jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۴۵۰۷۹۴   ۱۷ دی ۱۳۹۰  |  ۰۰:۰۳

جمهوری خلق چین 15 میلیارد و 850 میلیون دلار برای خرید نفت ایران در 9 ماه سال 2011 میلادی هزینه کرد.

به گزارش ایرنا، تازه‌ترین آمار منتشر شده از سوی وزارت نفت چین نشان می‌دهد در این مدت این کشور 5/84 درصد در مقایسه با دوره مشابه سال قبل از آن از ایران بیشتر نفت خریده است. ایران سومین تامین کننده بزرگ نفت خام چین پس از عربستان و آنگولاست.

بر اساس آمار شرکت ملی نفت چین، ایران در سال 2010 میلادی روزانه 420 هزار بشکه نفت به چین صادر کرده بود.

گمرک چین نیز اعلام کرده است، واردات نفت چین در سال 2011 میلادی از عربستان و آنگولا به ترتیب 7/19 درصد و 28/0 درصد رشد داشته است.

آمار گمرک چین نشان می‌دهد که این کشور دومین مصرف‌کننده بزرگ نفت پس از آمریکا در 11 ماه سال 2011 میلادی 231 میلیون و 860 هزار تن نفت وارد کرده که بیانگر بیش از 6 درصد رشد در مقایسه با سال گذشته است.

افزایش ۷ دلاری قیمت نفت

در همین حال، رویترز طی گزارشی اعلام کرد از زمان تصویب تحریم بانک مرکزی ایران که صادرات نفت این کشور را هدف قرار داده قیمت جهانی نفت ۷ دلار معادل ۶ درصد افزایش یافته است.

بر اساس گزارش رویترز، قیمت نفت برنت دریای شمال تا پیش از امضای قانون تحریم بانک مرکزی ایران توسط اوباما حدود ۱۰۷ دلار در هر بشکه معامله می‌شد، اما از زمان اجرای این قانون و تهدید ایران به بستن تنگه هرمز قیمت جهانی نفت روندی افزایشی را شاهد بوده و قیمت هر بشکه نفت برنت به بالای 114 دلار در روز پنجشنبه رسید و در ادامه معاملات در روز جمعه تحت تاثیر افزایش ارزش دلار به 112 دلار افزایش یافت.

پایگاه اینترنتی بیزنس ریکوردر نیز با اشاره به افزایش قیمت نفت در اثر سیاست تحریم آمریکا علیه ایران نوشت: تحریم‌های آمریکا و اروپا علیه صنعت نفت ایران باعث افزایش مداوم بهای نفت طی هفته گذشته شده است. بطوری که بهای نفت برنت در روز پنجشنبه به بشکه‌ای 114 دلار رسید که نسبت به زمان پیش از امضای تحریم‌های جدید توسط اوباما، 7 دلار افزایش را نشان می‌دهد.

ریچارد ایلکزیسین، از استراتژیست‌های ارشد بازار نفت و موسس پایگاه خبری آی تریدر در شیکاگو اظهار کرد: «بازار نفت در حال حاضر بر موضوع تحولات مربوط به منطقه خاورمیانه متمرکز شده است.»

پیشتر، کارشناسان غربی نسبت به اثربخشی تحریم نفت ایران ابراز تردید کرده بودند. به عقیده این افراد اگرچه تحریم نفت و بانک مرکزی ایران ممکن است این کشور را در فروش نفت خود با مشکل مواجه کند اما افزایش قیمت نفت که نتیجه تحریم‌هاست، می‌تواند زیان‌های ایران در این زمینه را جبران کند.ایران تهدید کرده که در صورت وضع تحریم‌های بیشتر، جلوی انتقال نفت از تنگه هرمز را خواهد گرفت. این تهدید ایران موجب بالا رفتن بهای نفت در هفته‌های اخیر شده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
گردش بیشتر جهش بیشتر

گردش بیشتر جهش بیشتر

شرایطی که امروز در کشور شاهد آن هستیم، بدون شک نشان‌دهنده وجود و گسترش ویروس جهش‌ یافته انگلیسی است؛ آن‌قدر که در آزمایش‌های جدیدی که انجام می‌دهیم، غالب بودن سویه انگلیسی ویروس درنتیجه آنها کاملا مشهود و مشخص است؛ اتفاقی که متاسفانه با مدیریت نادرست و تصمیمات بسیار نابخردانه در ستاد کرونا اتفاق افتاد و موجب شد ویروس جهش‌یافته در تمام کشور شیوع پیدا کند و همه شهرها را در بربگیرد.

همچنان خوشبین نیستیم

همچنان خوشبین نیستیم

بعد از برگزاری چند جلسه از مذاکرات کمیسیون برجام باید گفت که همچنان برای خوشبینی نسبت به ثمربخش بودن این مذاکرات زود است و ما مثل گذشته خوشبین نیستیم.

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

این روزها، روزهای سختی است. روزهایی که برگشتیم به محدودیت‌های پاییز ۱۳۹۹. روزهایی که آژیر قرمز کرونا یک‌بار دیگر در سراسر کشور به صدا در آمده است اما این بار سخت‌تر و نگران‌کننده‌تر. ابتلاها خانوادگی و سرعت انتقال بالا رفته است.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر