jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۴۹۶۴۶۲   ۳۱ مرداد ۱۳۹۱  |  ۱۳:۲۶

مدیر کاخ موزه گلستان اعلام کرد که کارشناسان سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) برای بازدید از کاخ گلستان در دهه اول شهریور ماه امسال به تهران سفر می‌کنند.

"مسعود شریفی" با بیان اینکه این کارشناسان برای بررسی پرونده کاخ گلستان که قرار است در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت برسد، به ایران می‌آیند؛ گفت: زمان دقیق این سفر هنوز مشخص نشده است.

وی افزود: اکنون کاخ موزه گلستان زیر تیغ جراحی مرمت کاران قرار دارد و کار تعویض کاشی‌ها، کف سازی و فضا سازی موزه‌ها با همکاری شهرداری تهران در حال انجام است که این اقدامات هفته آینده به پایان می‌رسد تا کاخ موزه گلستان آماده پذیرایی از مهمانان اجلاس جنبش عدم تعهد شود.

مدیر مجموعه کاخ موزه گلستان اظهار داشت: ساماندهی حریم کاخ تاریخی گلستان و فضاسازی اطراف این کاخ از اوایل مرداد ماه با همکاری شهرداری منطقه 12 تهران آغاز شد و هفته آینده به پایان می‌رسد.

پرونده کاخ گلستان، اسفند ماه سال گذشته به یونسکو ارسال و در اجلاس کمیته میراث جهانی این سازمان که تیر ماه در شهر سن پطرزبوگ روسیه برگزار شد، به عنوان یکی از پرونده‌های ایران برای اجلاس سال آینده مورد تایید قرار گرفت.

تیم کارشناسی یونسکو قصد دارد در سفر به تهران ضمن بازدید از نقاط مختلف این کاخ، دستورات و نکات ضروری را برای رفع کاستی‌ها در جهت ثبت کاخ گلستان به مسوولان ایرانی اعلام کند.

مجموعه کاخ گلستان، یادگاری به جای مانده از ارگ تاریخی تهران محل اقامت شاهان سلسله قاجار و از زیباترین و کهن ترین بناهای پایتخت 200 ساله ایران است؛ سابقه تاریخی ارگ سلطنتی که محدوده مکانی تاریخی آن را در شمال خیابان و میدان امام خمینی (سپه) در سمت غرب خیابان خیام، در شرق خیابان ناصر خسرو و در جنوب خیابان پانزده خرداد و میدان ارگ تشکیل می دهد، به روزگار صفویه باز می گردد.

ایوان تخت مرمر، خلوت کریمخانی، اتاق موزه (تالار سلام) و حوضخانه آن، تالار آینه ، تالار عاج یا سفره خانه ،تالاربرلیان یا سفره خانه،تالاربرلیان یا تشریفات، ساختمان کتابخانه، عمارت شمس العماره، عمارت بادگیر و حوضخانه وسیع آن، تالار الماس، کاخ ابیض، چادر خانه از جمله بخش‌های این مجموعه تاریخی است.

کاخ گلستان تنها بنای پایتخت به شمار می‌رود که برای ثبت در میراث جهانی به یونسکو پیشنهاد شده است.(ایرنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تلاش آمریکا برای اجماع سیاسی علیه پرونده‌ هسته‌ای‌ ایران

تلاش آمریکا برای اجماع سیاسی علیه پرونده‌ هسته‌ای‌ ایران

خبرگزاری بلومبرگ خبر داده‌است مقامات آمریکایی پیش‌ نویس قطعنامه‌ای را تهیه کرده‌اند که هدف آن انتقاد از ایران به دلیل افزایش فعالیت‌های هسته‌ای است و از ایران می‌خواهد به طور کامل با بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی‌اتمی همکاری کند.

نقطه طلایی

نقطه طلایی

یک) عکس را خیلی وقت است گذاشته‌ام. جایی که همیشه جلوی چشمم باشد. پشت عکس، بابا با خودکار آبی و خط شکسته نستعلیق نوشته: «باغ اکبرآقا- نوروز۱۳۶۵ - با محمدمهدی جان».

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

حملات و ترورهای مرگبار در سراسر افغانستان به امری روزمره بدل شده‌است. هر کسی هم می‌تواند هدف باشد.

گفتگو

بیشتر
مدرسه خیابانی (+تصاویر)

گفت‌و گو با دکتر حسن گلچین‌ نژاد دزفولی، استاد دانشگاه و معلم باسابقه‌ای که به کودکان کار مهاجر در خیابان درس می‌دهد

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

مشهد؛ دهه شصت

گفت‌وگو با کارگردان، نویسنده و بازیگران سریال «نوروز رنگی» که ایام عید روی آنتن شبکه ۵ خواهد رفت

مشهد؛ دهه شصت

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر