jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۴۵۳۱۲۲   ۲۹ دی ۱۳۹۰  |  ۰۰:۰۹

بیش از 20 فلامینگوی نابالغ در میانکاله پاهایی شکسته دارند، متخصصان معتقدند که مهم‌ترین دلیل این رخداد استرس ناشی از نزدیک شدن قایق‌های تندرو است که با سرعت بالا به فلامینگوها نزدیک می‌شوند و پرندگان هنگام فرار و پریدن دچار شکستگی پا می‌شوند. به گزارش خبرگزاری میراث فرهنگی، پرویز بختیاری، پرنده‌شناس در مورد چگونگی آسیب دیدن فلامینگوها می‌گوید: غالبا پرنده‌هایی مانند فلامینگوها که پاهایی بلند و باریک دارند، در پرواز تاخیر دارند و پیش از پریدن ناچارند مسافتی را روی آب بدوند، به علاوه این که فلامینگوها با هم پرواز نمی‌کنند و پشت سر هم می‌پرند، بنابراین هنگامی که به آنها استرسی وارد می‌شود، به تکاپو می‌افتند تا هر چه سریع‌تر پرواز کنند.

وی می‌افزاید: این استرس مهم‌ترین دلیل برای شکستن پا در فلامینگوهاست که از طرف انسان و قایق‌های موتوری به آنها وارد می‌شود، لذا محیط‌بانان منطقه باید توجه بیشتری به آنچه در پهنه آبی تالاب بین‌المللی میانکاله می‌گذرد، داشته باشند. بختیاری می‌گوید: درمان این پرندگان زیر نظر دامپزشک امکانپذیر است، اما در عمل جمع‌آوری فلامینگوهای آسیب‌دیده از طبیعت بسیار دشوار است. نزدیک شدن به پرندگان آسیب‌دیده و گرفتن آنها علاوه بر تشدید صدمه به آنها، موجب آسیب به سایر پرندگان سالم نیز می‌شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا خوشحال نمی‌شویم؟!

چرا خوشحال نمی‌شویم؟!

آدم‌های دنیا به اندازه زیادی آب، غذا، اکسیژن و البته خبر مصرف می‌کنند. شاید فکر کنید این مورد آخری خیلی هم نیاز نیست، اما به همان اندازه که گرسنگی ما را به دنبال خودش می‌کشد، میل به دانستن هم ما را دنبال خودش می‌برد.

اما بایدن گفته است: می‌رویم!

اما بایدن گفته است: می‌رویم!

روس‌ها ششم دی‌ماه ۱۳۵۸ وارد افغانستان شدند و ۲۶ دی‌ماه ۱۳۶۷ خارج. طی ۹ سال بیش از یک میلیون نفر را کشتند. زیرساخت‌ها نابود شد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر