محققان دانشگاه شیکاگو با بررسی عکسهای ماهواره ای یک فلات یخی در قطب جنوب متوجه وجود دریاچه هایی شده اند که در سال نیم کیلومتر جا به جا می‌شوند.
کد خبر: ۴۵۲۲۷۱

رودخانه ها و کوهها با در اختیار داشتن زمان کافی می توانند جا به جا شوند، اما معمولا نمی توانند هر سال مسافتی معادل نیم کیلومتر حرکت کنند. این دقیقا همان پدیده عجیبی است که برای تعدادی از دریاچه های قطبی رخ می دهد و به نظر می آید سرعت حرکت این دریاچه ها از سرعت حرکت صفحات یخی که بر روی آنها قرار گرفته اند بیشتر است.

این یازده دریاچه بر حاشیه یک فلات یخی به نام "جرج ششم" واقع شده اند، صفحه یخی شناوری به شکل موز که در میان قطب جنوب و جزیره الکساندر در حرکت است. این دریاچه ها اولین بار در دهه 1970 دیده شدند اما تا سال پیش حرکتهای عجیب آنها شناخته نشده بود.

محققان دانشگاه شیکاگو زمانی که تصاویر ماهواره ای این منطقه را در دست بررسی داشتند متوجه حرکات دریاچه ها شدند. محققان دریافتند این دریاچه ها سال به سال تغییر مکان داده و حرکت می کنند، در واقع سرعت حرکت این دریاچه ها پنج تا 10 برابر سرعت حرکت صفحه یخی است که بر روی آن قرار دارند.

محققان بر این باورند دلیل این پدیده عجیب، موقعیت ویژه فلات یخی است زیرا این صفحه در کانالی باریک در میان قطب جنوب و جزیره الکساندر قرار گرفته و با فشرده شدن آن میان کانال، دریاچه ها به حرکت در می آیند.

بر اساس گزارش وایرد، وجود آب راکد بر روی صفحه های یخی معمولا نشانه ای از نزدیک شدن صفحه یخی به زمان فروپاشی است زیرا این آبها می توانند شکافهای موجود بر روی صفحه را بزرگتر کنند. با این همه محققان انتظار ندارند این فلات یخی به این زودی ها متلاشی شود زیرا توسط بخش سنگی ساحل تثبیت شده است.(مهر)

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها