jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۴۸۹۶۴۵   ۳۱ تير ۱۳۹۱  |  ۰۰:۰۸

زمان و جزئیات ثبت‌نام تهرانی‌ها در برنامه پزشک خانواده اعلام شد

افتتاح پزشک خانواده هر هفته در یک استان

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: همین هفته برای افتتاح طرح پزشک خانواده به استان سیستان و بلوچستان و هفته آینده به استان مازندران سفر می‌کنیم و درهر هفته این برنامه در یک استان راه‌اندازی می‌شود.

مرضیه وحید دستجردی با اشاره به برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع، اظهار کرد: به این طرح و برنامه بسیار امیدبسته‌ایم و تلاش می‌کنیم در بسته‌های ادغام‌یافته در نظام پزشک خانواده در زمینه بیماری‌های غیرواگیر، فعالیت‌های جدی‌ را انجام دهیم.

وی تاکید کرد: علاوه بر اجرای پزشک خانواده لازم‌است آموزش‌های عمومی، اطلاع‌رسانی، فرهنگ‌سازی همکاری‌های بین‌بخشی را افزایش دهیم، البته این گونه فعالیت‌ها باید در شبکه‌های تحقیقاتی محقق شود.

وزیر بهداشت همچنین خاطرنشان کرد: برنامه پزشک خانواده بیشتر در بحث پیشگیری تمرکز دارد تا درمان و امیدواریم در هفته دولت جشن تکمیل خانواده‌های بهداشت روستایی را برگزار کنیم.

به گزارش ایسنا، وزیر بهداشت گفت: نارسایی کلیه و دیالیز یکی از مشکلات ما در حوزه سلامت است، هر چقدر که دستگاه دیالیز تهیه می‌کنیم، ولی کفاف نیاز بیماران را نمی‌دهد این در حالی است که یکی از مهم‌ترین عوارض ابتلا به دیابت، نارسایی کلیه است.

وی افزود: احتمال ابتلای یک دیابتی به بیماری‌های قلبی و عروقی چهار برابر افراد سالم است. از سوی دیگر شایع‌ترین علت نابینایی، ابتلا به دیابت است. بنابراین برای کنترل دیابت باید تلاش کنیم.

جزئیات ثبت‌نام تهرانی‌ها در پزشک خانواده

رئیس ستاد اجرایی برنامه پزشک خانواده نیز چگونگی ثبت‌نام پایتخت‌نشینان در برنامه پزشک خانواده را اعلام کرد.

محمد شریعتی با اشاره به آغاز رسمی برنامه پزشک خانواده در اسلامشهر، شهرری و جنوب تهران، افزود: ثبت‌نام از مردم ساکن این مناطق برای انتخاب پزشک خانواده آغاز شده است.وی گفت: ساکنان مناطق مذکور برای کسب اطلاعات بیشتر از چگونگی ثبت‌نام می‌توانند با شماره تلفن 8999 مرکز پیام دانشگاه علوم پزشکی تهران تماس حاصل نمایند.

رئیس ستاد اجرایی برنامه پزشک خانواده گفت: ثبت‌نام از دیگر ساکنان استان تهران برای برنامه پزشک خانواده هنوز آغاز نشده است. به محض آغاز این برنامه در مناطق تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، چگونگی ثبت‌نام ساکنان این مناطق نیز اطلاع‌رسانی می‌شود.

براساس گزارش ایسنا، مناطق شهرداری تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی تهران عبارتند از: مناطق 10، 11، 16، 17 و 19 که ساکنان این مناطق باید به مراکز بهداشتی و پایگاه‌های درمانی دولتی مجری پزشک خانواده در منطقه خود مراجعه و ثبت‌نام کنند.

بیماری‌های غیرواگیر، علت بیش از 60 درصد از مرگ‌ومیرها

وزیر بهداشت با بیان این‌که در حال حاضر 26 شبکه تحقیقاتی در کشور فعالیت می‌کنند که یکی از فعال‌ترین آنها شبکه دیابت است، اظهار کرد: امروزه علت بیش از 60 درصد از مرگ و میرها در کشور ابتلا به بیماری‌های غیرواگیر است؛ 45 درصد آن مربوط به بیماری‌های قلبی و عروقی، 12 درصد سرطان‌ها و 4 تا 5 درصد نیز مربوط به عوارض ریوی و دیابت است. بنابراین باید برای پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های غیرواگیر باید برنامه‌ریزی جدی داشته باشیم.

دستجردی با اشاره به بیماری استئوپروز (پوکی استخوان)، گفت: شیوع استئوپروز یک‌دهم دیابت است، ولی عوارض ناشی از آن و معلولیت‌هایش، هزینه‌های زیادی را به نظام سلامت تحمیل می‌کند. بنابراین لازم است در زمینه پیشگیری از ابتلا به این بیماری، برنامه‌ریزی جدی کنیم.

وی تاکید کرد: حدود 50 درصد از جمعیت ایران، مبتلا به استئوپروز (پوکی استخوان) و استئوپنی (کاهش تراکم استخوان)، هستند و برای کاهش ابتلا به این بیماری نیازمند سیاست‌گذاری و همکاری‌های بین‌بخشی هستیم.

وزیر بهداشت با اشاره به افزایش جمعیت سالمندان ایران، اظهار کرد: بر اساس نتایج سرشماری جدید صورت گرفته در کشور، حدود 6 درصد جمعیت ایران، سالمند هستند و هر چه به تعداد این افراد افزوده شود، بیماری‌های غیرواگیر افزایش می‌یابد. میزان مراجعات سالمندان و بستری‌ شدن آنان پنج‌برابر بیشتر از گروه‌های دیگر سنی است، بنابراین باید برای این گروه سنی نیز برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام دهیم البته خوشبختانه اقداماتی در این زمینه انجام شده است.

دستجردی افزود: حدود 800 پروژه طراحی شده است که بسیاری از آنها مربوط به بیماری‌های غیرواگیر است و لازم است آنان را عملیاتی کنیم.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر