jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۴۶۴۷۴۴   ۱۵ فروردين ۱۳۹۱  |  ۰۰:۰۱

لایحه بودجه امسال با تمرکز روی رونق تولیدات داخلی تصویب می‌شود

لاریجانی: توجه به تولید ملی، رسالتی برای قوای سه‌گانه است

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این‌که امسال مجلس برای تصویب بودجه کار بسیار سختی را پیش‌رو دارد، افزود: نکته‌ای که رهبر معظم انقلاب به‌عنوان استراتژی سال مشخص کردند در درجه نخست باید در بودجه امسال که در کمیسیون‌ها آن را نهایی می‌کنیم، جزو مسائل اساسی و اصلی قرار گیرد تا شاهد شکوفایی هر چه بیشتر تولید باشیم.

به گزارش مهر، علی لاریجانی در دیدار نوروزی با کارکنان مجلس شورای اسلامی ادامه داد: از یک‌سو رهبرمعظم انقلاب در پیام نوروزی این مطلب را فرمودند، هم در سخنرانی مهم‌شان در آغاز سال در مشهد مقدس این موضوع را تبیین کردند که با توجه به شرایط داخلی کشور و مختصاتی که ما در صحنه بین‌المللی و منطقه‌ای داریم، مهم‌ترین مساله‌ای که باید همه افراد در قوای مختلف آن را دنبال کنند، سرمایه‌گذاری و رونق‌بخشی تولید داخلی کشور است. وی با تاکید بر این‌که هر چه این بُعد قوی‌تر باشد، حل مشکلاتی مانند اشتغال، معیشت و گرانی که ما امروز آن‌را به‌عنوان تبعات وضع اقتصادی می‌دانیم آسان‌تر می‌شود، گفت: این در حالی است که با واردات کالا، مشکلات تولید حل نخواهد شد و حتی حل مشکل اشتغال را نیز به تاخیر می‌اندازد.

لاریجانی با تاکید بر این‌که تقریبا اکثر مردم با ۲ مساله گرانی و اشتغال فرزندان مواجه هستند، راه حل این معضل را توجه و اهتمام به تولید داخل خواند و ادامه داد: باید به ظرفیت‌های تولید داخل کمک کنیم و اگر رکودی در صنعت یا بخش کشاورزی وجود دارد، این رکود رفع شود و این امر به کمک تسهیلات بانکی و دیگر راهکارها قابل حل است و مجلس شورای اسلامی با تمام قوا آماده همکاری و حرکت در این راه است.

غفلت از بخش‌های تولیدی در قانون هدفمندی باید اصلاح شود

وی با اشاره به قانون هدفمندی یارانه‌ها اظهار کرد: در اجرای این قانون به غلط کمک به بخش‌های تولیدی مورد غفلت واقع شده، که یقینا باید اصلاح شود.

رئیس دستگاه قانونگذاری کشور گفت: اگر این موضوع در تمامی قوا مورد توجه قرار گیرد، مطمئنا این مهم تحقق پیدا می‌کند.

وی با تاکید بر لزوم فعال بودن کمیسیون‌های تخصصی در این زمینه بیان کرد: از سوی دیگر مجلس هشتم ماه‌های آخر دوره خود را می‌گذراند و باید این امر را در هر نقطه از مسیر به دوره نهم واگذار کند؛ بنابراین موضوع بالا بردن توان داخلی کشور از نظر تولید و رونق بخشیدن به آن، مهم‌ترین مساله مجلس نهم از ابتدای کارخواهد بود تا با وسعت دادن به توان ملی ارتقای کشور و در نهایت اشتغال را رقم زنند.

لاریجانی با بیان این‌که برای حل این مشکل راهی جز سرمایه‌گذاری در داخل و روان‌سازی در امر تولید وجود ندارد، افزود: این امر یک موضوع کاملا اساسی و تخصصی است و هر کس در هر نقطه از کشور که تاثیری در شرایط کشور دارد، تایید می‌کند که این موضوع مهم‌ترین مساله‌ای است که می‌تواند به فراخ کردن وضعیت معیشتی و اقتصادی مردم کمک کند.

رئیس مجلس توجه به تولید ملی را وظیفه‌ای ملی توصیف و تصریح کرد: این رسالت هم برای قوه مجریه که در این زمینه جلودار است و هم قوه قضاییه و هم مقننه یک وظیفه مهم و ملی محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: از نظر ما بحث تولید ملی، بحثی کارشناسی و کاملا دقیق است و اگر مجلس هشتم در این ۲ ماه به این موضوع در بودجه سال ۹۱ اهتمام ورزد، بدون شک کار مهمی را در ماه‌های پایانی وظیفه خود، انجام داده است.

رئیس مجلس اظهار امیدواری کرد که مجلس نهم نیز با روحیه قوی‌تری این موضوع را دنبال کند که البته لوازم تحقق این امر موضوع بسیار مهمی است که باید مورد واکاوی قرار گیرد.

هرچه فضای کشور همگراتر باشد تمرکز بر مسائل اصلی بیشتر است

وی یکی از ملزومات افزایش تولید داخل و آبادانی کشور را توجه تام به معیشت مردم و ایجاد وحدت در درون کشور عنوان کرد و گفت: هر چه فضای کشور از نظر سیاسی و اجتماعی همگراتر باشد، تمرکز ذهنی به موضوعات اصلی بیشتر خواهد بود.

لاریجانی تاکید کرد: اگر مسائل و حواشی را که متاسفانه در این سال‌های اخیر در کشور کم نداشته‌ایم از ذهن‌ها متفرق سازیم و فراموش شود، مطمئنا حرکت به‌سوی تعالی را آسان‌تر از قبل خواهد کرد.

به گفته رئیس مجلس هشتم این همگرایی باید در سطوح مختلفی از جمله قوا، احزاب و جریان‌های سیاسی و رسانه‌ها صورت گیرد تا با جایگزینی فضای همدلی، مودت و صمیمیت به‌جای اوقات‌تلخی‌ها و برخی بگومگوهایی که مشخص نیست چه نفعی برای کشور دارد، مشکلات مرتفع شود. وی با بیان این‌که به جای ایجاد سایش بین نیروها باید به مودت و دوستی توجه کرد، گفت: در صورت انجام این موضوع، ذهن‌های متخصصان با فراغ بال به سوی مساله اصلی کشور حرکت خواهد کرد. لاریجانی همچنین با اشاره به حساسیت‌ها و فشارهای بین‌المللی نسبت به ایران، تصریح کرد: برخی رقابت‌های کور، حسادت‌ها در کشورهای منطقه ساری و جاری شده که به دلیل انقلاب‌های صورت گرفته است و این در حالی است که مسلمانان باید ید واحده باشند و منافع کل را در نظر بگیرند.

نماینده مردم قم در مجلس هشتم بیان کرد: دریدگی کشورهای قدرتمند نسبت به ایران کاملا مشخص است و گاهی فشارهایی را هم به مردم به صورت سازمان‌یافته و تک‌بُعدی وارد می‌کند که کارساز نیست، اما در این شرایط نباید روحیه مشورت‌پذیری را در نظر نگرفت.

نباید با آزمون و خطا این دوره حساس را سپری کرد

وی با بیان این‌که در شرایط فعلی نباید با تجربه‌هایی که معجونی از اشتباهات در آن است جلو برویم، گفت: خسارت این امر بی‌شک به ملت وارد خواهد شد؛ بنابراین باید از همه ظرفیت‌های کارشناسی و متخصصان داخلی در همه زمینه‌ها استفاده کرد.

لاریجانی با تاکید بر این‌که نباید با انجام آزمون و خطا این دوره حساس را سپری کرد، افزود: باید از تک‌بُعدی نگری در مسائل پرهیز کرد؛ چون ظرفیت نخبگی در ایران بسیار بالاست و مانند بسیاری از کشورهای کوچک منطقه نیست که از عقبه تاریخی قوی برخوردار نباشد.

رئیس قوه مقننه تصریح کرد: افراد فرهیخته در ایران زیاد هستند و باید با دعوت از آنان از فکرشان استفاده کرد تا کارها و تصمیمات دقیق باشد، البته این در تمامی قوا باید سرلوحه باشد. لاریجانی گفت: همدلی و مشورت در سطح پارلمان نیز وجود دارد و کمیسیون‌های مختلف، مرکز پژوهش‌ها و نمایندگان مختلف نیز باید برای دریافت نظرهای متخصصان سینه‌ای فراخ داشته باشند و از آنها در تنظیم ضوابطی که به نفع کشور است، استفاده کنند.

رئیس مجلس هشتم همچنین یکی از آسیب‌های سال‌های اخیر کشور را استفاده کم از سیل خروشان نخبگان دانست و افزود: باید این اشکال را رفع کرد تا کارها پخته‌تر و سنجیده‌تر صورت بگیرد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
علی‌ اکرمی زائر همیشه خندان

علی‌ اکرمی زائر همیشه خندان

خدای مهربان، ما خیلی ضعیفیم، خیلی ضعیف‌تر از آن‌که دیگران تصور می‌کنند، ما خیلی حتی ضعیف‌تر از آن هستیم که خودمان تصور می‌کردیم.

مساله FATF با ما چیست؟

مساله FATF با ما چیست؟

گروه ویژه اقدام مالی موسوم به اف‌ای‌تی‌اف یک سازمان بین‌الدولی است که توسط ایالات متحده آمریکا و متحدان آن (گروه هفت) در شهر پاریس و در سال ۱۹۸۹ میلادی پایه‌گذاری شد.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر