jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۴۸۶۹۸۹   ۲۰ تير ۱۳۹۱  |  ۰۰:۰۳

صندوق ضمانت سپرده ها براساس دستورالعمل بانک مرکزی تشکیل می شود

برنامه بانک مرکزی برای حفظ سپرده‌های مردم

همزمان با سیاست بانک مرکزی برای ادغام برخی موسسات مالی و بانک‌ها، این بانک با ابلاغ دستورالعمل جدیدی، صندوق ضمانت سپرده‌ها را تشکیل خواهد داد.

به گزارش ایسنا، پس از آن‌که در زمستان سال 89 برخی تعاونی‌های اعتبار نتوانستند تعهدات خود به مشتریان را عملی کنند آنچه بانک مرکزی را از این بحران مبرا می‌کرد، این بود که این تعاونی‌های اعتبار مجوز بانک مرکزی را نداشتند و زیرمجموعه وزارت تعاون بودند. اما دیگر موسسات مالی و صندوق‌های قرض‌الحسنه‌ای که نامشان در سامانه بانک مرکزی ثبت شده، دارای مجوز این بانک هستند و به همین دلیل هم از این پس این بانک مرکزی است که باید نسبت به مسائلی که ممکن است از جهت حفظ حقوق مردم و سپرده‌گذاران رخ دهد، پاسخگو باشد، لذا بانک مرکزی همزمان با سیاست ادغام بانک‌ها و موسسات تدبیر دیگری را در نظر گرفته که سپرده‌های مردم در بانک‌ها و موسسات تضمین شود.

بر این اساس در دستورالعمل جدید حساب جاری که از سوی بانک مرکزی ابلاغ شده است، بخشی با عنوان بازپرداخت مانده حساب‌ جاری مشتری مطابق با مقررات صندوق ضمانت سپرده‌ها در صورت ورشکستگی یا انحلال بانک آمده که در آن بانک مرکزی برای حل مشکلات بعد از ورشکستگی بانک‌ها راهکار ارائه کرده است.در این دستورالعمل آمده است: طبق مفاد قانون عملیات بانکداری بدون ربا، بانک‌ها مکلف به بازپرداخت اصل سپرده‌های قرض‌الحسنه (پس‌انداز و جاری) هستند؛ اما در رابطه با مواردی که بانک ورشکسته یا منحل می‌شود، با توجه به تکالیف مقرر در ماده 95 قانون برنامه پنجم مبنی بر تاسیس صندوق ضمانت سپرده‌ها توسط بانک مرکزی و ایجاد چنین نهادی در آینده‌ای نزدیک، ضوابط ناظر بر بازپرداخت مانده حساب جاری مشتری در صورت ورشکستگی یا انحلال بانک باید مطابق مقررات صندوق یاد شده باشد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کار خوب تلویزیون

کار خوب تلویزیون

این‌که تلویزیون بخش‌هایی از دیدار اهالی فرهنگ و هنر با رهبری را منتشر کرده خیلی خوب است چون معلوم می‌کند برخلاف ادعای برخی مدیران، رهبری مخالف تصمیماتی است که به ضرر اهالی فرهنگ است.

پیام اقتدار

پیام اقتدار

رزمایش‌های اخیر ابعاد گوناگون و پیام‌های مختلف و متفاوتی دارند. مجموعه‌ای از دوستان و همراهان ایران در غرب و شرق آسیا و نقاط مختلف دنیا هستند که به انقلاب امید بستند و همواره امیدوارانه توان و افزایش قدرت و اقتدار ایران را رصد می‌کنند و جمهوری اسلامی را پشتیبان معنوی خود می‌دانند.

قدرت ایران محدود به مرزها نیست

قدرت ایران محدود به مرزها نیست

رزمایش اقتدار ۹۹ نیروی زمینی ارتش، دیروز و امروز در سواحل مكران در منطقه عمومی جاسك و با شركت تیپ ۵۵ هوابرد شیراز، تیپ ۶۵ نیرو مخصوص، تیپ ۲۲۳ نیرو مخصوص واكنش سریع و با پشتیبانی نیروی هوایی و هوانیروز ارتش در حال برگزاری است.

گفتگو

بیشتر
کودکانی با ایمنی ضعیف

از ابتدای تولد کودکان مبتلا به نقص سیستم ایمنی باید تمهیداتی اندیشیده شود تا از عفونت‌ها دور بمانند

کودکانی با ایمنی ضعیف

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر