jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۵۱۰۴۴۸   ۲۹ مهر ۱۳۹۱  |  ۰۰:۰۳

تهران امسال بیشترین آمار ازدواج را نسبت به دیگر شهرهای کشور و استان‌های سمنان و ایلام کمترین آمار ازدواج را داشته‌اند

ارائه بسته پیشنهادی «9گانه ازدواج» به هیات دولت

معاون فرهنگی و امور تربیتی وزارت ورزش و جوانان از ارائه بسته پیشنهادی 9گانه ازدواج در هفته ازدواج به هیات دولت خبر داد. به گزارش ایسنا، سیدباقر پیشنمازی در نمایشگاه و جشنواره ملی «پیوند آسمانی» به محتویات این بسته پیشنهادی اشاره کرد و گفت: افزایش هدیه ازدواج دستگاه‌های دولتی، حمایت از ازدواج کارکنان دستگاه‌های دولتی، پیش‌بینی ظرفیت‌های مشاوره‌ای و قانونمند کردن آنها برای ترغیب جوانان به امر مشاوره و ارائه بسته‌های مشاوره‌ای، پیش‌بینی مسکن ارزان قیمت براساس ماده 3 قانون تسهیل ازدواج جوانان، راه‌اندازی سامانه ملی جوانان و تدارک بانک اطلاعات ازدواج جوانان در این سامانه از محتویات این بسته پیشنهادی است.

وی در ادامه به یکی از اقدامات اساسی وزارت ورزش و جوانان که برای اولین بار در کشور بعد از پیروزی انقلاب اسلامی صورت گرفته، اشاره و اظهار کرد: رویکرد بومی اسلامی در بازنگری شیوه‌ها و روش‌های مشاوره‌ای و تحول مشاوره براساس فضای بومی کشور یکی از اقدامات اساسی وزارتخانه در امر مشاوره ازدواج برای جوانان است.

پیشنمازی ادامه داد: در تفاهم‌نامه‌ای که با مراکز علمی کشور مبادله شده، تربیت مشاورانی براساس انسان‌شناسی اسلامی و قرآنی در دستور کار قرار گرفت.

معاون فرهنگی و امور تربیتی وزارت ورزش و جوانان همچنین از تصویب آیین‌نامه صدور پروانه برای مراکز مشاوره ازدواج در ماه‌های آینده خبر داد و گفت: آیین‌نامه ماده 43 قانون برنامه پنجم توسعه در جهت اعتباربخشی و ساماندهی مراکز مشاوره متناسب با فرهنگ اسلامی ایرانی با تاکید بر مشاوره ازدواج و تحکیم خانواده است که در دستور کار قرار گرفته و در ماه‌های آینده تصویب و ابلاغ می‌شود.

تهران، رکورددار آمار ازدواج

رئیس مرکز مطالعات و پژوهش‌های راهبردی وزارت ورزش و جوانان نیز گفت: براساس آمار اعلام شده سازمان ثبت‌احوال، تهران امسال بیشترین آمار ازدواج را نسبت به دیگر شهرهای کشور داشته است.

به گزارش ایسنا، محمدتقی حسن‌زاده افزود: در سه ماهه نخست امسال، بالاترین درصد ازدواج در کل کشور به ترتیب در استان‌های تهران با 46/10 درصد، خراسان رضوی با 92/8 درصد و خوزستان با 43/7 درصد بوده و کمترین آمار ازدواج مربوط به استان‌های سمنان با 65/0 درصد و ایلام با 83/0 درصد است.

رئیس کمیته علمی و پژوهشی ستاد هفته ازدواج اضافه کرد: جوانان ما در حال حاضر در بهترین شرایط سنی ازدواج‌اند، اما با این وجود، وضع ازدواج نگران‌کننده است و حل این بحران، عزم جدی همه دستگاه‌های مرتبط با حوزه جوان را می‌طلبد.

وی با بیان این که خانواده‌ها مهم‌ترین عامل موثر بر همسرگزینی فرزندان هستند، تصریح کرد: مهم‌ترین مساله در حوزه ازدواج، نبود آگاهی و شناخت برای انتخاب همسر مناسب است. خانواده‌ها باید در این زمینه نقش فعال داشته باشند، چون طبق آمار، جوان‌ها بیشتر از مراکز مشاوره، به نظر خانواده‌شان اهمیت می‌دهند. پدر و مادرها سعی دارند نقش اول را در ازدواج فرزندانشان ایفا کنند، ولی باید جوانان را نیز درک کنند.

حسن‌زاده تصریح کرد: براساس مطالعات انجام شده، جوانان ما در مورد ملاک‌های همسرگزینی با فرهنگ اسلامی و ایرانی هماهنگ هستند؛ اما چون شرایط جامعه برای ازدواج بهنگام خیلی مساعد نیست، مشکلاتی نظیر کاهش آمار ازدواج پیش آمده است. بیشترین مشکل جوانان در ازدواج، انتخاب همسر است و در این زمینه نیازمند شناخت و آموزش هستند.

تحکیم خانواده با آموزش 150 هزار نفر

همچنین معاون امور خانواده مرکز زنان ریاست‌جمهوری گفت: بیش از ۱۵۰ هزار نفر از زنان خانه‌دار، دانشجویان متاهل، دانش‌آموزان و کارگران به منظور تسهیل در تشکیل خانواده و تحکیم و تقویت نهاد خانواده آموزش دیده‌اند.

زهرا سجادی در گفت‌وگو با فارس، افزود: با هدف آموزش خانواده‌ها براساس الگوهای رفتاری اهل‌بیت(ع)، کاربردی‌کردن الگوهای ارزشی ـ دینی در میان اعضای خانواده و تقویت و تعالی فرهنگ و تعمیق باورهای دینی خانواده‌ها در بین اقشار مختلف طرح رحمت را اجرایی کردیم.

وی اظهار کرد: این طرح درصدد است با نگاهی جامع به حوزه زنان و خانواده به رصد و پایش مسائل این حوزه پرداخته و چهار وجه اساسی یا سیاست راهبردی را در برنامه‌ریزی‌های کلان مدنظر قرار دهد.

معاون امور خانواده مرکز زنان ریاست‌جمهوری درباره این سیاست‌های راهبردی گفت: تسهیل در تشکیل خانواده، تحکیم و تقویت نهاد خانواده، ایمن‌سازی و مصونیت خانواده و ترمیم خانواده آسیب‌دیده، سیاست‌های مدنظر این مرکز است.

سجادی با بیان این که تاکنون در چهار گروه مخاطبان آموزش دیده‌اند، تصریح کرد: حدود 2000 زن خانه‌دار با سرفصل‌های آموزشی تربیت فرزند، اصول همسرداری، حجاب و عفاف، آسیب‌شناسی خانواده در فضای مجازی، اصلاح الگوی مصرف و خانواده موفق تحت‌آموزش قرار گرفتند.

وی افزود: به 80 هزار نفر از دانشجویان متاهل هم آموزش‌هایی در زمینه مهارت‌های بعد از ازدواج، مهارت برقراری ارتباط موثر، مهارت تربیت فرزند و فرزندآوری، مهارت مدیریت زن، زیبایی و سلامت (عفاف و حجاب)، مهارت برنامه‌ریزی اقتصاد و خانواده، مهارت خودشناسی و روابط سالم و سازنده همسران ارائه شد.

معاون امور خانواده مرکز زنان ریاست‌جمهوری در زمینه آموزش دانش‌آموزان گفت: بیش از ده هزار نفر تحت آموزش مباحث اعتقادی، مباحث اخلاقی، بررسی آسیب‌های فضای مجازی بر خانواده و مهارت‌های زندگی در چهار منطقه شهر تهران قرار گرفتند.

وی در مورد آخرین گروهی که در طرح «رحمت» شرکت داشتند، عنوان کرد: حدود 32 هزار کارگر هم با سرفصل‌های تربیت فرزند، اصول همسرداری، حجاب و عفاف، بررسی آسیب‌شناسی خانواده در فضای مجازی، اصلاح الگوی مصرف و همچنین خانواده موفق آموزش دیده‌اند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نگاه طالبان به ابتکار صلح منطقه‌ای

نگاه طالبان به ابتکار صلح منطقه‌ای

موضوع دیدار هیات طالبان با مقامات جمهوری اسلامی از منظرهای مختلفی قابل بررسی است. شاید ریشه اصلی این مساله به روابط بین طالبان و آمریکا برگردد.

مشتری بانک درگیر شناسه شهاب نیست

مشتری بانک درگیر شناسه شهاب نیست

کد یا شناسه شهاب همان شناسه‌ای است که بانک‌ها مشتری را از طریق آن شناسایی می‌کنند،یعنی برای اشخاص حقیقی کد ملی، اشخاص حقوقی شناسه ملی و برای اتباع خارجی همان شماره فراگیر اتباع خارجی است.

فرانسه بر مدار سیاست اجبار

فرانسه بر مدار سیاست اجبار

سیاست‌های فرانسه طی سال‌های گذشته تابعی از سازوکارهای دیپلماسی اجبار،‌ همکاری‌های حقوقی و فشارهای سیاسی علیه ایران بوده است.

گفتگو

بیشتر
پشت صحنه یک «دعوت نحس»

گزارش جام‌جم از تولید جدیدترین سریال ماورائی تلویزیون که بعد از مدت‌ها قرار است روی آنتن برود

پشت صحنه یک «دعوت نحس»

راه میانبر رشد کسب‌وکار

گفت‌وگو با دکتر علی رودگر، از پایه‌گذاران هک رشد کسب‌وکار در ایران که موجب رشد بسیاری از کسب‌وکارهای نوپا و بزرگ‌ مقیاس کشور شده است

راه میانبر رشد کسب‌وکار

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر