jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۴۸۶۹۸۹ ۲۰ تير ۱۳۹۱  |  ۰۰:۰۳

صندوق ضمانت سپرده ها براساس دستورالعمل بانک مرکزی تشکیل می شود

برنامه بانک مرکزی برای حفظ سپرده‌های مردم

همزمان با سیاست بانک مرکزی برای ادغام برخی موسسات مالی و بانک‌ها، این بانک با ابلاغ دستورالعمل جدیدی، صندوق ضمانت سپرده‌ها را تشکیل خواهد داد.

به گزارش ایسنا، پس از آن‌که در زمستان سال 89 برخی تعاونی‌های اعتبار نتوانستند تعهدات خود به مشتریان را عملی کنند آنچه بانک مرکزی را از این بحران مبرا می‌کرد، این بود که این تعاونی‌های اعتبار مجوز بانک مرکزی را نداشتند و زیرمجموعه وزارت تعاون بودند. اما دیگر موسسات مالی و صندوق‌های قرض‌الحسنه‌ای که نامشان در سامانه بانک مرکزی ثبت شده، دارای مجوز این بانک هستند و به همین دلیل هم از این پس این بانک مرکزی است که باید نسبت به مسائلی که ممکن است از جهت حفظ حقوق مردم و سپرده‌گذاران رخ دهد، پاسخگو باشد، لذا بانک مرکزی همزمان با سیاست ادغام بانک‌ها و موسسات تدبیر دیگری را در نظر گرفته که سپرده‌های مردم در بانک‌ها و موسسات تضمین شود.

بر این اساس در دستورالعمل جدید حساب جاری که از سوی بانک مرکزی ابلاغ شده است، بخشی با عنوان بازپرداخت مانده حساب‌ جاری مشتری مطابق با مقررات صندوق ضمانت سپرده‌ها در صورت ورشکستگی یا انحلال بانک آمده که در آن بانک مرکزی برای حل مشکلات بعد از ورشکستگی بانک‌ها راهکار ارائه کرده است.در این دستورالعمل آمده است: طبق مفاد قانون عملیات بانکداری بدون ربا، بانک‌ها مکلف به بازپرداخت اصل سپرده‌های قرض‌الحسنه (پس‌انداز و جاری) هستند؛ اما در رابطه با مواردی که بانک ورشکسته یا منحل می‌شود، با توجه به تکالیف مقرر در ماده 95 قانون برنامه پنجم مبنی بر تاسیس صندوق ضمانت سپرده‌ها توسط بانک مرکزی و ایجاد چنین نهادی در آینده‌ای نزدیک، ضوابط ناظر بر بازپرداخت مانده حساب جاری مشتری در صورت ورشکستگی یا انحلال بانک باید مطابق مقررات صندوق یاد شده باشد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

پنجم آذر، یادآور نام بسیج و خاطره عزیزترین نهاد و بزرگ‌ترین مردان تاریخ ماست. نهادی که به تعبیر امام راحل تشکیل آن «یقینا از برکات و الطاف جلیه خداوند تعالی بود» و «شجره طیبه و درخت تناور و پرثمری است که شکوفه‌های آن بوی بهار وصل و طراوت یقین و حدیث عشق می‌دهد.

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

جلسات شورای‌ عالی هماهنگی اقتصادی قوا در ابتدای کار، امیدواری زیادی برای حل مشکلات اقتصادی ایجاد کرد، زیرا این احساس وجود داشت که یک نهاد بالادستی برای کنترل شرایط اقتصادی ایران و تعیین چشم‌انداز آتی آن ایجاد شده است اما به‌سرعت موانع متعددی در مقابل عملکرد این شورا ایجاد شد.

تدبیر و توکل در تحریم

تدبیر و توکل در تحریم

«دوستانت را نزدیک خودت نگه دار و دشمنانت را نزدیک‌تر»، با این‌که این عبارت را منسوب به چرچیل می‌دانند، ولی خلفای عباسی بیش از هزار سال پیش آن را زندگی کردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر