jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۵۲۴۸۹   ۰۱ آذر ۱۳۸۳  |  ۲۲:۵۴

سرپرست وزارت راه و ترابری ایران سرمایه گذاری های لازم را برای تکمیل محورهای ریلی و جاده ای ایران و افغانستان 2 میلیارد دلار پیش بینی کرد.


احمد صادق بناب ، شنبه شب در اجلاس سه جانبه حمل و نقل ایران ، ازبکستان و افغانستان در تهران گفت : اجرای این طرحها منجر به رونق اقتصادی ایران و گسترش فعالیت در راهگذر شمال جنوب خواهد شد. وی تاکید کرد: برای رونق حمل و نقل ترانزیتی شمال جنوب ، تاکنون چندین پروژه مهم حمل و نقلی بین 2کشور افتتاح شده است . سرپرست وزارت راه و ترابری افزود: برای اجرایی کردن توافقنامه روسای جمهوری ایران ، افغانستان و ازبکستان در زمینه جاده ای و ریلی ، اقدامات وسیعی صورت گرفته و تعداد پروژه های حمل و نقلی در ایران و افغانستان 40 مورد است . به گفته وی ، از این تعداد طرحها ، 8 پروژه در خاک افغانستان و بقیه در ایران قرار دارد که تعدادی از آنها به بهره برداری رسیده و بقیه در حال اجراست . بناب درباره اجرای تعدادی از طرحهای حمل و نقلی ایران در افغانستان ، گفت : بخش اعظم جاده 122کیلومتری دوغارون به هرات ساخته شده است و بزودی افتتاح خواهد شد. وی با اشاره به بهره برداری از پل مهم (ابریشم) که بتازگی با حضور هیات هایی از ایران ، افغانستان و ازبکستان افتتاح شد، گفت : همزمان با افتتاح این پل ، جاده میلک به زریج نیز به بهره برداری رسید. به گفته وی ، پروژه احداث جاده هرات - میمنه یکی دیگر از طرحهاست . طول این جاده نزدیک به 60 کیلومتر است که با تجهیز کارگاه ، عملیات ساختمانی آن بزودی آغاز خواهد شد. ایجاد 2 کارخانه برای آسفالت چند خیابان در شهر طالقان افغانستان نیز یکی دیگر از طرحهاست که پس از خرید تجهیزات ، با کمک بلاعوض ایران این خیابان ها آسفالت می شود ، همچنین ایران 10دستگاه هواشناسی در افغانستان ایجاد خواهد کرد. بناب درباره تعدادی از پروژه های راهگذر شمال - جنوب در داخل ایران که در دست اجراست ، گفت : تاکنون بخشی از جاده 270کیلومتری چابهار به ایرانشهر از طریق نیکشهر احداث شده است ، ضمن آن که در کنار آن جاده 55کیلومتری جدید ایجاد می شود.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایان احتکار مسکن؟

پایان احتکار مسکن؟

نخستین مصوبه مجلس یازدهم که به‌طور مستقیم به مطالبات مردم اختصاص داشت، مربوط به مالیات بر خانه‌ های خالی (احتکار مسکن) و اصلاح قانون مالیات‌ ها در این زمینه بود.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چندی پیـش محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در جریان حضور وزیرخارجه در صحن مجلس و پس از قانع نشدن نمایندگان از پاسخ‌های وزیرخارجه، در جملاتی به بیان ضرورت احیای دپیلماسی اقتصادی در این وزارتخانه کلیدی پرداخت و عنوان کرد: باید نام وزارت خارجه را تغییر دهیم و اگر نیاز است این کار را هم دنبال کنیم و نام آن را به وزارت خارجه و تجارت امور بین‌الملل تبدیل کنیم.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر