jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۴۵۳۱۱۸   ۲۹ دی ۱۳۹۰  |  ۰۰:۰۹

زباله‌ها بدون ‌‌عمل جداسازی در بهترین مکان های توریستی انباشته شده است

فعالیت 31 مرکز غیراستاندارد دفن زباله در‌گیلان

استان گیلان مانند بسیاری از استان‌های کشور این روزها با دفن غیراصولی زباله روبه‌رو است به گونه‌ای که در حال حاضر انباشت زباله در این استان بدون هیچ‌گونه عمل جداسازی از مبدا در داخل و حاشیه جنگل‌ها و حتی در بهترین مکان‌های توریستی و طبیعی انجام می‌شود.

مدیرکل محیط‌زیست گیلان در گفت‌و‌گو با مهر با اشاره به این‌که دفن غیراصولی زباله عامل اصلی تخریب عرصه‌های جنگلی است، گفت: 31 مرکز دفن زباله غیراستاندارد در این استان فعال است.

امیر عبدوس افزود: تفکیک زباله از مبدا، ساخت کارخانه‌های تبدیل زباله به انرژی، تولید کمپوست از زباله و ساخت سیستم‌های تصفیه فاضلاب در استان‌های شمالی تنها راهکارهای ساماندهی زباله و فاضلاب در این مناطق است. اگر فکری اساسی برای رفع این مشکل نشود در آینده‌ای نه‌چندان دور خطرات جدی منابع و ذخایر آبی گیلان را تهدید خواهد کرد.

وی عمده‌ترین مشکل زیست‌محیطی استان گیلان را آلودگی آب ذکر کرد و گفت: هم‌اکنون فاضلاب‌های صنعتی، شهری و شیرابه‌های پسماندهای شهری آب‌های زیرزمینی، گیلان را تهدید می‌کنند.

عبدوس اظهار کرد: عمده‌ترین مشکلی که در گیلان برای دفع پسماندها وجود دارد، بالا بودن سطح آب‌های زیرزمینی است که دفن پسماند را غیرممکن می‌کند.

یک کارشناس مسائل زیست‌محیطی نیز با اشاره به این‌که آب مهم‌ترین نیاز انسان برای زیستن است که در سطح زمین و زیرزمین وجود دارد و نگهداری آن بسیار اهمیت دارد، گفت: بهره‌گیری نامناسب از آن ممکن است موجب آلوده شدن و در نتیجه زیان‌بخش بودن آن شود که بسیار خطرناک خواهد بود.

علی‌اصغر محمدی افزود: عمده‌ترین مشکل گودال‌های دفن زباله، مساله آلودگی آب‌های زیرزمینی در اثر نفوذ شیرابه است که به دلیل رعایت نشدن اصول دقیق مهندسی پدید می‌آید، در این محل‌ها آب‌های سطحی بتدریج برخی مواد زباله را در خود حل و با شیرابه زباله‌ها مخلوط شده و مایعی بسیار آلوده‌کننده تشکیل می‌شود.

در همین حال، مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان از معرفی 9 دهیار متخلف زیست‌محیطی در گیلان به مقامات قضایی خبر داد.

امیر عبدوس افزود: براساس ماده 7 مدیریت پسماند، مدیریت اجرایی تمام پسماندهای عادی در محدوده روستاها به عهده دهداری‌هاست که باید براساس ضوابط زیست‌محیطی مدیریت شود.

وی گفت: تمام دهیاران نسبت به ساماندهی زباله مسوولند و در صورت تمکین نکردن به ضوابط زیست‌محیطی دفع پسماند به مراجع قضایی معرفی خواهند شد. تاکنون 9 دهیار روستاهای گیلان به علت بی‌توجهی به حفظ محیط‌زیست روستاهایشان به مقامات قضایی معرفی شده‌اند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
گردش بیشتر جهش بیشتر

گردش بیشتر جهش بیشتر

شرایطی که امروز در کشور شاهد آن هستیم، بدون شک نشان‌دهنده وجود و گسترش ویروس جهش‌ یافته انگلیسی است؛ آن‌قدر که در آزمایش‌های جدیدی که انجام می‌دهیم، غالب بودن سویه انگلیسی ویروس درنتیجه آنها کاملا مشهود و مشخص است؛ اتفاقی که متاسفانه با مدیریت نادرست و تصمیمات بسیار نابخردانه در ستاد کرونا اتفاق افتاد و موجب شد ویروس جهش‌یافته در تمام کشور شیوع پیدا کند و همه شهرها را در بربگیرد.

همچنان خوشبین نیستیم

همچنان خوشبین نیستیم

بعد از برگزاری چند جلسه از مذاکرات کمیسیون برجام باید گفت که همچنان برای خوشبینی نسبت به ثمربخش بودن این مذاکرات زود است و ما مثل گذشته خوشبین نیستیم.

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

این روزها، روزهای سختی است. روزهایی که برگشتیم به محدودیت‌های پاییز ۱۳۹۹. روزهایی که آژیر قرمز کرونا یک‌بار دیگر در سراسر کشور به صدا در آمده است اما این بار سخت‌تر و نگران‌کننده‌تر. ابتلاها خانوادگی و سرعت انتقال بالا رفته است.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر