jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۴۳۴۵۳۱   ۲۰ مهر ۱۳۹۰  |  ۰۰:۰۴

دی اکسید کربن نوشابه باعث اختلال در هضم غذا می شود

نوشابه‌های رژیمی توان حافظه را کاهش می‌دهد

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: مصرف نوشابه‌های رژیمی موجب چاقی، سرگیجه، کاهش توان حافظه و پوکی استخوان می‌شود و بر خلاف بخشنامه‌های دولتی هنوز در ادارات دولتی نوشابه‌های گازدار و کولادار توزیع می‌شود. مرتضی صفوی در گفت‌وگو با فارس افزود: نوشابه بدون فیبر، پروتئین و سایر مواد مغذی ضروری است و جز قند و اسید، ماده‌ ارزشمندی ندارد.

وی گفت: بر خلاف تصور برخی افراد که نوشابه‌های رژیمی مانع چاق شدن افراد می‌شود، باید گفت که این نوشابه‌ها سرشار از آسپارتام است که موجب سرگیجه، کاهش توان حافظه، پوکی استخوان و کاهش یادگیری افراد می‌شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اضافه کرد: وجود دی‌اکسید کربن در نوشابه باعث افزایش اسیدیته معده می‌شود و در هضم غذا اختلال ایجاد می‌کند و زمانی که این اسیدیته وارد سیستم خونی می‌شود، بدن برای خنثی کردن آن کلسیم مصرف می‌کند که مشکلات کمبود کلسیم نیز برای قلب ایجاد می‌‌شود.

صفوی بیان کرد: طبق تحقیقی که سال 1386 انجام شد، 7‌/‌4 درصد واحدهای دولتی منحصرا از نوشابه‌های گازدار استفاده می‌کردند و این درست برخلاف بخشنامه‌هایی است که به دوایر دولتی ارسال شده بود.

به گفته وی، ‌5‌/‌81 درصد واحدهای دولتی از سایر نوشیدنی‌ها مانند آب، آبمیوه و ماءالشعیر و 7‌/‌13 درصد بقیه آنها از نوشابه‌های گازدار کولا‌دار استفاده می‌کردند که این نوشابه‌ها ضرر بیشتری به بدن می‌رساند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اظهار کرد: 4‌/‌29 درصد واحدهای دولتی یک روز در هفته نوشابه مصرف می‌کردند و 1‌/‌17 درصد واحدهای دولتی 2 روز در هفته 5‌/‌53 درصد دیگر 3 روز در هفته نوشابه مصرف می‌کردند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نقطه طلایی

نقطه طلایی

یک) عکس را خیلی وقت است گذاشته‌ام. جایی که همیشه جلوی چشمم باشد. پشت عکس، بابا با خودکار آبی و خط شکسته نستعلیق نوشته: «باغ اکبرآقا- نوروز۱۳۶۵ - با محمدمهدی جان».

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

حملات و ترورهای مرگبار در سراسر افغانستان به امری روزمره بدل شده‌است. هر کسی هم می‌تواند هدف باشد.

رشته ‌کوه‌هایی به نام پدر

رشته ‌کوه‌هایی به نام پدر

از یک سنی به بعد، دیگر شخص و انسان نیستند. تبدیل می‌شوند به یک مفهوم. یک مکتب، یک تفکر. بعضی وقت‌ها با یک من عسل نمی‌شود خوردشان.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر