عربستان متخلف‌ترین عضو اوپک است

افزایش 200 هزار بشکه‌ای صادرات نفت ایران

همزمان با افزایش یک میلیون بشکه ای تولید نفت عربستان به عنوان متخلف ترین عضو اوپک، ایران با وجود افزایش روزانه بیش از 200 هزار بشکه صادرات نفت هنوز یکی از متعهدترین کشورها به نظام سهمیه بندی اوپک است.
کد خبر: ۴۰۹۲۲۹

به گزارش مهر، یکصد و پنجاه و نهمین نشست اوپک به یکی از تاریخی ترین گردهمایی‌های بزرگان نفت جهان در وین تبدیل شد.

عربستان با همراهی کویت، امارات و قطر به حامیان بازسازی اقتصاد جهانی تبدیل شده اند و از سوی دیگر، سایر اعضا با پیشاهنگی ایران که خواستار حفظ سقف تولید نفت اوپک شده، مورد غضب مصرف کنندگان بزرگ طلای سیاه قرار می گیرند.

درنهایت اجلاس یکصد و پنجاه و نهم بدون صدور بیانیه رسمی و با وجود شکافهای عمیق به پایان می رسد که بازتاب این اختلافات منجر به افزایش چندین دلاری بهای جهانی نفت خام می شود.

بر این اساس،  پس از پایان این نشست، بهای سبد نفتی اوپک به بیش از 111 دلار، قیمت نفت برنت دریای شمال به مرز 120 دلار و نفت وست تگزاس آمریکا از محدوده یکصد دلار به ازای هر بشکه عبور می کند.

همزمان با افزایش قیمتهای جهانی نفت، تولید و صادرات نفت کشورهای عضو اوپک هم افزایش می یابد که عربستان سعودی با یک میلیون بشکه افزایش یکجانبه تولید، سقف تولید نفت خود را به مرز 10 میلیون بشکه افزایش می دهد.

به عبارت دیگر، عربستان در نشست اخیر اوپک با ارائه پیشنهاد افزایش 1.5 میلیون بشکه ای تولید نفت قصد رسمی کردن تخلفات خود در اوپک را داشته که عدم توافق اعضای اوپک در نشست وین منجر به شکست سیاستهای اعراب عضو اوپک و گران شدن بهای طلای سیاه در بازارهای جهانی شده است.

صادرات نفت ایران 200 هزار بشکه افزایش یافت

پیگیری ها از شرکت ملی نفت نشان می دهد که همزمان با افزایش قیمت جهانی نفت، میزان صادرات نفت ایران هم تا سقف 200 هزار بشکه در روز افزایش یافته است.

اما در بین اعضای اوپک، ایران که ریاست دوره ای این سازمان را بر عهده دارد بالاترین تعهد به نظام سهمیه بندی اوپک را داشته و سایر کشورها نسبت به ایران نفت بیشتری را به بازارهای جهانی عرضه کرده اند.

آمارهای رسمی نشان می دهد که عربستان با افزایش یک میلیون بشکه ای صادرات نفت متخلف ترین عضو این سازمان است، ضمن آنکه امارات با 377 هزار بشکه، ونزوئلا با 514 هزار بشکه، کویت با 259 هزار بشکه، نیجریه با 349 هزار بشکه و آنگولا با 91 هزار بشکه بیش از تعهد خود نفت به بازار جهانی عرضه کرده اند.

این در حالی است که با توجه به افزایش دامنه جنگ داخلی در لیبی، صادرات نفت این کشور آفریقایی بیش از یک میلیون و 300 هزار بشکه در روز کاهش یافته است.

ذخایر نفتی آمریکا کاهش یافت

همزمان با کاهش تراز تجاری اقتصاد هند و چین به ترتیب به عنوان چهارمین و دومین مصرف کننده نفت جهان، هفته گذشته ذخایر نفت استراتژیک ایالات متحده آمریکا هم حدود 4.8 میلیون بشکه کاهش یافته است که در کنار نشست جنجالی اخیر اوپک، تمامی شاخصها برای ایجاد نوسان های چند دلاری قیمت طلای سیاه در کنار یکدیگر قرار گرفته اند.

در هفته منتهی به سه ژوئن ذخایر نفت و فرآورده های نفتی آمریکا به یک میلیارد و 789 میلیون لیتر، ذخایر بنزین به 214 میلیون بشکه و ذخایر نفت خام این کشور به 369 میلیون بشکه رسیده است.

تقاضای جهانی نفت افزایش می یابد

در سه ماهه نخست سالجاری میلادی تقاضای جهانی نفت به 88.4 میلیون بشکه و در سه ماهه دوم سال 2011 میلادی به 88.2 میلیون بشکه کاهش یافته است.

پیش بینی ها حاکی از آن است که در نیمه دوم امسال با ورود تقاضای فصلی و سرد شدن هوا در نیمکره شمالی تقاضای جهانی برای نفت خام بین 1.7 تا دو میلیون بشکه در روز افزایش یابد که این موضع منجر به بهبود قیمت نفت در ماههای پایانی سال 2011 میلادی خواهد شد.

همزمان با افزایش تقاضا، عرضه نفت توسط کشورهای پیشرفته صنعتی در 6 ماهه نخست سالجاری میلادی با کاهش روبرو بوده که در نیمه دوم امسال به نظر می رسد عرضه نفت توسط این کشورها تا سقف 19.4 میلیون بشکه در روز افزایش یابد.

عرضه نفت توسط کشورهای غیر اوپک هم در نیمه نخست امسال حدود 30 میلیون بشکه در روز بوده که به ترتیب در سه ماهه سوم و چهارم سالجاری میلادی عرضه نفت توسط این کشورها به 30.7 میلیون بشکه در روز افزایش می یابد.

از سوی دیگر با افزایش صادرات نفت کشورهای عضو اوپک، گمانه زنی ها نشان می دهد که در ادامه سال 2011 میلادی عرضه نفت توسط این کشورها از مرز 29.7 میلیون بشکه در روز عبور کند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
صعود به عشق مردم وطنم

گفت‌وگوی «جام‌جم» با امیرمحمد دانایی،جوان‌ترین ایرانی صعودکننده به اورست در آستانه سفر به کوه وحشی

صعود به عشق مردم وطنم

نیازمندی ها