91 درصد در نظرسنجی برنامه 90 به این طرح پاسخ منفی دادند

مخالفت قاطع مردم با انتقال تیم‌ها به شهرستان

در شرایطی که بسیاری از اهالی فوتبال و مسوولان ورزشی با انتقال تیم‌ها به شهرهای مختلف مخالف بودند، مردم نیز در نظرسنجی برنامه 90 پاسخ قاطعی به رد این اتفاق ناخوشایند در فوتبال ایران دادند، اما آیا گوش شنوایی هست؟ چند سالی است که بحث انتقال تیم‌ها به شهرهای مختلف به عنوان یک رسم غلط در فوتبال ایران باب شده است که با سقوط تیم‌های پاس همدان و پیکان قزوین به رقابت‌های لیگ دسته اول، انتقادات از این طرح شکست خورده به اوج خود رسید و با مطرح شدن انتقال تیم نفت تهران به اراک، این انتقادات شدت بیشتری گرفت.
کد خبر: ۴۰۸۴۰۶

با این حال آنچه در انتقال تیم‌ها به شهرستان‌ها مهم و تاثیرگذار است، قدرت سیاسی و رایزنی‌های غیرفوتبالی شهرهای متقاضی است که با استفاده از ارتباطات پشت پرده و جلسات متعدد، نظر مسوولان را برای بردن تیم به شهرشان جلب می کنند. با این وجود در همه سال‌هایی که این طرح اجرا شده است، اهالی فوتبال مخالفت خود را با آن اعلام کرده‌اند، اما ظاهرا گوش شنوایی نیست.

در برنامه دوشنبه شب 90 نیز نظرسنجی از مردم در مورد انتقال تیم‌ها به شهرستان‌ها بود که 91 درصد به انتقال تیم‌ها پاسخ منفی دادند که نشان داد اهالی و علاقه‌مندان به فوتبال نیز با انتقال تیم‌ها مخالف هستند. به عقیده مردم باید نظرات نمایندگان مجلس شورای اسلامی را نیز اضافه کرد که آنها هم در گفت‌وگوهایی که انجام دادند با این طرح مخالفت کردند.

برنامه دوشنبه شب 90 با اجرای عادل فردوسی‌پور ابتدا به بررسی 2 دیدار مرحله نیمه‌نهایی جام حذفی پرداخت و سپس با حضور یوسف‌نژاد، نماینده مردم ساری و لطفی، نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی به عنوان مخالف و موافق طرح انتقال تیم‌ها به شهرستان‌ها ادامه یافت. در بخشی از این میزگرد 4 ساعته، نماینده اراک در پاسخ به این انتقاد فردوسی‌پور که گفته بود نفت و سایر تیم‌هایی که منتقل شدند، یک شبه به لیگ برتر آمدند، گفت: «این کار یک‌شبه انجام نشده است. از سال 86 انتقال تیم‌های تهرانی به شهرستان‌ها شروع شده و طبق همین روال در آبان 89 نیز هیات دولت تصمیم گرفت، نفت به اراک منتقل شود. ضمن این که وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها هم طبق مصوبه هیات دولت در حال انتقال به شهرستان‌های دیگر هستند و ان‌شاءالله وزارت نفت هم در آینده نزدیک به استان مرکزی منتقل خواهد شد.»

یوسف‌نژاد با انتقاد از این طرح گفت: «در چند سال گذشته عوامل غیرکارشناسی و تصمیم‌های غیرورزشی باعث شده که فوتبال و ورزش از مسیر اصلی خود خارج شود و توسعه آنچنانی نداشته باشد. انتقال تیم‌ها هم یکی از این تصمیم‌های غیر ورزشی است که باید گفت هیچ فایده‌ای برای فوتبال نداشته است. اگر وضع به همین منوال پیش برود ما شاهد یک تشییع جنازه دیگر در تیم‌های لیگ برتری‌ خواهیم بود. من از آقای لطفی که می‌دانم نیت خیری دارند، این سوال را می‌پرسم که این انتقال چه منافعی دارد؟ آیا باعث استعدادسازی می‌شود یا استعداد سوزی؟ آیا باعث جلب تماشاگر می‌شود یا دفع تماشاگر؟ اگر بخواهیم صادقانه و منصفانه به این موضوع نگاه کنیم، انتقال تیم‌ها برای ما هیچ فایده‌ای ندارد، چرا که فقط فوتبال نیست که از شهری به شهر دیگر منتقل می‌شود، بلکه مجموعه‌ای از عوامل رفتاری، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و ورزشی به شهر دیگر منتقل می‌شود و این موضوع پیامد‌هایی برای شهر مقصد و مبدا خواهد داشت.»

در این برنامه دیگر نمایندگان مجلس از جمله علی مطهری، حمیدرضا کاتوزیان، امیدوار رضایی، دهدشتی، کواکبیان و پورفاطمی نیز در مصاحبه‌های خود تاکید داشتند که اگر شهری می خواهد صاحب تیمی شود باید از پایه کار را شروع کند و با استفاده از بازیکنان بومی به سطح اول فوتبال ایران برسد.

در پایان برنامه فردوسی‌پور که نتوانسته بود به‌رغم آوردن ادله‌های فراوان از سوی کارشناسان و پیشکسوتان و همچنین مردم، نماینده اراک را نسبت به غیرکارشناسی بودن انتقال تیم‌ها قانع کند، برای آخرین بار آمار پیامک‌ها را نشان داد و ابراز امیدواری کرد که از این به بعد تصمیم‌های فوتبال ایران ورزشی باشد، چرا که راه‌های دیگری هم برای کسب محبوبیت وجود دارد.

2 میلیون و 300 هزار نفر در نظرسنجی دوشنبه‌شب برنامه 90 شرکت کردند که 91 درصد آنها با انتقال تیم‌ها مخالف بودند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها