌ها استقبال از خرید کتاب چگونه می‌شود. مردم با توجه به تورم، قدرت خریدشان پایین آمده و هزینه‌هایشان بالا رفته است و از طرف دیگر به دلیل هزینه‌های کاغذ و چاپ قیمت کتاب افزایش یافته است. طبیعی است که چنین روندی روی اولویت خرید مردم تاثیر می‌گذارد و همه این مسائل نیز روی تیراژ و فروش کتاب تاثیر می‌گذارد.

این موضوع قطعا بر سرانه مطالعه کتاب کودکان و نوجوانان هم تاثیر خواهد گذاشت.

پارسال با حسابی که کردم دیدم تعداد جلد‌های کتاب چاپ شده را اگر تقسیم بر تعداد کودکان کشور کنیم به هر دو کودک و نوجوان ایرانی فقط یک جلد کتاب در سال می‌رسد که این بسیار کم است.

به نظرتان مشکل از طرف خانواده‌هاست؟

مشکل فقط والدین نیست، مشکل به همه برمی‌گردد. از یک طرف خانواده‌ها به قصه‌خوانی و شعر‌خوانی برای کودکانشان توجه نشان نمی‌دهند و این نیاز را احساس نمی‌کنند که برای کودکانشان کتاب داستان خرید کنند و از طرف دیگر آموزش و پرورش ما هم در این زمینه باید وارد شود و در مدارس، شاهد رونق کتابخوانی باشیم.

سیما رادمنش ‌‌/‌‌ فرهنگ و هنر

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
گردش بیشتر جهش بیشتر

گردش بیشتر جهش بیشتر

شرایطی که امروز در کشور شاهد آن هستیم، بدون شک نشان‌دهنده وجود و گسترش ویروس جهش‌ یافته انگلیسی است؛ آن‌قدر که در آزمایش‌های جدیدی که انجام می‌دهیم، غالب بودن سویه انگلیسی ویروس درنتیجه آنها کاملا مشهود و مشخص است؛ اتفاقی که متاسفانه با مدیریت نادرست و تصمیمات بسیار نابخردانه در ستاد کرونا اتفاق افتاد و موجب شد ویروس جهش‌یافته در تمام کشور شیوع پیدا کند و همه شهرها را در بربگیرد.

همچنان خوشبین نیستیم

همچنان خوشبین نیستیم

بعد از برگزاری چند جلسه از مذاکرات کمیسیون برجام باید گفت که همچنان برای خوشبینی نسبت به ثمربخش بودن این مذاکرات زود است و ما مثل گذشته خوشبین نیستیم.

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

این روزها، روزهای سختی است. روزهایی که برگشتیم به محدودیت‌های پاییز ۱۳۹۹. روزهایی که آژیر قرمز کرونا یک‌بار دیگر در سراسر کشور به صدا در آمده است اما این بار سخت‌تر و نگران‌کننده‌تر. ابتلاها خانوادگی و سرعت انتقال بالا رفته است.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر