jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۴۶۹۰۰ ۰۳ شهريور ۱۳۸۳  |  ۲۲:۱۱

حجت الاسلام والمسلمین سید محمد خاتمی ، رئیس جمهوری تاکید کرد: امروز بدون دستیابی به توسعه علمی و صنعتی نمی توان از مردم سالاری و استقلال کشور دفاع کرد.


به گزارش ایسنا ، خاتمی طی سخنانی در جمع تعدادی از روسای دانشگاه ها ، محققان و نخبگان علمی کشور ، از دانش و انسان های آگاه و دانشمند به عنوان مرکز و محور قدرت در جهان یاد کرد و اظهار داشت : هرگونه تحولی از جمله پیشرفت و توسعه علمی جامعه منوط به مشخص شدن مناسبات جدید میان مردم و حاکمیت است . رئیس جمهوری خواست مردم ایران را در سده اخیر ، آزادی ، استقلال و پیشرفت توصیف و اظهار امیدواری کرد ؛ خواست و حرکت تاریخی ملت ایران که در تمام جنبش های 150 سال اخیر نمود داشته است ، سریع تر محقق شود. وی ادامه داد: قدرت باید برآمده از مردم و پاسخگو در برابر آنها باشد و مردم حق دارند ضمن مشارکت در عرصه های مختلف جامعه ، قدرت را جا به جا کنند. رئیس جمهوری به شکل گیری مدارس جدید از زمان امیرکبیر در ایران اشاره و از این که هیچ گاه علم به عنوان مبنای زندگی اجتماعی ما قرار نگرفته است ، ابراز تاسف کرد. خاتمی گفت : جامعه ما نیازمند تحول علمی و اجتماعی است و باید این تحولات را با هویت تاریخی ، فرهنگی و دینی خود منطبق کند. وی به بحثهای پیرامون تقدم توسعه اقتصادی یا علمی بر توسعه سیاسی و بالعکس اشاره کرد و گفت : توسعه امری همه جانبه است و با توجه به یک بخش نمی توان در سایر زمینه ها به پیشرفت دست یافت . رئیس جمهوری تجربه 70 ساله حکومت های کمونیستی را یادآور شد و اظهار داشت : این حکومت ها به بهانه دست یافتن به قدرت و توسعه علمی و صنعتی ، آزادی های مردم را محدود کردند و آنها را تحت فشار گذاشتند، اما در نهایت با شکست مواجه شدند. وی در بخش دیگری از سخنانش مشکلات و کمبودهای پیش روی جامعه علمی و تحقیقاتی کشور را یادآور شد و خواستار بررسی پیشنهادها و راهکارهای ارائه شده به هیات دولت در قالب لایحه ای جامع شد. خاتمی اظهار امیدواری کرد؛ با استفاده از تجربیات سالهای گذشته ، راههای قابل قبولی برای بهبود وضعیت اقتصادی و معیشتی اعضای هیات علمی دانشگاه های کشور معین شود. پیش از سخنان رئیس جمهوری ، دکتر توفیقی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در گزارشی از وضعیت علمی و تحقیقی کشور، با اشاره به رشد مثبت شاخص ها در عرصه های مختلف ، تاکید کرد: ایران بدون تردید به اهداف ترسیم شده در چشم انداز 20 ساله کشور در زمینه توسعه علمی و تحقیقی دست خواهد یافت . توفیقی با بیان عزم محققان ، دانشگاهیان و نخبگان کشور برای دستیابی به پیشرفت های علمی و صنعتی ، تلاش های دولت فعلی در اجرای برنامه سوم و طراحی برنامه چهارم توسعه همه جانبه به منظور فراهم شدن بسترهای توسعه و نیل به پیشرفت را تبیین کرد. در این جلسه همچنین تعدادی از حاضران ، مشکلات ، چشم اندازها و راهکارهای پیش روی توسعه علمی ، تحقیقی ، صنعتی ونیز محققان ، نخبگان و دانشگاهیان کشور را برشمردند و خواستار اهتمام دولت به این مسائل به ویژه وضعیت معیشتی و اقتصادی اعضای هیات های علمی شدند. دکتر برادران شرکائ، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور نیز آمادگی این سازمان برای دریافت پیشنهادهای وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری جهت رسیدگی به مسائل معیشتی اعضای هیاتهای علمی دانشگاه های کشور را اعلام کرد.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
واقعیت‌هایی درباره لغو تحریم تسلیحاتی

واقعیت‌هایی درباره لغو تحریم تسلیحاتی

تحریم تسلیحاتی ایران همواره از ابتدای انقلاب از سوی آمریکا به‌صورت تحریم اولیه وجود داشته است، اما از سال 2007 این کشور تلاش کرد تا از طریق تحریم‌های سازمان ملل این تحریم‌ها را همه‌جانبه کند.

هراس آمریکا از چیست؟

هراس آمریکا از چیست؟

الان که این یادداشت را می‌خوانید، چند ساعتی‌است تحریم‌های تسلیحاتی جمهوری اسلامی ایران لغو و کشورمان از زیر این تحریم‌های ظالمانه، خارج شده، اما در این باره توجه به چند نکته درباره آینده پیش‌رو مهم به‌نظر می‌رسد.

آموزش آنتن نمی‌دهد

آموزش آنتن نمی‌دهد

در ماه‌های گذشته اختلالات شبکه شاد و از آن مهم‌تر دسترسی نداشتن بخش قابل توجهی از کودکان و نوجوانان به ابزارهای هوشمند، بسیاری از دانش‌آموزان و خانواده‌هایشان را ناشاد کرده است، اما مسؤولان دستگاه اجرایی توجه لازم را به این مساله ندارند و با گذشت یک ماه از زمان بازگشایی مدارس، هیچ اقدام موثری برای حل این معضل انجام نداده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر