jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۴۸۶۹۹۱   ۲۰ تير ۱۳۹۱  |  ۰۰:۰۳

ارزش ذخایر نفتی کشف‌شده در دریای خزر بیش از 50 میلیارد دلار تخمین زده می‌شود مدیرعامل شرکت ملی نفت گفت: در دریای خزر موقعیت‌های دیگری برای اکتشاف نفت و گاز جستجو می‌شود و در مرحله بعد از این تجربه در دریای عمان بهره خواهیم گرفت.

به گزارش فارس، احمد قلعه‌بانی در مراسم بزرگداشت اکتشاف نفت در دریای خزر با بیان این‌که نفت در عمق 700 متری دریای خزر کشف شد، گفت: پیش از این اولین چاه نفت در مسجد سلیمان توسط خارجی‌ها کشف شد و امروز اولین چاه نفت شمال کشور را در دریای خزر، نیروهای ایرانی حفاری کردند.

معاون وزیر نفت افزود:‌ کشف نفت در دریای خزر آنهایی را که قصد تحمیل تحریم‌های بیشتر در صنعت نفت کشورمان را داشتند، ناکارآمد و بهت‌زده کرد.

وی تصریح کرد:‌ هیچ‌یک از کشورهای این منطقه به دست خودشان در خزر کاری نکردند و هرچه شد به دست شرکت‌های نفتی بین‌المللی انجام شده است.

مدیرعامل شرکت ملی نفت اضافه کرد: ما قبل از زمان تحریم 20 میلیون لیتر در روز یعنی 30 درصد مصرف روزانه کشور را وارد می‌کردیم، اما تنها یک سال بعد میزان واردات بنزین کشور به یک میلیون لیتر در روز کاهش یافت.

وی افزود: در اولین روز اعلام تحریم بنزین یک کشتی که از ترکیه خریده بودیم، زمانی که وارد خلیج‌فارس شد، مورد تهدید قرار گرفت که دیگر آن را بیمه نکرده و روابطشان را با شرکت مربوط قطع می‌کنند؛ به همین دلیل این کشتی دو ماه در آب‌های بین‌المللی سرگردان بود تا توانست محموله‌اش را بفروشد و ما بتوانیم پولمان را پس بگیریم.

قلعه‌بانی اظهار کرد: در طول سال‌های 84 تا 90 در سال 90 بیشترین اکتشافات را در حوزه نفت و گاز داشته‌ایم.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
حضور هوشمندانه مردم در انتخابات

حضور هوشمندانه مردم در انتخابات

جمهوری اسلامی ایران دارای یک نظام مردم‌سالار دینی است و محصول انقلاب اسلامی ایجاد بزرگ‌ترین نظام دموکراتیک بر‌مبنای تفکر اسلامی در سطح دنیاست.

شعار زدگی در بهداشت و درمان

شعار زدگی در بهداشت و درمان

دیروز رئیس‌جمهوری گفت کارنامه هشت سال فعالیت دولت در زمینه بهداشت و درمان از زمان هخامنشیان تاکنون بی‌نظیر بوده است.

مشارکت مبنای اقتدار کشور

مشارکت مبنای اقتدار کشور

یک: انتخابات ۲۸خرداد از طرفی فریضه شرعی، ملی و حق قانونی آحاد ملت و از طرفی خروش عمومی و مصونیت بخش مردم بصیر ایران اسلامی در برابر دسیسه دشمنان است و از سوی دیگر مایه حفظ اعتبار نظام، تحکیم هرچه بیشتر آرمان‌های اصیل نظام اسلامی و منشأ خیرات و برکات ملموس در کشور است.

گفتگو

بیشتر
معروف، بزرگتر ماست

صابر کاظمی، ملی‌پوش والیبال در گفت‌وگو با جام‌جم: آرزوی هر بازیکنی هست که شاگرد آلکنو باشد

معروف، بزرگتر ماست

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر