jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۵۱۴۰۴۳   ۱۵ آبان ۱۳۹۱  |  ۰۰:۰۴

نمایشگاه بین‌المللی مطبوعات و خبرگزاری‌ها، نوزدهمین سالگرد برپایی خود را در حالی به پایان برد که هیچ دوره‌ای از آن با رخدادهای کنونی روبه‌رو نبود.

بحث معضلات اقتصادی، تحریم‌ها و برخی بزرگنمایی‌های سیاسی، جنجال‌های فرهنگی، اجتماعی و ورزشی از یک سو و گرانی کاغذ، مشکلات حوزه چاپ، توزیع و مسائلی از این دست که اقتصاد نشریات را بدون هیچ تعارفی با دشواری روبه‌رو ساخته، آن هم در شرایطی که بسیاری از افراد سیاسی درصدد جذب آرا و حمایت افکار عمومی برآمده‌اند، از سوی دیگر موجب شد تا معاونت مطبوعاتی به‌صراحت در گفت‌وگوی خود با خبرنگاران به مناسبت نمایشگاه نوزدهم اعلام کند: «نمایشگاه باید فضایی با نشاط باشد، نه جایی برای مانور سیاستمداران». بر کسی پوشیده نیست که در روزهای پیش از برگزاری نمایشگاه، شاهد برخی بزرگنمایی‌های سیاسی بودیم که گرچه با معیارهای ژورنالیستی همچون برجسته‌سازی مطابقت داشت، اما هماهنگ با فرمایشات مقام معظم رهبری درخصوص ایجاد آرامش و جلوگیری از تنش در سال حمایت از تولید و سرمایه ایرانی در جامعه نبود. چنان که منافع اقتصادی، جایگزین مصالح جامعه آن هم در شرایطی حساس شد و برخی از روزنامه‌ها و نشریات، تنها برای آن که فروش خود را چندبرابر کنند یا نامشان را مطرح سازند، دست به بدعتی این گونه زدند.

از این مسائل که بگذریم، به جرأت می‌توان گفت اگر بیاموزیم چگونه به جای برجسته‌سازی در اختلافات سیاسی و دولتی، درصدد عملیاتی‌کردن فرهنگ مطالبات بدون جنجال برآییم و در تعامل و احترام به یکدیگر در شرایط حساس کنونی فائق آییم، کاملا مدبرانه عمل کرده‌ایم و این هنری است که حضور 2380 نشریه و روزنامه در830 غرفه کنار هم، فارغ از تنوع دیدگاه‌های سیاسی و فکری در نمایشگاه امسال، به صاحبنظران سیاسی آموخت. وگرنه دامن زدن به اختلافات و سلائق متنوع، بدون توجه به پیامدهای آینده آن در جامعه، در مکانی که روزنامه‌های متعددی از کشورهای مختلف دنیا در آن حضور دارند، چیزی جز ضد تبلیغ و بهانه‌دادن به دست کسانی نیست که مترصد دامن‌زدن به اختلافات بین‌المللی، آن هم از بعد سیاسی و اقتصادی هستند. امسال 260 غرفه به غرفه‌های نوزدهمین نمایشگاه بین‌المللی مطبوعات نسبت به سال پیش افزوده شده بود که این رخداد با شعار «کلام صادقانه، نگاه منصفانه»، هدفی جدی را دنبال می‌کرد، هدفی فارغ از جنجال که بر پایه انصاف و صداقت استوار است و قصد دارد از این پس، فرهنگ نقادی را نیز در مطبوعات اشاعه دهد.

مرتضی فغانی ‌/‌ جام‌جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عراق خواهان تعادل سیاسی است

عراق خواهان تعادل سیاسی است

با توجه به شرایط خاص و ویژه‌ای که در آن آقای مصطفی الکاظمی به‌عنوان نخست‌ وزیر عراق انتخاب شد، باید به این نکته توجه داشت که وی به‌عنوان بالانس کننده میان نیروهای مؤثر در کشور عراق مطرح است.

ویروس در جهش است

ویروس در جهش است

این روزها بحث درباره جهش‌ های ویروس داغ است؛ دیروز نایب‌ رئیس‌ مجلس از شواهد تایید نشده‌ای گفت که از جهش ویروس ایرانی در قزوین حکایت دارد، پس از او رئیس روابط‌ عمومی وزارت بهداشت نیز به این موضوع پرداخت و گفت تاکنون افزون بر ۷۰ جهش در ایران شناسایی شده که البته هیچ‌ کدام تغییر معناداری در رفتار ویروس ایجاد نکرده و اطلاق واریانت (گونه) جدید به آنها درست نیست.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

گفت‌و گو با دکتر حسن گلچین‌ نژاد دزفولی، استاد دانشگاه و معلم باسابقه‌ای که به کودکان کار مهاجر در خیابان درس می‌دهد

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر