jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۴۹۹۲۰۰   ۰۹ شهريور ۱۳۹۱  |  ۱۹:۰۰

گفت‌و‌گو با دکتر معرفت غفاری، جنین‌شناس و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

قبل از ازدواج از شانس باروری خود مطمئن شوید

در گذشته‌های دور، ناباروری یکی از مهم‌ترین علل جدایی یک زوج محسوب می‌شد. در این بین، زنان به علت باورهای نادرست مردمان آن زمان، بیشترین بار عاطفی را به دوش می‌کشیدند، اما امروزه تکنولوژی‌های نوین به کمک زوجین آمده و با پیش‌روگذاشتن شیوه‌های مختلف تقریبا 90 درصد مشکلات ناباروری زنان و مردان را برطرف کرده است. شاید خیلی از افراد ندانند که قبل از ازدواج هم علائم و شیوه‌هایی وجود دارد که فرد بسادگی متوجه ناباروری خود باشد و بتواند با پیشگیری بسیاری از مسائل و مشکلات بعد از ازدواج خود را برطرف کند. اهمیت این موضوع باعث شد با دکتر معرفت غفاری، جنین‌شناس و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت‌وگو کنیم.

نسبت ناباروری بین مردان و زنان به چه میزان است؟ آیا این گفته درست است که زنان سهم بیشتری در ناباروری دارند؟

هر دو زوج به نسبت 50 درصد در ناباروری دخیل هستند. به همین دلیل، گفتن این که زنان سهم بیشتری در ناباروری دارند، کاملا اشتباه است.

آیا در حال حاضر امکان شناسایی و تشخیص ناباروری قبل از ازدواج وجود دارد؟

بله، در حال حاضر بررسی‌ آنالیز منی مردان و شرح حال وضعیت مرتب یا نامرتب بودن سیکل قاعدگی، بررسی رشد موی زائد و چاقی بیش از حد زنان و همچنین بررسی آزمایش هورمونی از وضعیت تخمدان خانم‌ها از مهم‌ترین روش‌های شناسایی و تشخیص ناباروری قبل از ازدواج است. علاوه بر این، انجام سونوگرافی هم می‌تواند وضعیت رحم دختران را بدون انجام روش تهاجمی قبل از ازدواج مورد بررسی قرار دهد.

اصولا ناباروری ژنتیکی است یا تحت تاثیر عوامل اکتسابی امکان ایجاد آن وجود دارد؟

در حال حاضر، عوامل متعددی در ایجاد نازایی دخیل است. یکی از این عوامل، مساله ژنتیک است، اما می‌تواند تحت تاثیر سایر عوامل اکتسابی مانند محل زندگی، وضعیت تغذیه و نوع رفتار هم باشد.

بیشتر چه افرادی با چه نوع شغلی در معرض خطر ناباروری قرار دارند؟

در اغلب موارد، مردانی که در محیط‌های گرم مانند نانوایی مشغول کار هستند یا پلیس‌های راهور که در کنار جاده انجام وظیفه می‌کنند و تحت تاثیر مواد آلاینده قرار دارند یا کسانی که در محیط‌هایی مانند پمپ بنزین کار می‌کنند یا رانندگانی که مدت طولانی روی صندلی می‌نشینند و در معرض گرما هستند، بیش از سایر مردان در معرض خطر ناباروری قرار دارند، زیرا محیط‌های بسیار گرم و مواد آلاینده شیمیایی می‌تواند روی عملکرد اسپرم این افراد اثر منفی بگذارد. همچنین مواد شیمیایی محیط‌های آرایشگاه‌ها و حشره‌کش‌ها می‌تواند روی اسپرم مردان و تخمک زنان تاثیرگذار باشد و موجب نازایی این افراد شود.

تماس با مواد سمی در حین کار مثل جیوه و مس، چقدر در ایجاد اختلال ناباروری تاثیرگذار است؟

آلاینده‌های محیطی مانند سرب، مس، جیوه و مواد دندانپزشکی مانند آمالگام که مقادیر زیاد جیوه دارد و همچنین استفاده بیش از حد کنسروها و ظروف پلاستیکی که ساخته دست بشر است، همگی می‌تواند روی قدرت باروری مردان و ایجاد اختلال در تولید اسپرم تاثیر بگذارد. طبق بررسی‌هایی که به انجام رسیده، هم‌اکنون وضعیت اسپرم مردان نسبت به 50 سال گذشته، 50 درصد افت پیدا کرده که اگر این وضعیت ادامه پیدا کند، شاید طی 50 تا 60 سال آینده شاهد عقیم شدن مردان باشیم.

ازدواج‌های دیرهنگام چقدر در ناباروری دخیل است؟

قدرت باروری زنان مربوط به یک محدوده سنی خاصی است. معمولا کیفیت تخمک‌ خانم‌ها از 35 سالگی به بعد پایین می‌آید به همین دلیل اگر ازدواج دیر صورت بگیرد، می‌تواند در ناباروری زنان نقش داشته باشد.

آیا عفونت هم سهمی در ناباروری زنان و مردان قبل از ازدواج دارد؟

معمولا مساله عفونت قبل از ازدواج رخ نمی‌دهد، چون عفونت به دنبال مسائل جنسی به وجود می‌آید. این عفونت می‌تواند روی وضعیت اسپرم‌ها اثربگذارد و کیفیت آن را پایین بیاورد. عفونت دهانه رحم و رحم خانم‌ها هم می‌تواند باعث ایجاد شرایطی شود که جنین نتواند در رحم جایگزین شود.

سهم اضطراب و استرس در ایجاد ناباروری چقدر است؟

اضطراب و استرس مهم‌ترین نقش را در سیستم ناباروری به عهده دارد، زیرا ترشح هورمون‌های جنسی تحت تاثیر هورمون هیپوتالاموس است. این هورمون ارتباط مستقیمی با سیستم عصبی مرکزی دارد. بنابراین هرگونه استرس و اضطرابی می‌تواند روی غده هیپوتالاموس و هیپوفیز تاثیر بگذارد و در نهایت موجب اختلال کامل ترشحات غدد جنسی شود.

هر‌دو زوج به نسبت 50 درصد در ناباروری نقش دارند. به همین دلیل گفتن این که زنان سهم بیشتری در ناباروری دارند، کاملا اشتباه است

به عنوان مثال، زنانی که فعالیت‌های بدنی سنگین و شدید می‌کنند، دچار آمنوره یا اختلال سیکل قاعدگی می‌شوند. گاهی با استرس خیلی شدید هم چنین وضعیتی رخ می‌دهد و باعث می‌شود اصلا تخمک‌گذاری صورت نگیرد. استرس شدید در مردان هم باعث توقف اسپرم می‌شود.

استفاده از وسایل الکترونیکی مانند لپ‌تاپ یا تلفن همراه که گاهی با کمربند به کمر بسته می‌شود، چقدر می‌تواند در ناباروری زنان و مردان دخیل باشد؟

امروزه از لحاظ علمی ثابت شده وسایل الکترونیکی مانند مایکروویو، موبایل و... که از خود تشعشعاتی ساطع می‌کنند، اگر به صورت مرتب و نزدیک محل تخمدان و بیضه مورد استفاده قرار بگیرند، می‌توانند تاثیر منفی روی کیفیت و کمیت تخمدان‌ها و اسپرم‌ها بگذارند.

استعمال مواد مخدر و دخانیات چطور، آیا می‌تواند موجب نازایی شود؟

به طور کلی آزمایش‌های مختلف ثابت کرده است که استعمال مواد مخدر از جمله سیگار، شیشه و... می‌تواند روی کیفیت و کمیت اسپرم مردان و تخمک زنان تاثیر منفی داشته باشد. این تحقیقات نشان داده است که میزان اسپرم مردان سیگاری نسبت به سایر مردان بسیار کمتر است و کشیدن متناوب سیگار می‌تواند میزان اسپرم‌های Y (کروموزوم‌های تعیین‌کننده جنسیت پسران)‌ را بیش از اسپرم‌های X (کروموزوم‌های تعیین‌کننده جنسیت دختران)‌ تحت تاثیر قرار دهد. سیگارکشیدن در زنان هم می‌تواند در یائسگی زودرس و بافت پوششی رحم زنان تاثیر منفی بر جای بگذارد و از جایگزینی جنین جلوگیری کند.

آیا از لحاظ علمی اثبات شده است که الکل می‌‌تواند باعث ناباروری شود؟

بله، به طور علمی اثبات شده که مصرف الکل در صورتی که اعتیادآور باشد، می‌تواند تاثیر منفی روی تخمدان‌ها و بیضه‌ها بگذارد.

گاهی شنیده می‌شود بیماری دیابت هم می‌تواند باعث ناباروری شود. آیا این گفته صحت دارد؟

مردان دیابتی دارای فشار خون بالایی هستند. این افزایش فشار خون می‌تواند باعث اختلال جنسی و به‌طور غیرمستقیم باعث ناباروری باشد. در زنان هم این بیماری می‌تواند از طریق ایجاد اختلالات هورمونی سبب اختلال تخمک‌گذاری شود.

فرزانه صدقی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نقطه طلایی

نقطه طلایی

یک) عکس را خیلی وقت است گذاشته‌ام. جایی که همیشه جلوی چشمم باشد. پشت عکس، بابا با خودکار آبی و خط شکسته نستعلیق نوشته: «باغ اکبرآقا- نوروز۱۳۶۵ - با محمدمهدی جان».

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

حملات و ترورهای مرگبار در سراسر افغانستان به امری روزمره بدل شده‌است. هر کسی هم می‌تواند هدف باشد.

رشته ‌کوه‌هایی به نام پدر

رشته ‌کوه‌هایی به نام پدر

از یک سنی به بعد، دیگر شخص و انسان نیستند. تبدیل می‌شوند به یک مفهوم. یک مکتب، یک تفکر. بعضی وقت‌ها با یک من عسل نمی‌شود خوردشان.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر